• 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 41
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Някой да му трябват 2 иноксови тръби dn20 по 20м за 200лв.?
:lol: :lol:
filmatoplo - майстор
Скоро ще махам 2 бойлера по 300 литра ,ще се заменят с 2 по 500л , та тези балони са емаелирани и здрави ,и в момента са под налягане 8 бара от водопровода ,ще свършат на някой чудесна работа за бойлер и буфер .Модел на единия Сънсистем ,на другия Елдом ,и двата са с ПВЦ обшивката сива отвън.Цена ще каже собственика им по късно,ще я споделя за информация .
шоп - майстор
Филме, ако бяха неръждаеми бих проявил интерес. Още един колега от форума правещ ТП постоянно търси 300 и нагоре литрови неръждаеми.
radius - майстор
Нека все пак да кажа какво стана, не че някой пита, но един вид да завърша темата, която всъщност стана немалка.
Какво се получи - ами къде учудващи за мен неща, къде не.
Няма почти никакъв ефект от буфера, признавам си. Отвън като е 7-8С и си цикли машината, както без буфер.
Учудва ме, че буфера успява да се затопли до температурата на подаващата вода 29-30С, мислех си че ще стои поне няколко градуса надолу, но в случая най-много да е градус надолу заради грешка на термометъра ( довечера и това ще проверя).
Но причината да не се получава, май имам обяснение и ми се струва, че не е казвано в темата.
Според мен това е много бавния топлообмен при тези малки разлики в температурите. На мен ми трябва бързо поемане на енергията и моментално отдаване, което няма как да се случи при разлики от 3-4С ( защото връщащата ми е 27-8 при 30-31 подаваща). Т.е. като спре машината и в буфера почва да влиза вода 28С и колко да се загрее от тези 30 в буфера. Затова няма как да стане по този начин.

Изобщо, за да ползвам ефективно буфер, би трябвало да го подгрея на повече от колкото ми трябва ( напр. 35С) за да може да акумулира нещо значимо, което да отдаде докато машината си почива. Е да ама какъв ми е кяра да работя на 35С като са ми нужни 30? КОП-а пада и това не може да се компенсира от по-редките включвания. Т.е. за мен не виждам никакъв смисъл от буфер, за който да дам 1200лв., че да пазя компресор за 500лв. Паралелен "класически" буфер, не е ценово оправдано.
Ще ми е интересно и други да пуснат епитафиите си по темата, па и да ме оборят!
filmatoplo - майстор
Веднъж така бях уредил на един човек от форума да вземе котел и бойлер на добра цена ,кой ти гледа какъв е балона -като се прибрал се оказало че изкарал късмет -бойлера 500 литра бил Неръждаем.Та и в случая по презумция казвам че са емаелирани ,но може и да са неръждавейка . :)
шоп - майстор
@radius, очаквах, че работата е на кантар.
За да си доволен и машината да не цикли буфера трябва да е директен, без серпентина. Големи цолажи на вход и изхода с минимални тръбни трасета и колена за да не се намалява и с 10л дебита.

Проблема е, че ти си с незамръзваш флуид и 500 или 1000л ще утежнят бюджета.

Разбира се и буфера няма как да е пласмасов, а неръждаем.
шоп - майстор
пет дек 06, 2019 5:32 pmfilmatoplo написа:
оказало че изкарал късмет -бойлера 500 литра бил Неръждаем.
Без да гледам табелката от 5 метра разбирам от какво е водосъдържателя.
radius - майстор
То дори да сложа директен буфер, се пита дали последователен има ефект или трябва паралелен (което води до още 1 помпа :evil: ). Опитите с директно вързан последователно 80л бойлер показаха нищо и половина. Но там ми сваляше с малко циркулацията заради тънките изводи.
Паралелния класически буфер ще ми обърка ползването на фабричните опции на ТП. А те са доста добри. Това ме спира да го добавя. Освен и цената на антифриза, разбира се.
шоп - майстор
Писал съм по темите, че моята ТП има закачен последователно 1200литров буфер.
Вързан е на връщащата ( студена ) вода

Не случайно написан голями цолажи на вход и изход. Това е много важно, защото ТП си иска дебит. Тя произвежда топлина и ако не се отнеме бързо с голям дебит на топлоносителя то тогава ефекта е нулев или дори отрицателен. Тя започва да вдига градуси, КОПа пада и дори може да се включи защитата по високо налягане.

В руския форум техният гуру със замервания и изчисления бе писал, че всеки допълнителен градус на кондензация сваля КОПа с 3%, а всеки качен градус при изпарение качва КОПа с 5%.

Показвал съм графиките от ББойла преди и след монтажа на буфера.
Без него циклеше 5мин Он и 15мин Оф
Сега е 20мин работа и час почива.
Допълнителен бонус е, че намалих хистерезиса между вкл и изкл с един градус и това още увеличи ефективността.
radius - майстор
Да де, но твоята работи на макс или не работи. А моята в проблемните сезони със 700вата консумация на минимум, не произвежда кой знае колко топлина, 3 кв. да са.
  • 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 41

Тема "Буфер в ниско температурна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: