Най - вълнуващия въпрос зимно време.
виждал съм котел дакон дор 32 които е едно към едно с боша от 10 години е закачен към такъв комин 130 и несъсдава никакви дертове.Мен ме притеснява хоризонталната тръба повече от колкото комина.Но докато не се запали маи няма да се разбере.А отностно нов комин какви параметри ще препоръчате
За нов комин препоръчвам шийдел или иноксов двуслоен с изолация. Разбира се и класически изидан от тухли единички и двустранно измазан.

Всичко друго е коммпромис и пари хвърлени на вятъра. Много скоро почват ядовете и проблемите: липса на тяга, миризми, конденз.

Варианта от готови коминни тела е решение, ако отвън се изолира с поне 5 см каменна вата и външна фугирана зидария с керамични тухли. Не разбирам хора, които дават 2000 лв за котел, 2000, лв за горелка и спестяват едни 2000 лв за най-важното:-)
Хоризонтална тръба по-дълга от 1м не е за препоръчване. Но все пак всичко зависи от тягата на комина.
да попитам и друго макар че не се отнася по темата,котела е с вход и изход на цол и половина.Проблем ли ще е ако му бодна колена умалители на 1 цол.По простата пречина че имам тръби колена и тетки чисто нови на един цол.след това вече като влезне от котелното в къщата ще е на ППР ф20
unikalen88 написа:да попитам и друго макар че не се отнася по темата,котела е с вход и изход на цол и половина.Проблем ли ще е ако му бодна колена умалители на 1 цол.По простата пречина че имам тръби колена и тетки чисто нови на един цол.след това вече като влезне от котелното в къщата ще е на ППР ф20

За 120 квадрата умалявай, ни бой са! После само да ни са убъркаш с ПъПъРъто на ф20.
какво да се объркам с ппр.тя е с аломиниева вложка.И е 240 квадрата 2 етажа по 120
unikalen88 написа:да попитам и друго макар че не се отнася по темата,котела е с вход и изход на цол и половина.Проблем ли ще е ако му бодна колена умалители на 1 цол.По простата пречина че имам тръби колена и тетки чисто нови на един цол.след това вече като влезне от котелното в къщата ще е на ППР ф20

Аз не бих редуцирал. Всяка редукця намалява дебита и изисква по-мощна помпа.
Човека е уникален, а като такъв може да сътвори система и без да му е много ясна работата.
ППР с алуминиева вложка....?
Горе пише, че ще топли 120 от 240.
Потвърдих, че може и на цол.
Сега станаха 240 пак.
Мамка му! Ясно е че всяка редукция намаля възможностите, ама ми пука само ако имам нужда.
ок съгласен съм но самата помпа е на 1 цол,ако до нея отива цол и половина а минава 1 цол не се ли редоцира пак.помпата е wilo.И никаде не съм писъл че ще се грее само 120 квадрата а 2 етажа по 120 квадрата общо 240 .Не рабирам и затова питам.На помпата пише 93 67 46.Часта на хулендата към помпата е 1 1/4 а другия краи е 1 цол.затова питам има ли смисъл да тръгвам на цол и половина като при помпата трябва да намалям на 1 цол .
Човече, има помпи и помпи.
Те ти на 25, 32.......фланци, магни.......
Грешката за квадратите е моя.
На пълна мощност, дебита на помпата трябва да е 1,36 куб.м на час.
32-60 си мисля за подходяща.

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Отопление”