• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 41
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
шоп написа:
Защо реши да напълниш системата с пропилен гликол? Защото системата е моноблок и топлообменника е във външното тяло.
50:50 до колко градуса няма да замръзне, изобщо реалистично ли е да замръзне ?Май до към -25 - 30 трябва да е.
Защо ползваш от скъпият пропилен гликол, а не от евтиният концентриран антифриз, който все още се намира почти без пари? Защото не искам тази гадна отрова в къщата си. Може да ползвам и за БГВ и изобщо не ми се рискува (пък нека налягането във водопровода е по-високо)
Преди да сложа машината си мислех не може ли с удължаване на фреоновите тръби (1м е достатъчно), да се вкара топлообменника вътре и край на мислите за антифриз и замръзване. Ама не го направих, не знаех дали може, а и не мога сам да го направя... Вкарал съм 4 10л туби, май по 6лв излизаше литъра.
Явно в Англия не им спира тока - както писах машината си управлява циркулационната помпа и като е под 2-3С си я пуска дори при изключена ТП да превърта водата против замръзване.
radius - майстор
radius написа:
Целта е да минимизирам он/оф циклите на иначе инверторната ми термопомпа. При 10-12С съм около и под минимума ( 2 и нещо кВ топлина) и тя горката спира. След като ползвам разните му умни интегрално-диференциални алгоритми на мицубиши, съм докарал нещата до около 4 включвания на час ( и то ако работи само през нощта от 22-6ч.).
След последните оптимизации, нещата се ...оптимизираха доста. :) Дотам, че да се чудя дали изобщо да си играя с буфер. При външни темп. 10-15С е достатъчно машината да работи само нощем и като направи напр. 23С в хола, до вечерта да е паднало до 22С, а ако е имало слънце е 24С в хола. В спалните е около 19-20С. И така, ето едно сравнение как беше, и как се получи. Външните температури са еднакви 7-8С нощем и 12-14С денем.
Целта да се пуска само през нощта не е само по-евтината енергия, а да не я мъча по цял ден на минимален и под минимума режим в това топло време. Мога да си го позволя, защото с подовото и добрата изолация, къщата е достатъчно инертна и не губя комфорт.
Преди:
Прикачен файл:
ecodan 2.12.2017.jpg
ecodan 2.12.2017.jpg (87.7 KиБ) Видяна 1477 пъти
След:
Прикачен файл:
ecodan 16.12.2017.jpg
ecodan 16.12.2017.jpg (62.82 KиБ) Видяна 1477 пъти
Изолирах по-добре термистора и затова втората графика е с по-висока температура.
:supz: :supz: :prayer:
Главната разлика е, че преди си сваляше отчетите от температурата в стаята през 40 минути, а сега през 20мин. Бях го направил на 40, защото ми се видя логично да следи по-рядко темп. в стаята, понеже системата ми е много инертна. Явно не е точно такава логиката.
Разхода е 8-9квч нощна енергия = лев и нещо :) Или ако трябва да сме по модата 3 кила пелети ;) .
Ако осредним дневно, това прави по 350-380 вата постоянна консумация.
radius - майстор
Като гледам колегата преди теб, не знам кое му е нискотемпературното - 50С вода за подово. Или подовото е навито наедро, или има големи загуби, но не е нормално.
Ето от оня ден при мен, макар да държа сравнително хладно - в хола 23, спални 18-20, коридори 18-19
Прикачен файл:
puhz.jpg
шоп - майстор
И моята ТП я държа в ниският диапазон 26,5 - 33 градуса

Прикачен файл

SAM_9415.JPG
radius - майстор
Ей го целия ден при мен, как е подаващата, като цяло е около 29-32, външните бяха -4 до -7С.
Бая дефрости от през 40 мин до през 90-120мин., ма така е с въздухарките. Разхода е 1-1,1кв средно. Доста добре :):)
Прикачен файл:
1401.jpg
1401.jpg (107.52 KиБ) Видяна 1591 пъти
шоп - майстор
radius написа:
Доста добре :):)
И според мен е много добре!
Аз от вчера съм с нет управление и диагностика и все още всичко ми е пълна мъгла.
Буквално до вчера телефона ми бе нокия с копчета, без нет и ползвах само бутоните с червената и зелена слушалка...но срещу прогреса не може да се върви с рогата напред. Децата ми купиха телефон с тъч скрийн за да мога да контролирам топлината у дома от дистанция:-)

Все още не зная какво правя, но се надявам да се науча. Надявам се да се науча и как да споделям графици и диаграми, а не като индианец да снимам с ФОТОАПАРАТА ( че иначе с телефона не знам как се снима) и да качвам диаграми :roll:

@radius, още не си монтирал буфер, нали?
radius - майстор
Какво питаш, не си ли личи че нямам :wink: Догодина ще е, ако слагам.
Прикачен файл:
def.png
def.png (17.5 KиБ) Видяна 1581 пъти
Чудя се какви са тия падове между дефростите, но според мен са си изключвания на компресора. Понеже управлението е по един умен алгоритъм от Мицубиши, не съм сигурен дали не е някаква екстра от там. Ето една когато се затопля къщата и там няма такива големи падове.
Прикачен файл:
zatoplqne.jpg
zatoplqne.jpg (24.94 KиБ) Видяна 1581 пъти
Май докато не седна до външното тяло с ръка на компресора, няма да разбера, щото той вентилатора не спира.
шоп - майстор
@radius :) , предположих, ама за по-сигурно да питам.

То и аз не съм монтирал никакъв буфер за момента и се вижда от диаграмата как ТП цикли по близо 4 страт/стопа на час.

Вчера ми се обадиха че са ми избили две неръждаеми дъна ф800мм от 5мм 316 стомана. Дано до 2 седмици ми остане време да сглобим един буфер 1000л.

То нали не е само едно, а сме захванали 100 неща... сърцето ми с къса, как ТП цикли, но важното да е топло:-)

П.П. Взех и няколко 1000 литрови пласмасови бидона за буфер като на колегата Евгений, но и за тях няма време. То и за да направиш нещо по ОИ трябва да се точи вода от ОИ, а сега не е подходящия момент.
radius - майстор
Як буфер ще правиш.
Аз се чудя дали ще има някакъв ефект, ако добавя 80л съд последователно на подаващата вода в системата, например бойлер, но с 1 цол изводи. Минуса е, че трябва да го напълня с антифриз до половината (240лв). Плюса е че няма да имам серпентини ( както го мисля с иноксови гофри с неясен топлообмен). Но си нямам идея дали ще подобря работата с тия 80л, акумулират 400вата при делта Т 5 С.
Нещо не мога да си сметна за колко време 8кВ ще стоплят 80л с 5 С отгоре. Излизат ми 3 минути, но ми се вижда малко. Те и грдусите не са 5 , а около 3.
КАто разпъна във времето горните графики, започва да ми изглежда, че това не са спирания на компресора, а някакви преходи към по-ниска мощност, защото температурата не се приближава до тази на връщащата вода, а е доста по-висока.
шоп - майстор
radius написа:
Аз се чудя дали ще има някакъв ефект, ако добавя 80л съд последователно на подаващата вода в системата, например бойлер, но с 1 цол изводи.
Много добра и евтина идея. За смешни пари може да имаш буфер без никакви загуби от топлообмен. Аз правя доста такива буфери, като има заварявам нипели 1'' Показвам снимки как ги правя и с двата модела фланци ( елипсовидни и от стария модел)

radius написа:
Минуса е, че трябва да го напълня с антифриз до половината (240лв). Плюса е че няма да имам серпентини ( както го мисля с иноксови гофри с неясен топлообмен). Но си нямам идея дали ще подобря работата с тия 80л, акумулират 400вата при делта Т 5 С.
Ами да, минус си е. Не си ли се замислял да преработиш малко ТП и топлообменника да го вкараш вътре на топло. Тогава пълниш с чиста вода. И топлинната акумулация на водата е по-голяма от смес вода + антифриз:-(
radius написа:
Нещо не мога да си сметна за колко време 8кВ ще стоплят 80л с 5 С отгоре. Излизат ми 3 минути, но ми се вижда малко. Те и грдусите не са 5 , а около 3.
Ще го сметна, когато съм читав...вече запиваме с дружината:-)

Прикачен файл

SAM_9417.JPG

Прикачен файл

SAM_9416.JPG
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 41

Тема "Буфер в ниско температурна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: