Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zz_stefanov - майстор
Аз, като лаик по темата си мисля, че имаш два отделни проблема, които няма смисъл да ги смесваш:
1. Висока минимална мощност на котела, поради което не се влиза в модулация;
2. някакъв проблем при управлението на скарата при който се регистрира грешка.
plamen6703 - майстор
Чираче написа:
plamen6703 написа:
Грешката е свързана с движението на тази скара. Ако някъде скарата запъва или има нещо, което я затруднява да изпълни програмата си се появява тази грешка.
И аз така мисля, но за момента не намирам някаква причина. При рестартиране, без да съм пипал нищо, всичко се оправя.
Още като ти е казал майстора да не я палиш в това преходно време и е трябвало да потърсиш друг специалист да ти реши проблема. Проблема ти със сигурност е около движението на скарата, а тия разсъждения за форсажи, за реактивни самолети... излитания... ги подминавай с усмивка :-D
Причината трябва да я установи фирмата, която е поела гаранцията. Тия обяснения на "майстора" са за излизане от положението. Същото е като отидеш на лекар и не успее да намери причина за оплакванията ти... казва, че е на "нервна почва", защото не му се иска да ти каже, че не знае :wink: :partyman:
шоп - майстор
Чираче написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Котела наистина е прикалено мощен за два радиатора и бойлер и е нормално да тръгва и се гаси често. Сравнението с автомобил е неправилно. Сходен е само неоправдания харч, в двата примера.
За да е коректно и икономически обосновано сравнението, на системата ти е нужен буферен съд, а в колата си качваш пътници, че да си поделите разхода. Може и цимент, ако някой си плаща превоза.
Не зная дали контролера се бърка, като спира скарата с изключването на котела или това е нормално. Ако не те бърка по големия разход, при това често гасене и палене на котела, карай си така. С климатиците сякаш ще е по ефтино в по топло време, както е сега.

Ще поясните ли идеята за буферен съд - за какво служи, къде се монтира в системата, и т.н.?
Присъединявам се към мнението на колегата Трифонов. 25 киловатова горелка е прекалено мощна за 2 радиатора ( без значение с какви параметри са в това топло време навън) и бойлер, който не трябва да се разглежда, като постоянен консуматор, а, като инцидентен след душ и разход на БГВ.

Имам наблюдения върху няколко такива и по-мощни горелки. Работят като часовник Безпогрешни и безгрижни.
@zz_stefanov, според мен също е прав. Много е възможно горелката да е голяма, но да има и проблем в електрониката.

Идеята на буфера е горелката да работи няколко часа на НОМИНАЛНА мощност, когато е най-икономична и после да почива още повече часове. Има доста схеми за свързване на буфер. Има тема за буферите.
Успехи!
preslav - майстор
Аз съм забелязал, че Шопа знае какво пише - послушай го за буфера! Стефанов също ти дава добра насока - търси си гаранцията, вероятно проблемът не е само в преоразмерен котел, надали има лимит на броя пускания и спирания в час.
Когато получиш същата грешка обърни в нимание и снимай в каква позиция е решетката ти (крайно издадена, крайно прибрана или някъде по трасето). Наблюдавай какво се случва при рестартрането на системата - това ще е полезна информация за сервизния, а най-добре е да го викнеш когато се е появила грешката.
Не бързай да замахваш с брадвата и да твърдиш, че това е конструктивна грешка, вероятно "поклащането" на решетката има своя смисъл (за подобро истръскване). Не забравяй и това, че не си единствения с такъв котел и горелка - надали всички са с такъв проблем!
Дано ти е топло през зимата!
Ако е за чупене, обаждай се - какви по-скъпи неща сме чупили.
Чираче - майстор
preslav написа:
Аз съм забелязал, че Шопа знае какво пише - послушай го за буфера! Стефанов също ти дава добра насока - търси си гаранцията, вероятно проблемът не е само в преоразмерен котел, надали има лимит на броя пускания и спирания в час.
Когато получиш същата грешка обърни в нимание и снимай в каква позиция е решетката ти (крайно издадена, крайно прибрана или някъде по трасето). Наблюдавай какво се случва при рестартрането на системата - това ще е полезна информация за сервизния, а най-добре е да го викнеш когато се е появила грешката.
Не бързай да замахваш с брадвата и да твърдиш, че това е конструктивна грешка, вероятно "поклащането" на решетката има своя смисъл (за подобро истръскване). Не забравяй и това, че не си единствения с такъв котел и горелка - надали всички са с такъв проблем!
Дано ти е топло през зимата!
Ако е за чупене, обаждай се - какви по-скъпи неща сме чупили.
Благодаря на всички за отговорите!
Смятам, че съм един от хората, които много рядко питат за нещо във форума. Но сега съм принуден по две причини. Първата е, че все още се уча на тая материя. И второ, че нищо не мога да пипам заради гаранцията. Вярвайте ми, че съм ремонтирал всевъзможни неща. Но сега съм в затруднено положение. Хем имам отоплителна инсталация, хем тя не работи коректно според очакванията ми.
По въпроса. Решетката спира на различни места. След рестарт тръгва нормално. Прави си нужните тестове, и дава старт за запалване. Запалва, и работи нормално - до следващата грешка с решетката.
Поклащането на решетката нямаше да ме притеснява, ако не даваше грешка. За това мисля, че е конструктивно недомислие. Моите инженерни познания ми дават право да се съмнявам.
filmatoplo - майстор
Трябва да се провери кога затяга студена или загряла.
Чираче - майстор
filmatoplo написа:
Трябва да се провери кога затяга студена или загряла.
Не очаквах подобен въпрос точно от теб. Но вероятно имаш нещо в предвид, за да питаш.
Ситуация буквално от преди час. Пускам системата, достига температура около 60 градуса, работи на 15 kW, не включва индикация, че помпата работи/а тя работи/, и температурата започва да пада. Отивам при котела, и ....грешка в скрапера. Решетката е в затворено положение. Рестартирам, и всичко е нормално.
radius - майстор
Не е нужно да казваш, че си инженер, щом в случая не ти помага. Говориш за добра изолация, а после за някакви чували с пелети и двуцифрени киловати. Не се връзва. Аз топля 2х80 кв. м. с 7 кВ топлина при -10°С. Колко изолация имаш под митичния термопанелен покрив? Малко заядливо звуча, но мерлото си казва думата ;)
plamen6703 - майстор
Нещата клонят към проблем в електроника. Може да имаш проблем с отстраняване на повредата, защото не малко монтажници са скарани с електрониката и карат по "слух".
Чираче - майстор
radius написа:
Не е нужно да казваш, че си инженер, щом в случая не ти помага. Говориш за добра изолация, а после за някакви чували с пелети и двуцифрени киловати. Не се връзва. Аз топля 2х80 кв. м. с 7 кВ топлина при -10°С. Колко изолация имаш под митичния термопанелен покрив? Малко заядливо звуча, но мерлото си казва думата ;)
Това го пропускам. И проблема не е мерлото. :?

Тема "Аз ли греша" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: