Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Миро-П - помощник
Здравейте и поздрави на форума.
Чел съм тук мнения и идея по-рано, но сега реших да се регистрирам и потърся съвет за един проблем. Ето го и него -
живея в блок с София с централно парно от Топлофикяция. След есенната им профилактика се получи странен и неприятен проблем в блока, който при мен е най-силно изразен - започн да има недостиг на тола вода.
Сякаш сме в хотел с голям бойлер и кой превари - той завари. През вечер се къпя със студена вода. Хем си плащам за тола, хем източвам, за да докопам нещо по-топло, хем в крайна сметка зъзна до като се къпя.
На по-долните етажи проблемът е слабо изразен или липсва. По-странното е, че у някои съседи липсва.
В главата ви се въртят няколко идеи вече, но едно, че нямам идея как работи системата за топла вода, от друга страна, като живущ в блока искап проблема да се реши освноно, а не аз да се спасявам, както намеря.
Та преди да изложа идеите ми бих искал да помоля някои да ми помогне да разбера как работят системите на по-новите блокове - какво се случва след като топлата вода от ТЕЦ-а стигне в един блок? За момента знам, че има доплнителна помпа. Не знам какво прави точно - само поддържа налягането или контролира температурата или и двете? Има разбира се вероятност проблемът да е в нея.
От топлофикация казаха, че има незатворен бойлер (пералня, миялна машина или подобно), където ставало смесване на топла и студена вода, като резултат в цялата ситема влизала студена вода.
Разбира се това е трудно за доказване и установяване - няма шанс да се проверят всички апартаметни, а моето семейство продължаваме да се къпем "на нокти".
Благодаря предварително!
Antonii - майстор
От топлофикация правилно са ви казали, ако някой е обединил без да иска или нарочно топлата и студената вода, то няма как да се реши проблема.
Ако имате новонастанил се в кооперацията, вероятността проблема да е в него е почти 100%.
Миро-П - помощник
Ако проблемът е например на етаж 3, дали на етаж 1 ще усетят проблема?
Може ли по тякъв начин да се ограничи търсенето?
preslav - майстор
Ти примерно на кой етаж живееш, примерно колко етажа е кооперацията, примерно на кои етажи няма проблем и на кои има, примерно да имаш идея кой този сезон си е слагал бойлер покрай профилактиките на топлофикация, примерно поискай събрание с всички живущи под и над теб, обясни проблема си, помоли да си проверят кранчетата под бойлерите, ако някой не знае как съдействай му да си затвори студената вода към бойлера и му кажи, че при незатворен кран ти и другите с този проблем се къпете през неговия водомер.
Това е най-простото, което може да се направи за момента, има и по-сложни варианти, но дано не се стигне до тях.
kozl - майстор
Ако някой умишлено преточва студената в топлата вода трудно ще го откриете, защото ще е подготвен. Все пак за подгряване се плащат по около 10 лв. за кубик, а студената вода е към 2 лв. Осем лева далавера. Ние сме трима и ползваме към 8 кубика топла вода (към 50 гр.) за месец. Може да потърсиш справка в топлинните отчети на фирмата счетоводител и да провериш по вашата вертикала отчетите на водомерите. На база предходни години трябва да се определи месечната консумация на топла вода за жилище. Събира се последния отчет на водомера с базовата консумация по месеците и се получават изчислени кубици, които се сверяват с отчетените в момента. И така този де претака "зелето :-D " ако не си е манипулирал водомерите може да лъсне.
Така в нашата сграда един си беше превъртел водомера наобратно през бойлера. Ама според мен не бе нарочно, а от безхаберие.
Ако вкарването на студена вода в тръбите на топлата е неумишлено, поради забравени кранове на бойлер, докато е била профилактиката добре е да се договорите в ЕС да се монтират ОК на всяко апартаментно отклонение. С ОК дори и при забравени кранове на бойлер или дори друга байпасна причинаь се гарантира несмесване на топла и студена вода.
Все пак провери комшиите по вертикалата за налични бойлери и дали бойлера има кранчета на входа си и дали са спрени.
Елементарна проверка - спира се централния кран на топла вода за жилището (до водомера) и се пуска САМО топла вода от смесителите. Не трябва да тече вода от никой. Ако протече , значи в това жилище има смесване на топла със студена. Обаче в редки случаи може да има едноръкохваткови смесители, които да пропущат студена вода когато са завъртяни само за топла и тогава ще излъжат теста.
В една друга тема стана въпрос, че терморегулируемите смесители имат вградени ОК, които ако се повредят се получава смесване на топла и студена вода. Така че не само бойлерите са потенциални байпаси.
Миро-П - помощник
Благодаря за отговорите!
В блока беше правено събрание, каза се на присъстващите за проблемът. Лепнати си списъци на които всеки трябва да отбележи, че е проверил уредите си.
От това, което съм получил като информация, проблемът го има навсякъде, на повечето етажи се проявява само като "по-дълго източване, до като тръгне топлата вода". Аз съм на последен етажи и при мен казах как е - тука има, тука няма.
За съжаление няма как да се проверява жилище по-жилище.
В последното мнение намерих интересна информация - за терморегулаторните смесители. Не знаех, че може проблемът да е от тях. Аз имам такъв в банята... :)
Как мога да го тествам, да не се окаже, че проблемът е от него? Ако може линк към споменатата тема ще е добре.
И понеже не съм на ти с термините, какво е ОК?

Поздрави!
radius - майстор
Еми може да го тестваш като пуснеш в кухнята топла вода и провериш как е. :)
Миро-П - помощник
И това ще ми гарантира, че проблемът е в моя смесител, а не в този на някои комшия?
radius - майстор
Миро-П написа:
Аз имам такъв в банята... :)
Как мога да го тествам, да не се окаже, че проблемът е от него?
От това се разбира, че питаш за твоя.
kozl - майстор
radius написа:
Еми може да го тестваш като пуснеш в кухнята топла вода и провериш как е. :)
Да ама преди това спри крана на входящата в апартамента топла вода и пусни друг смесител само на топла вода.
Миро-П написа:
И това ще ми гарантира, че проблемът е в моя смесител, а не в този на някои комшия?
Не и докато се къпеш. Ако твоя смесител е виновник, ти докато се къпеш не би следвало да усещаш промяна, усещат я комшиите.
Обаче ако има незатворени кранове на бойлер ще страдат и собствениците на бойлера, когато ползват топла вода, тя ще е разредена със студена. а когато не ползват ще страдат комшиите.
НО.......................................................
Миро-П написа:
На по-долните етажи проблемът е слабо изразен или липсва. По-странното е, че у някои съседи липсва.
Миро-П написа:
От това, което съм получил като информация, проблемът го има навсякъде, на повечето етажи се проявява само като "по-дълго източване, до като тръгне топлата вода". Аз съм на последен етажи и при мен казах как е - тука има, тука няма.
Тука имаш противоречие. Така като поднасяш информация от рода "тука има тука нема", ни подхлъзваш с тая тема.
Последното, което си описал, ме кара да помисля, че нямате циркулация на топлата вода. Причина - неработеща циркулационна помпа или запушване по тръбите за топла вода. Това е причина за по-дълго източване на вода, преди да потече топла. Особено за горните етажи, до които пътя на топлата вода е най-дълъг.
ОК не е окей, а обратна клапа.
БГВ - система за подгряване на вода за битоеи нужди.

Тема "Проблем с централно парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: