Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bedamusa - специалист
Здравейте, предстои ми да подменя съществуващите ми метални радиатори които са на 30 години и без серпентини не знам кой точно тип се водят може би тип 20 с нови. Разглеждах наличните на пазара и единствените които намерих с някаква документация към тях са на марките Корадо и Бисолид, ценово раликата между едните и другите не е малко (надявам се това да не прозвучи като някаква реклама) и като цяло съм готов да дам по-голямата цена, ако качетвото на изработка и топлоотдаването на едните е по-добро от другите. Ще се раздвам да споделите и други варианти освен тези 2-та които споменах за да мога да реша какво да взема, старите след поставянето на пелетен котел ми се струват доста неефективни и им трябва голяма температура за да отдават топлина. Благодаря предварително на отзовалите се само едно уточнение страрите ми радиатори са високи 70 см. и не намерих с такава височина дали ще е проблем ако взема същия размер като дължина но на 60 см. и дали ще имат същите киловати не успях да намеря таблица или описание каква им е мощноста.
preslav - майстор
Има си описание на мощности, размери, всичко - https://www.korado.bg/common/downloads/ ... 642196.pdf
andy_forresite - майстор
Това че топлят само при високи градуси е защото са малко ватове. Предполагам чистиш някак вътрешността и отдолу за по-добра конвекция. Да знаеш че няма вълшебни радиатори. В смисъл такива, които ще ти намалят разхода на гориво и ще топлят повече или поне същото като някаква друга марка. Когато радиаторът отдава топлината към стаята, водата в камината изстива и си трябват пелетчета. Надявам се че ме разбра.
Скоро не съм проверявал цените на радиаторите корадо. Преди две години цената им беше съизмерима с тази на алуминиевите Хелиус. Похарчихме над 6500 лева за инсталация и котел и намирайки се на ръба на бюджета за тази операция в дома избрах турски панелни марка Старпан тип 22. Топлоотдават при всякакви градуси и до момента аз лично проблем с прегрял котел нямам, в смисъл отдават топлина, топло е ... и сигурно са над половината цена на корадо. Конвекторчетата са в П-образна форма и са отгоре до долу. Доста тежат. Един 600/1800 мисля че тежеше над 40 кг. Слагах ги сам върху планките на стената и бая зор видях.
В панелния тип 22 радиатор (за тип 33 не знам, но сигурно е същото) водата е отстрани около П-образните завихрители на въздуха в едни перпендикулярни канали. 600/1800 например съдържа малко над 10 литра вода и е обявен за 3996 вата при делта т 60. Според мен са леко надценени тези ватове, обаче за топлене пък топлят. Сравнявам с алуминиеви хелиус 20 ребра в една стая и понеже съм изчислил мощността на радиаторите по големината (обема) на стаите, се стопля в едно темпо и до една температура навсякъде. Та за моженето го могат, тествано.
bedamusa - специалист
preslav написа:
Има си описание на мощности, размери, всичко - https://www.korado.bg/common/downloads/ ... 642196.pdf
Това съм го гледал мен ме вълнува на практика какво е положението защото ако единия от тези които съм цитирал струва 160 лв. другия е с 100 лв. повече и искам да знам дали си заслужава да дам тези 1000 лв отгоре защото аз ще купя 10 броя за нещо което е на хартия. Наскоро говорих с един познат и той си е купил някакви радиатори панелни на по-висока цена не ги знае какви са и 2 от тях за 2-3 години за ръждясали отдолу без да е стояла празна системата, да не се окаже, че излишно съм наринал парите.

Анди напълно съм съгласен с теб, че няма вълшебни радиатори моите най-вероятно са и понатрупали каквото си трупат принципно радиаторите и е понамаляло драстично топлотдаването им за 30 години. Това което се надявам е да намаля малко и водата в системата и ако мже да имам и по-добро отдаване на ниски градуси мисля, че това ще ми е напълно достатъчно то така или иначе след като сложа трипътния антикондензационен под 50 градуса няма как да го карам.
шоп - майстор
bedamusa написа:
и ако мже да имам и по-добро отдаване на ниски градуси мисля, че това ще ми е напълно достатъчно то така или иначе след като сложа трипътния антикондензационен под 50 градуса няма как да го карам.
По-добро топлоотдаване при ниски градуси се получава при преоразмерени отоплителни тела.


Прочетете още за принципа на работа и ефекта от работата на трипътният антикондензен термосмесителен вентил.
Скоро ще разберете, че той осигурява само температура на връщащата вода над щампованата цифра върху корпуса му или цитирана в паспорта му. Демек можете да се отоплявате и с преоразмерени панелни радиатори в които се подава и температура 30-35 или 40 градуса.
Дано съм разбран правилно :)
preslav - майстор
Пратил съм линка защото видях, че има радиатори на 700 мм. - иначе за мощностите няма как да знам. Не знам защо си се насочил към панелни радиатори, никога не съм имал и никога не съм ги харесвал, учуден съм, че твоите са изкарали 30 г.
Това е само идея, но ти ще си прецениш - бих сменял радиаторите поетапно, според възможностите си, но така ще можеш да заложиш на по-скъпи и по-качествени без да натоварваш ударно бюджета си. Нямам преки впечатления от панелни и алуминиеви, имал съм само чугунени (вече май няма такива), но все си мисля, че алуминиевите радиатори са по-добри и по-дълговечни от тенекиените.
Не разбирам и защо искаш да намалиш водата в системата си, по-точно разбирам, но не вярвам да спечелиш от това си намерение.
andy_forresite - майстор
Преоразмерените струват по-скъпо, хващат повече място в стаята, по-тежки са за пренасяне и по-бавно загрява повечето вода в системата. Когато "тръгнат", стоплят по-бързо в сравнение с оразмерените по разните там формули за топлозагуби, температура на топлоносителя и вече термоглавата пропуска необходимото количество гореща вода към него. Принципът отивам в магазина и взимам най-големите радиатори работи. Проблемът идва когато единственият контрол над температурата е този за водата в казана. В стаите става жега и котелът харчи, защото за да се поддържат 60° в грамадни радиатори без термоглави се иска голямо количество гориво. Големият може и малко и много, но аз съм на друг принцип - да е достатъчно голямо, достатъчно мощно, достатъчно бързо и т. н.
Не зная какви са ти радиаторите. Може и да не намалиш водата, което не е минус. Водата в радиатора е нещото, което топли. Разбира се от нея се нагрява и метала, който също отдава топлина и все пак решаващ е водният обем, защото малкото вода в радиатора бързо ще се охлади.
Погледнах цената на споменатия радиатор - 600/1800 е 147 лева. Конвекторите (накъдрената вътре ламарина) на моите е на 5 см от решетката. Това е и за отгоре, и за отдолу.
В приятел със същите радиатори от 5-6 години няма абсолютно никаква следа от падане на боята. За ръжди изобщо не може да става въпрос. В кухнята трапезария съм с 500/2200 - 4200 вата, 11 литра, 53 кг. сух.

Тема "Избор на панелен радиатор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: