Най - вълнуващия въпрос зимно време.
milev5 - специалист
Здравейте !
Имам няколко въпроса относно въздух в системата с котел BISOLID Saver 25KW.
Вече втора година обезвъздушавам като ненормален.
Пробвах варианти с температура на водата 70-60-50гр.Днес притегнах допълнително терморегулиращите винтили, понеже имах съмнение за тях.Два от тях все едно бяха стегнати на ръка.
Майсторите са монтирали разширителният съд на едно ниво с помпата, като РС е монтиран преди помпата на студената вода.Трябва ли да вдигна разширителният съд по нависоко ?
Днес почистих филтърчето, почти нямаше боклуци.
След една дузина обезвъздушавания налягането в котела падна значително при 70гр вода имам едва 1бар.
От къде е най удачно да напълня системата ?През източващата тръба на котела или през водящата студената тръба на котела или през топлата ?
През филтърния отвор няма ли да стане ?
Да поясня че в системата има и антифриз.
Ако гоня въздуха чрез надуване от чешмата, как да добавя после антифриза ?

Да добавя радиаторите са от този тип Helyos 500 общо 95 глидера + лира 120/40см + още един стоманен панелен радиатор 160/60см в работилницата, който се ползва рядко.

Изображение Изображение
Изображение Изображение
naskov - майстор
Защо не сложиш автоматични обезвъздушители?
Колко е предналягането в РС? Мериш при налягане на водата 0. За тия тръби, направи си 0.7 в РС, после допълваш вода до 1 атм. при студена инсталация. Съдинката ти вероятно е на заводски 1.5 или 3 бара и не работи коректно.
Крана за източване е и пълнителен кран, но не е грешка да пълниш и през студената тръба на котела.
РС е добре и на това ниво, но не ми харесва такъв монтаж. Добре е да го повдигнеш, като завъртиш тройника нагоре, навиваш тръба, тройник, автоматичен обезвъздушител горе, тръбичка настрани, коляно, което да сочи надолу и на него РС с нипел-намалителя, така че да виси. Височината на РС да е такава, че да е удобен достъпа до вентила. Капачката на филтъра трябва да е отдолу.
И ръчните обезвъздушители вършат работа, но както казва Насков, по добре с автоматични.
Държиш няколко дни с отворени капачки и като прецениш, че няма повече въздух, затваряш.
milev5 - специалист
Благодаря за информацията.
Нямам манометър, за да измеря налягането преди РС, исползвам този на котела, когато пълнех системата.
И аз мислех по същият начин да вдигна РС, но ще издебна когато се подобри времето.
Обезвъздуших системата с маркуча през източващият кран с отворени регулатори на макс.И после през радиаторите с ръчните обезвъздушители.
Има обезвъздушаващ вентил на изходящата тръба на котела.
На радиаторите са ръчни.
Вкарах около 15л вода допълнително и източих поне 3-5л някъде.
Измислил съм вариант за вкарване и на пропилен гликола с една 10л туба пълна до половината с гликола, изход към котела и вход за въздух от компресор.
Само трябва да я пробвам на колко ще и хвръкне капачката.
Ако не с бутилка от Кока кола те издържат на 6атм.Изпробвано :-D
В момента при 65гр температура на котела ми държи около 1,8 бара.
Мисля че си е добре така.
Вече няма бълбукане, шуртене и темп подобни.Радиаторите са топли от край до край.

Тема "Въздух в системата с BISOLID Saver 25KW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: