Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Здравейте,
Малко да драснем и ние, собствениците на ТП, че пелетите превзеха форума.
Става дума за Муцибиши Екодан моноблок и фабрично се предвижда свързване на датчик-поток във водната част. Не дебитомер, а прост датчик, който при липса на поток да изключи машината. Прост прост, но си е около 100лв. Аз нямам и се чудя какво рискувам. Идва ми на акъла, че ако охлаждам и няма поток, може да замръзне топлообменника ( което при мен няма как да стане щото е с пропиленгликол). Но аз не охлаждам. Има термистори къде ли не и по фреоновата част и по водната. Толкова ли не може да хване липсата на поток, че да иска и външен датчик?
nokoniko - специалист
Един въпрос към тези, които се отопляват с термопомпи. Каква температура на водата се поддържа, за да е 25 градуса в стаите?
vrangelov - специалист
Температурата зависи от радиаторите и топлозагубите на къщата, но @radius пита нещо съвсем друго.
шоп - майстор
radius написа:
Здравейте,
Малко да драснем и ние, собствениците на ТП, че пелетите превзеха форума.
Да драсна и аз като ползвател на самоделна ТП вода/вода, но същевременно пишещ и в пелетарника, защото имам горелка. Не на пелети, а на въглища, но да не разводнявам.
radius написа:
фабрично се предвижда свързване на датчик-поток във водната част. Не дебитомер, а прост датчик, който при липса на поток да изключи машината. Прост прост, но си е около 100лв.
100 лева за датчик поток ми се струва много. За какъв цолаж говорим? Моя е 1 1/2 и по спомен е около 60-70 лева.

За ТП вода/вода датчик поток според мен е задължителен. Разбира се, който има пластинчати топлообменници, които е готов да замрази, може и да не монтира датчик поток.

Но тук въпроса е за машина въздух/вода напълнена с пропилен гликол в течната среда. :? :? :?

Аз съм шах!
Въпроса наистина е резонен и на място. Нека спецовете се произнесат.
Gadnyara - специалист
@radius, защо просто не пробваш да затвориш някой главен кран и спреш потока!?
Помпата (циркулационната) би трябвало да изключи. И съответно да изгаси ТП част...

А иначе не мисля, че рискуваш да замръзне - нали има термодатчици на двете "води" (изходяща и връщата). Като няма поток, двете температури бързо ще се изравнят и ще спре.
Повече рискуваш помпата да извади някаква грешка и да спре системата. Зимата е неприятно да отпадне топлото.
radius - майстор
Шоп, на 1 цол е, за бай англичанин какво са 150 паунда ( щото толкова са нови).
Гадняр, нали от тази ситуация искам да избягам, а не да я предизвиквам нарочно. Предпочитам първо да питам, после да правя опити.
Gadnyara - специалист
ОК. Въпрос на подход.
Моят е лично да симулирам ненормални ситуации, за да съм наясно какво да очаквам. И после питам, евентуално. Точно при такъв експеримент се усетих, че трябва да се добави байпас да помага при почти затворени задвижки. :wink:
Успех!
toni188 - напреднал
Аз си взех от Ибей такъв датчик на 1цол дойде 28-30 лв. Сложил съм го на моята ТП и за сега работи идеално, още като я правих ме беше много страх да не стане нещо с помпата и от там с ТО.
шоп - майстор
toni188 написа:
Аз си взех от Ибей такъв датчик на 1цол дойде 28-30 лв. Сложил съм го на моята ТП и за сега работи идеално, още като я правих ме беше много страх да не стане нещо с помпата и от там с ТО.
@toni188, + 1
Съгласен съм. Всеки компресор и топлообменник трябва да са защитени максимално от няколко независими датчика. Датчик поток, датчик ниско и високо налягане, температурни датчици.... сигурно има и други защити, за които не се сещам в момента или не ги знам.

Предполагам говориш за датчик поток на 1 цол с пласмасов корпус и резби? Ако пишеш за тях, наистина струват по 10-15$, но аз не посмях да си поръчам такива.

Ако има някой друг модел с неръждаем или месингов корпус и резби ще се радвам ако дадеш линк.
Поздрави!
toni188 - напреднал
Ето линк, точно този си поръчах, с месингов корпус е и изработката ми изглежда доста добре. https://www.ebay.co.uk/itm/AC-220V-15A- ... OSwdWBXPYc~

Тема "ТП въздух-вода и нуждата от датчик поток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: