Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stefan4obos - напреднал
Изчетох толкова много теми по въпроса, включително и в този форум , но в мен все още остават много въпросителни , които бих искал да изясня с ваша помощ . Живея в къща ,в която нека приемем ,че радиаторите са изчислени спрямо кубатурата (около 110кв.м и глидери с мощност около 10 кW),има лира в банята , която няма термоглава (предполагам за да върти помпата ) ,всички други радиатори са с термоглави, котлето е с максимална мощност 24кW и минимална от 10 kW , като отговаря и за затоплянето на топлата вода (на проточен принцип ) . Къщата има вътрешна изолация на стените и тавана , хубава дограма , но за съжаление има много външни стени , няма външна изолация и никой не ни топли нито отдолу,нито отгоре. Разбрах , че е препоръчително да са отворени всички термоглави, за по-ефективна работа на парното и с това ще е свързан и един от въпросите ми.

1. Щом минималната мощност на котела е 10 кW (нашето котле има грубо 5 степени) , това означава ли че мощноста пропорционално се покачва увеличавайки степените(съответно и температурата на водата) ,достигайки 24 кW или приблизително: ( 1 ст -10 kW, 2-13,5 kW ,3-17 кW,4-20,5 kW,5-24 kW) и съответно (40-50-60-70-80 градуса).

2.Как точно е свързана степента на затопляне на водата със степента на термоглавите (температурата, която изискваме в стаите) ? Може би следващия ми въпрос ще уточни какво имам предвид.

3. Ако степените на термоглавите означават желаната от нас температура в помещението (предполагам че степен 4 отговаря на нещо около 20-ина градуса) то тогава какво се случва с температурата в стаите ,когато всички радиатори са на степен 4 + лирата , а котлето в единия случай е на степен 1 (около 40 градуса на водата) а, във вторият случай е на степен 3 (около 60 градуса на водата) . И какво се случва с температурите в стаите когато всички термоглави са на степен 1 ,а в единият случай котлето е на степен 1 , а в другият на степен 3 ?

4.Щом минималната мощност на котлето е 10 кW , а сбора на мощността от всички радитори + лирата е около 10 kW ,това не означава ли, че за да работи максимално ефективно котела , трябва всички термоглави да са отворени до край и това ли е най-икономичния вариант ?

5.Ако не , то тогава какви трябва да са степените на термоглавите в стаите , в които стоим , и в стаите , в които не сме ,при каква температура на водата ( степен на котела) , за да имаме максимална ефективност .

6.Когато излизаме , на каква степен оставяме термоглавите в стаите (ясно е ,че намаляме котела на 1-ва степен) и какво правим , когато лягаме ?

Надявам се съм задал максимално точно въпросите си ,наистина изчетох много теми , но никъде не намерих отговори на тези въпроси . Благодаря предварително :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Въобще не стоят така нещата. Котелът няма степени на мощност, тези цифри са температурата на водата, на която ограничаваш котела. Логиката на работа на котела е да работи на максимална мощност (или мощността до която е ограничен ), като при доближаване на зададената температура на водата той започва да модулира (да си ограничава мощността) за да не надвиши зададената температура на водата, като може да модулира до минимална мощност, а ако и тя идва голяма и температурата продължи да се покачва, то котелът изключва, изчаква да спадне температурата на водата и пак включва и така до безкрай.
От друга страна мощността на радиаторите варира много в зависимост от температурата на водата, а в каталозите е дадена най-голямата им мощност, т.е. при температура 90*С. Е, да де, ама котелът не може да развие такава температура, т.е. мощността на радиаторите никога не може да достигне каталожната и твоите радиатори са не повече от 9кВт, при температура на водата 80*С или те не покриват дори минималната мощност на котела. Е, да речем, че тръбите също отдават малко, така че при 80*С да речем, че се достига минималната мощност на котела и той няма да изгасва по температура на водата. Колкото намаляваш температурата на котела, толкова пада и мощността на радиаторите. Като изключи някоя термоглава също намалява радиаторната мощност. Като се има предвид, че честото палене и гасене се отразява зле на разхода и води до преждевременно амортизиране на котела, то ти си един жив пример на неправилно оразмерена отоплителна инсталация и неправилно подбран котел. За да работи правилно котела трябва всичките термоглави да отворени и температурата на водата да е на макс. Е да де ама ти ще кажеш, че така става много топло и си прав. Затова задължително трябва да имаш стаен термостат, който да изключи котела по стайна температура и после да го включи да речем след час, като спадне стайната температура. Стайната температура пада много по-бавно от котелната и така постигаш много по-малко включвания на ден. Ако минималната мощност на котела беше не 10, а 5кВт, то ти щеше да имаш право да изключиш половината радиатори или да свалиш котелната температура на 50-60*С. За сравнение ще кажа, че има котли с минимална мощност 2-3-4кВт, които са много по-подходящи за твоето жилище, но така е решил този, който ти продава котела.
stefan4obos - напреднал
Да отговоря набързо - котелът е от 2004г.Тогава доколото знам е бил един от най-добрите на пазара или поне "над-средна работа" .Няма я книжката на котлето и единственото ,което намерих е една книжка на френски от интернет, която не знам до колко е достоверна(по това , което е написано в ревизионната книга: "на съоражение с повишена опасност - ГИ и котел MUR 224 FF " .Като разгледах по - надолу в книгата ,пише 90 градуса ,извинявам се , просто явно аз никога не съм виждал да я достига, за това съм написал това. Та в нас винаги е било студено,а сметките за парно са били повече от високи ,за това искам да попитам под "трябва всичките термоглави да отворени" имате предвид ,че трябва да са развартяни до край и не ми отговорихте какво се случва когато всички радиатори са на 4 и единия път температурата на водата е 40(минималното) градуса а другият път 90 (нали това е оптималното) с ефективноста на работа на котела . Не ми отговорихте какво означават степените на термоглавите , не отговорихте нищо за това когато се спи и когато сме навън , а това с термостата , нека кажем че се постави във всекидневната и му се заложи температура 22 градуса и котлето е увеличено на макс (90 градуса) , термоглавите в другите стаи на каква степен трябва да са и съответно ,когато се спи или се излиза, какво трябва да се направи с котлето и останалите термоглави ?И искате да кажете ,че с мощност от 10 кW, котела може да постигне 90 градуса ли ,защото тук наистина се обърках ,щом не е свързана със степента на котлето? А когато термоглавата е на 1(това означава 1/5 от мощноста на радиатора според темп на водата, а когато е на 5 или отворена - 5/5 от мощността на радиатора) ? Благодаря ви за отговора , предполагам че може би отговора на някои от въпросите ми се крие между редовете ,на това което сте написал ,но вие го обяснявате така, все едно срещу вас стои някой равен и очаквае да ви разбере, моля отговорете на конкретните въпроси, за да мога да си обясня по реално каква е връзката между темп на водата и термоглавите и всичко останало . Благодаря !
LazarGanev - "Велик майстор"
Всичко съм обяснил, но е коренно различно от досегашните Ви представи, затова е трудно да го асимилирате. Няма никаква връзка между температурата на водата в радиатора и показанията на термоглавата. Цифрите по термоглавата са свързани със стайната температура, т.е. при каква стайна температура да изключи радиатора. Котелът може да работи на минимална мощност и да достигне 90*С (ако няма доататъчно радиатори), а може да работи на максимална мощност и да не може да вдигне повече от 40*С, ако има достатъчно радиатори.
stefan4obos - напреднал
Ако поставим термостата във всекидневната нагласен на 22 градуса (термоглавите в тази стая трябва ли да се махнат) , всички останали термоглави (в другите стаи) трябва да са отворени до край ли (при максимална температура на водата от котела) , това не мога да го разбера. :cry:
LazarGanev - "Велик майстор"
Съжалявам, явно обяснявам некадърно, може някой друг да се опита?
Глей сига!
Ако ти е малък, може да постигнеш добри резултати с повечко труд.
Много малък ли е, колкото и да са потиш, язък за труда.
Щом е голям, бая нещо остава неоползотворено-имаш го, ма не ти върши работа-излишен харч. Те така е и с оная работа, тая де.
Правилно се насочваш за стайния и термоглавите. Термостата и главите нагласени така, че стайния да изключи след като са се затоплили другите стаи. Дано радиаторите са подбрани правилно!
Оааа, станах мистър Субару.
Antonii - майстор
Това ми звучи като баба ми (мир на праха и).
Така и неможах да и обясня, че цифрите на термовентилите не са степени на мощност на радиатора, а стайната температура.
И все се оплакваше, че радиатора неработи щото е изстинал.
maistora1965 - специалист
Да отговоря набързо - котелът е от 2004г.Колега погледни си мобилният телефон а знаеш ли какво представляваха мобилните телефони 2004година.А сега си представи какво представлява един газов котел от 2004 година и какво представлява един съвременен газов кондензационен котел мисля че от там трябва да се започне.
idealist - специалист
Бъркаш, като си мислиш, че има зависимост м/у мощността на котела и температурата на водата излизаща от него. В същност има, но е пренебрежително малка.
Намери опаковките на термоглавите (ако можеш). В упътването е описано как се експлоатират.
Не забравяй, че спирането на котела се отразява благоприятно на газомера и кесията ти.
От друга страна обаче след спирането на котела температурата на помещенията пада.
При запалване котелът се стреми да навакса загубите и увеличава разхода, което е неприятно
(меко казано) за джоба ти. Намери баланса. Уверявам те, че никак не е лесно.

Тема "Оптимални резултати при отопление с котел на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: