Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bardarev - специалист
Здравейте, не е сезона на слънчевите колектори, но ми трябва малко помощ да си изясня ситуацията в моя случай.

В момента имам съществуващ колектор 24 тръби heat pipe, който топли 200л. бойлер, но не се справя особено добре, понеже и консумацията на топла вода се увеличи. Освен, че е слабичък, според мен причина е и доста дългият тръбен път - около 50м. общо. Диаметъра на тръбите е ф18 /медни/.
Имам намерение да го заменя с плоски панели, които да са преоразменени за 200л., за да компенсират дългия тръбен път и когато слънцето е малко да могат да го стоплят.
Преди 200л. има и един 300л., като са свързани последователно от водопровода - влиза в 300л. към 200л. /и двата са Сънсистем с по две серпентини/. Идеята ми е първо да се топли малкия и след това да прехвърля към големия, когато има излишък на топлина, съответно с подходяща автоматика - трипътен вентил или нещо подобно. Доподгряването е с ел.нагревател на 200л. Сегашното управление е китайско и може да управлява 4 датчика. След изчетеното във форума се колебая между Сънсистем и Бош, съответно 3 х 2.7м2 или 2 х TF 5000/ TF 7000. Като площ има доста разлика, но дали качеството на Боша ще я компенсира?!

Питанките ми като за начало са:
- Какви панели - абсорбирана площ и модел - до около 2000лв.
- Каква автоматика за бойлерите.

П.С. Системата ще бъде изцяло направи сам.

Тема "Избор и оразмеряване на слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: