Най - вълнуващия въпрос зимно време.
St_Ivanov - напреднал
И така отоплявам 2 етажна къща с обща площ 160м2 с котел бош 32кв с ретортна горелка. Реалната отопляема площ е 120м2. Системата е отворен тип с принудителна циркулация, трипътен вентил esbe, бойлер 150л с термозадвижка. Помпата е на студената вода, като има байпас с клапа за гравитачна циркулация при липса на ел. захранване. Тогава обаче работят 7 от 10 радиатора. В най голямата стая имам стаен термостат, нямам термоглави. Системата съм си правил сам благодарение на наученото от Вас и личен опит. Та на проблема. Котела гори, достига желаната температура по термостат и изключва помпата. Седемте радиатора обаче продължават да работят гравитачно, а останалите изстиват. Термостата е при тези които работят през това време. Другите помещения са винаги по студени защото там радиаторите изстиват бързо при липса на принудителна циркулация.
1. Сложих кран вместо клапа на байпаса за да спра гравитачното циркулиране при загрят котел и изключила помпа. Без успех, продължи да превърта през помпата.
2. Сложих възвратна клапа след помпата за да спра гореописаният процес, но пак без успех. Намаля циркулирането но не напълно. Радиаторите отгоре пак топли. За сметка на това получих страхотна кявитация - за 3 дни ми се пълнят радиьторите с въздух и постоянно бягам да обезвъздушавам и отделно се получи типичното пръщене от мехурчета при помпата. Махнах клапата. :?
Прочетох, че при затворената система изчезвало гравитачното циркулиране. Направих я затворена, сложих разширителя мужду помпата и трипътния вентил както и група за автоматично допълване. Същата работа, циркулирането продължи. Пробвах както при налягане 1.5, така и при 2 бара-не става пак превърта.
Вече започнах да се изчерпвам. Мисля вариант за електромагнитен вентил преди трипътния да спира целия приток на студената вода при спряла помпа, но малко се усложнява.
Ще съм ви благодарен за компетентни идеи.
Ще се опитам да кача снимки, но пиша от телефона и се извинявам за правописа.

Тема "Проблем с гравитачното циркулиране в системата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: