• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 41
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Не мисля, че ще е по-добре от буфер.
6osi6 - майстор
Само разходите за един SWEP са повече, а един магнитен вентил е по-евтин от буфер, който ще грее външен топлообменник.
radius - майстор
Малко не разбрах какво имаш предвид, но ако сложа топлообменник, това означава най-малкото още една помпа дори и малка. Този вариант не го мисля засега.
Най-нежната и точна интервенция ми се струва добавянето на буфер. Втора помпа също обмислям.
6osi6 - майстор
Това нещо как работи? Има един отоплителен кръг -вода, който е външно-вътрешен и затова се налага в системата да се използва гликол.
Този кръг трябва да се раздели на две - външен, който не циркулира когато управлението изключи компресора и вътрешен, който циркулира постоянно. Когато температурата на вътрешния кръг спадне се отваря вентила към външния кръг на топлообменника и се включва компресора.
шоп - майстор
radius написа:
Най-нежната и точна интервенция ми се струва добавянето на буфер. Втора помпа също обмислям.
+1
За мен това е умно и практично решение. На твое място бих преместил топлообменника вътре, на топло. Работа за 2 часа от човек занимаващ се с хладилна или клима техника и притежаващ станция за събиране на фреон. И 100 и 200 лв да му платиш ти сина далавера, защото минаваш на вода вместо антифриз.

Ще спечелиш от намалени топлозагуби, липса на скъп топлоносител, ще имаш най-добрият и евтин топлоносител-вода. Няма да се налага да слагаш втора помпа или да купуваш нова по-мощна.

Буфер последователно вързан към отоплитлната систма ще балансира и изравни назъбената графика на работа и графиката ще придобие синосуидален вид.

@6osi6 няма ТП и чете някакви шведски и немски форуми и дава линкове на супер сложни ТП с нищожни КОПове. Ако го послушаш ще си усложниш системата с много вентили, задвижки и т.н.

Имайки впредвид, че една система е толкова надежна, колкото е надежден най-слябия и елемнт-логиката е да не добавяме нищо излишно. Буфера е елмент, който няма да подведе, а магнет вентили и други глупости могат да изпортят нещата.

Всяка допълнителна помпа, топлообмнник,вентил, инвертор намаляват надежността и КПД то

П.П. Бях една седмица на СПА почивка...гледах си онлайн ТП. Механичните неща, които можеха да ме подведат бяха само 3.
Компресор
сондажна помпа
циркулационна пома

Нямаше да бъда спокоен ако имах и други скъпи штуротии по системата, като магнет вентили и още на брой ЦП.
шоп - майстор
6osi6 написа:
Това нещо как работи? Има един отоплителен кръг -вода, който е външно-вътрешен и затова се налага в системата да се използва гликол.
Този кръг трябва да се раздели на две - външен, който не циркулира когато управлението изключи компресора и вътрешен, който циркулира постоянно. Когато температурата на вътрешния кръг спадне се отваря вентила към външния кръг на топлообменника и се включва компресора.
Хайде малко по-подробно.
Защо да прави два кръга?


Още един топлообмнник ли да монтира или и в подовото ще циркулира антифриз?

Ако няма втори топлообмнник между кръговете, а само магнт вентил, защо аджаба да върти помпата, като няма приток на енергия към подовото? Само заради температурният датчик ли?

Не е ли по-лесно единствената ЦП да си върти постоянно?

Единственият +, който виждам е намалена топлозагуба от циркулация през ТО, който е изложен на външна температура. Но това се решава или с местенето му вътре или с топлоизолация. Магнет вентил усложнява нещата и както писах по-горе е предпоствка за авария.

Този магнет вентил няма да разреди цикленето на работа на компресора.
6osi6 - майстор
Ако можеше да премести топлообменника вътре, до сега да го е преместил.
Слага един вентил и отделя само вътрешен кръг,в който Да, помпата се върти постоянно, която остава само една (не са нужни две) защото така работи наличното управление.
Няма да има никакъв проблем с повреда на вентила. Термопомпата има достатъчно фабрични защити, за да изключи когато вентила не сработи.
Котелът ми работи по този начин. Една помпа на два кръга. Четирипътен вентил изключва малкия кръг по сигнал от стаен термостат. Водата в централния кръг циркулира постоянно. Помпата работи в този режим от 2000-та година без проблем.
6osi6 - майстор
шоп написа:
Този магнет вентил няма да разреди цикленето на работа на компресора.
Ще разреди включванита, както се разреждат при изолиране от малкия кръг на "лирата в банята".
шоп - майстор
И това предложени с какво подпомага цикленето на компресора?

Нали това е въпроса при отварянето на темата?

И другият ми въпрос: предложеният от теб магнет вентил колко струва?
Предполагам е поне 1''

Той консумира ел. енергия, нали?

Кога ще се изплати, ако изобщо се изплати?

Ти имаш котел и горелка... съпоставянето им с ТП е меко казано неумстно.

Аз също имам котел и всегоривна горелка Екоенергия 35. Системата работи на естествена циркулация.... нужно ли е да рекламирам в секция термопомпи, че може и без цирк. помпа?
Разбира се, че не. Горелката работи при температура на топлоносителя 60-65С, а ТП ми работи при температура на топлоносителя 28-32С. Разлика от Земята до Луната, нали?
Boyan - специалист
Всъщност както каза колегата Шоп , такава реализация би влошила ефективността на системата .
Това се използва за съгласуване на високотемпературен източник на топлина , със нискотемпературни отдаващи инсталации като подовото например .

Искам да обърна внимание на една важна специфика при инверторите .
Те наистина могат да се ограничават до около 5% от максималната си мощност , но е важно и по какъв алгоритъм го правят.
Когато инвертора се форсира , това никога не е форсиране "на макс". Електрониката може в рамките на 1-2 секунди да ускори компресора до 100% , но не го прави . Следи се реакцията на системата при ускорение в много предварително зададени точки , които се сравняват със записи в така наречената "чек таблица". Чек таблиците са записани от производителя в енергонезависима памет или директно в процесора , когато е О.Т.П.
При ускоряването може да имаме три случая . Измерените данни да съвпадат с очакваните и записани в таблицата .Тогава се продължава с ускоряването по предварително зададена крива .
Измерените данни за натоварването да са по-високи от записаните . В този случай се редуцира ускорението но не до минимум а с някаква стойност .
Когато инвертора приближи зададената температура и няма сигнали за нередност започва ограничаване с цел да се постигне динамично равновесие между натоварване и подавана температура . Това обаче не е ограничаване до минимум а пак става по алгоритъм с цел да не изпадне системата в големи колебания около тази стойност .
Когато ние не отнемаме ефективно произведената топлина , инвертора опитва с няколко поредни ограничавания с по няколко процента , но температурата продължава да расте .
Тогава компресора се спира .
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 41

Тема "Буфер в ниско температурна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: