Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stefan4obos - напреднал
Привет! Имам газова отоплителна система (котел + радиатори) и имам един въпрос , който ме мъчи от известно време насам. Всички радиатори по стаите са с термоглави с изключение на лирата в банята и въпросът ми е свързан именно с нея. Направих си един малък експеримент и отворих всички термоглави на 4 за около час , след което намалих всички термоглави на 2. Това , което ми направи впечатление е , че котелът продължи да се пуска за около 10-15 секунди ,предполагам заради лирата в банята , тъй като няма как температурата в помещенията да падне толкова бързо и да отвори някоя термо глава . Зададох въпрос на техника ,който ни слага парното, какво ще стане ако се сложи термоглава и на лирата в бяната и той ми отговори ,че котелът е стар (на 13 години е ) и че не е препоръчително да се затвори цикъла ,тъй като тези котлки изисквали това (отворен цикъл каквото и да значи това) . Каза също ,че ако се сложи нов кондензационен котел , няма да е проблем да има термоглава и в банята .Не разбирам логиката на това,защото всеки радиатор е свързан с котела и теоритично би трябвало котелът да може да работи дори и само с един , а това което се случва в момента е един непрекъснат преразход (палене/гасене на мощния котел за една лира ,което според мен допълнително го амортизира и няма практически никаква стойност ) Та въпросът ми е какво точно би се случило с котела , ако се сложи термоглава на лирата и защо не би имало проблем , ако се сложи нов кондензационен котел. Благодаря ви предварително и се извинявам ако съм написал някоя голяма глупост :D Хубава вечер ! :-D :-D :rock:
Antonii - майстор
Няма котел, било то и газов който при включено състояние да търпи прекъсване на циркулациата през него.
Във вашия случай вариант е използването на стаен термостат който да изключва самият котел.
Интересно. Вече няколко наблюдатели, а включватели йок, та не се стърпях де.
Не съм спец и препоръка няма да дам. Това ще го направят няколкото тука, дето си разбират от работата.
Лично аз, бих си монтирал термоглава, без притеснения, ама да видим какво ще кажат истинските майстори, а не пишманите, като мене.
Оооп, докат са напиша и някой са включи.
А бойлер топли ли се от котлето?
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на ср ное 22, 2017 8:49 pm, променено общо 1 път.
Ехоооо, не ми е присъщо, впредвид афинитета ми към дисциплина, ма понеже ми е интересно и съм отявлен егоист, нарушавам правилата на всички форуми, като повдигам темата.
preslav - майстор
Аз бих направил и още един експеримент (надявам се лирата да има поне спирателен кран), затвори крана (изолирай лирата) и виж как ще се държи котела при същите условия както в предишния експеримент. Допускам поведението му да е същото т.е. монтирането на термоглава да се окаже тотално излишно. Лично според мен котелът ти е преоразмерен или "техникът" не знае как да го настрои.
stefan4obos - напреднал
Направих това с крана и поведението на котела се промени , спря да се пуска и да претопля . Но се чуваше по силен шум (не съм сигурен дали е от термопомпата) . Може би тук е момента да попитам какво всъщност се случва с котела когато не тегли газ (топли водата) , предполагам само върти термопомпата :?
(до въпроса с бойлера , котелът е двуконтурен и докато провеждах експеримента не е пускана топла вода ) .
preslav - майстор
stefan4obos написа:
Направих това с крана и поведението на котела се промени , спря да се пуска и да претопля . Но се чуваше по силен шум (не съм сигурен дали е от термопомпата) . Може би тук е момента да попитам какво всъщност се случва с котела когато не тегли газ (топли водата) , предполагам само върти термопомпата :?
(до въпроса с бойлера , котелът е двуконтурен и докато провеждах експеримента не е пускана топла вода ) .
Мисля, че вече имаш отговор на въпроса си - прочети още веднъж мнението на Антоний от Перник, монтажа на термоглава на лирата в определен момент ще доведе до резултатите от последния ти експеримент т.е. всички термоглави ще са затворили, а циркулационната помпа ще се чуди къде да си набута налягането, нали се сещаш, че това никак няма да и хареса, а после и на теб.
За сега оставяй крана на лирата отворен и мисли в друга посока, а не за монтаж на термоглава.
LazarGanev - "Велик майстор"
През последните години бяхме свидетели на 2 европейски забрани - продажба на конвенционални котли и на неелектронни помпи и новите котли вече са само кондензни и оборудвани с електронни помпи, които могат да си променят оборотите според нуждите, но зависи в какъв режим са оставени да работят. Та един такъв нов котел теоретично може да работи в система, в която всички кранове са затворени, но не защото е кондензен, а защото помпата му може да си намали оборотите до минимум и то ако е поставена в този режим. Аз не бих разчитал на това. Не знам защо някои хора всячески избягват стайния термостат :? . Няма по-добро управление от модулиращия стаен термостат, като за този стар котел вероятно няма такъв, но и обикновен он/оф би свършил прекрасна работа в случая.
preslav - майстор
LazarGanev написа:
Не знам защо някои хора всячески избягват стайния термостат :? .
Отговорът е много прост, нарича се ПАРИ. Без авторът да се обижда, но Лазаре нали разбираш, че човек, който си монтира котел втора употреба вероятно изпитва недостиг на "отговора". Не съм запознат с европейските забрани, но очевидно те не важат в БГ - ако продажбата на такива котли е забранена, би трябвало и монтажа (узаконяването) да е забранен/о. Не съм убеден, че стайният термостат е панацея, по-скоро е някакво решение, което в дадения случай може да се окаже безсмислено или просто недостижимо.
Важното е, че при сегашната система е опасно затваряннето на крана на лирата!
stefan4obos - напреднал
Благодаря ви за отговорите ! И аз стигнах до извода, че не е разумно , но просто ми беше любопитно . Относно парите сте напълно прав ,но при мен случая е малко по - различен. Системата е на 13 години , но правихме основен ремонт тази година на цялата къща ,като част от ремонта беше свързан и с добавянето на достатъчен брой радиатори (оразеряване) и подмяна на тръбите , като беше заложена идея за в бъдеще стария (все още добре работещ котел ) да се подмени със съвременен , който разбира се бих комбинирал с модулиращ термостат . Пак ви благодаря за малката дискусия , дерзайте и продължавайте да бъдете все така полезни!
п.п Това мое пусто любопитвство , отново ще ме накара да задам въпрос ? Възможно ли е комбиниране на безжичен стаен теростат (он/офф) и оставяне на термоглавите и това би ли довело до някаква икономия реално (тъй като теоритично това ще елиминира включването на котела само заради лирата в банята ) и как се отразява теростата он/офф на двуконтурните котли (т.е ако котела ми е изключен ,защото термостата му е наредил, а аз искам да вляза да се къпя какво става :? ) . Благодаря ви предварително ! :) Хубав и усмихнат ден !

Тема "Термоглава на лирата в банята ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: