Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Имам овошна градина, след резидба клоните ги преработвам на дървесен „чипс“ или „пелети“ чрез дробилка за клони. Въпросът ми е, можели да се направи някъкво приспособление което да се монтира на обикновена печка за твърдо гориво за да се използва получената суровина? Тоест, да си направим пелетна камина, направиси сам.
Rumen72 - специалист
skubidu71 написа:
Имам овошна градина, след резидба клоните ги преработвам на дървесен „чипс“ или „пелети“ чрез дробилка за клони. Въпросът ми е, можели да се направи някъкво приспособление което да се монтира на обикновена печка за твърдо гориво за да се използва получената суровина? Тоест, да си направим пелетна камина, направиси сам.
Можииии, казва се лопатка за смет - на всеки 5 минути , отваряш вратата на камината и хвърляш по една лопатка от пърчетиите вътре!
ktch_1964 - специалист
Здравей, не ти трябва да правиш пелети, направо можеш да гориш чипса, има такива решения в нета, но няма да ти хареса
цената на съораженията. От форума знам само един човек който е писал, че гори успешно чипс с горелка "екоенергия" , това
е колегата Шоп. Моят съвет е да прочетеш за всегоривните горелки и се обърни към шопа , той има опит с чипса и съм сигурен
че ще ти помогне със съвет.
phantom_ - специалист
Може да си направиш точно горелка,само че трябва да е с по голям шнек за да не се задръства от чипса!
fbr - майстор
skubidu71 написа:
Имам овошна градина, след резидба клоните ги преработвам на дървесен „чипс“ или „пелети“ чрез дробилка за клони.
Ако добива на чипс надвишава 3 т на година си струва да инвестираш във време, усилие и средства, за направата на автоматизирано подаване на чипс. За количества до тон, остава варианта споменат по горе: с лопатата. Засега аз така правя, понеже добива на материал е ограничен и не оправдава инвестицията.
шоп - майстор
ktch_1964 написа:
От форума знам само един човек който е писал, че гори успешно чипс с горелка "екоенергия" , това
е колегата Шоп. Моят съвет е да прочетеш за всегоривните горелки и се обърни към шопа , той има опит с чипса и съм сигурен
че ще ти помогне със съвет.
Горелката е фабрична, полска чугунна екоенергия. Гори дървесен чипс 1-2 до 3 см ама в такова меко време както е навън в момента. Когато е под нулата си минавам на въглища:-)
filmatoplo - майстор
Защо ще задръства този голям и як шнек на Екоенергията с чипс не вярвам ,щом троши въглища .

Тема "Пелетна камина, направи си сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: