• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Много хора правят така ,слагат редукция и минават на кюнци 130 и готово .Аз винаги ги свързвам с инокс гофре ф-150 бързо лесно сръчно. :wink:
Такааа , с новите настройки с кантаря разход около 30-40кг , ще видим като стане студено , трипътния вентил какво прави , и като имам буферен съд нужен ли ми е ? Извинявам се за тъпия въпрос ....
шоп - майстор
Cherepa83 написа:
Такааа , с новите настройки с кантаря разход около 30-40кг , ще видим като стане студено , трипътния вентил какво прави , и като имам буферен съд нужен ли ми е ? Извинявам се за тъпия въпрос ....
Прочети повече за трипътен антикондензен термосмесителен вентил и ще разбереш какво прави. Има много писано.
andy_forresite - майстор
Нужен ти е. С него подсигуряваш на котела вода с определен праг на температурата - над 50°С по правило, за да няма конденз. Буферът няма нищо общо в случая. Той си е отделен компонент във водната ти отоплителна с-ма.
Как си го свързал? Оптимален според моите виждания начин е да затоплиш жилището и излишната топлина да се насочи към акумулатора на топлина (буфера). След като той се "зареди" под надзора на контролер, отделна помпа и т.н. и няма необходимост за продължаване на отоплението към жилището, горелката може да започне процедурата по гасене. При поява на необходимост от отопление на жилището, помпа буфер взима топлина от буферния съд и според настройката на контролера за t° в последния, горелката запалва за неговото поредно загряване. По-голям - по-добре.

От няколко дни експериментирам доколко може да се намали горенето на първа степен за да го оставя и през нощта. Правя цялостно една стая и й гася радиатора през нощта. Под 1,300 на час сякаш не може да се направи. Точно колко гори не мога да кажа. Направих някакво допълване на бункера с претегляне на сипваните пелети и това се получи. Колко е точно, не знам. Под съпровода на променящия се ток отначало спадаше на 60, минаваше на втора до 62, пак първа и т.н. Подразни ме, седнах на табуретката до горелката и се направих на стабилизатор, стремейки се да държа оборотите в диапазона 1150-1180. Мултицета ръчнат в контакта и аз гледам напрежението 251, 237, 245, 228, 249.... Нищожен пламък, но благодарение на бързите ми пръстенца пък стабиУен. Резултат твърди 63°/65 комин без да мърдат. Естествено по едно време ми писна. Не угасна 3 часа. Задържа 62 вода. Купих инвертор с вграден стабилизатор на напрежение. Надявам се да работи с него. 500w е уж, кемотче. Като купя и клеми ще го пробвам. Дано стане!
Evgeniy - майстор
Анди,
Буфера има общо, но в обратния смисъл...
Като нямах буфер, входящата в котела вода беше около 45-55 градуса през повечето време, на колкото се връща от вече стоплените радиатори.
Сега редовно изстудявам буфера долу до под 30 градуса.
Да цитирам Димитър от Хисаря : "При буфер - задължително трипътен".

А във връзка със сагата с оборотите отдавна се чудя на Натурела, след като имат обратна връзка по обороти, защо не я използват за корекция и да си настройваш обороти, не проценти...
filmatoplo - майстор
Буферите аз съм ги измислил но не разбирам какво точно ви интередува . :wink:
filmatoplo написа:
Буферите аз съм ги измислил но не разбирам какво точно ви интередува . :wink:
Оня, дет го интересува, Шопа го насочи. Иначееее......ко ми пречи да напиша един сбит преразказ на няколко страници, ма като гледам опитите, преди мен и са плаша.
То някои пишат без да имат опит, само на база прочетено.
Та по темата- няма никакъв смисъл от тунинг на този котел, освен ако не е закачен на комина на ТЕЦа.
Не, че имам опит с Грейко де. Ай тъй си пиша, колкото да съм и аз сред писателите.
filmatoplo - майстор
Тунинга нали се разбрахме какъв трябва да бъде .
Вдигане на по голям пепелник .
Добавяне на пружини.
Поставяне на отражател над пламъка.
Автоматично почистване с една моя идея споменах я. някъде тук.
Поставяне на регулатор на тяга на димоотвода.


Друга екстра която не е без значение е хубав бункер .
Ламбда контрол.
andy_forresite - майстор
Ми на база прочетено, от кво друго, Трифоне?! Трябва ли да проверя опитно дали ще умра ако ям отровни гъби, от които всеки мре? Трябва ли да купя и монтирам буфер за да се уверя опитно, че такова не ми трябва ...

От изброените имам пружини и поне за мен хубав бункер. От галванизирана ламарина 1,5 мм е. Бидоните за киселото зеле и ферментиране на джанки и стари компоти са ми цели-целенички. Първа мощност 65 градуса на пушияка при 60-63 на водата. Какъв тунинг още ... Аз бях направил още, ма го махнах че почна`а тече смрад по снадките на кюнците. Не течеше в котела, а отвън от коляното право долу на плочките гранитогрес. Омаза яко и докато видях, изкара едни два дни в смрадене, но го махнах де.
filmatoplo написа:
Тунинга нали се разбрахме какъв трябва да бъде .
Вдигане на по голям пепелник .
Добавяне на пружини.
Поставяне на отражател над пламъка.
Автоматично почистване с една моя идея споменах я. някъде тук.
Поставяне на регулатор на тяга на димоотвода.


Друга екстра която не е без значение е хубав бункер .
Ламбда контрол.
Ееее, скъп го напрай бе, Филматори.
На моя съм му турил една ламарина и туй то. Похарчил съм един диск за ъглошлайф-малък, два електрода + 5 лева за жилязуту. Колкот съм му дигнал възможностите- толкоз. Чирак няма му ставам я.
.....или поне доколкото е възможно.
Който не пийва вечер, да си се занимава с котлето.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Тунинг на Грейко - има ли смисъл ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: