Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Не съм запознат с Wilo‎ помпите, но сякаш е от умните.
Сложи я на фиксирана скорост и шум няма да имаш.
Кавитация не е имало.
gnt69 - майстор
Системата е на 1.5 до 2 бара. Клапата я чувам че пружинира при мощност на помпата 3-4 вата или напор за преодоляване 0,5м. В случая на снимката е нагласена за 1.5 м. А клапата не помня но 10 тина лева ми се върти. Има обикновени с пластмасови чаркалаци и соларни изцяло от месинг.
Прикачен файл:
pompa.jpg
pompa.jpg (95.6 KиБ) Видяна 1097 пъти
idealist - специалист
St_Ivanov написа:
Естествено като се прибера в Събота ще пробвам да барансирам системата както каза шоп и другите....
Има кранове на радиаторите на топлата вода....
Ако топлата вода е на входа на радиатора, имаш ли кран на изхода (по диагонал) ?
St_Ivanov - напреднал
gnt69 написа:
Системата е на 1.5 до 2 бара. Клапата я чувам че пружинира при мощност на помпата 3-4 вата или напор за преодоляване 0,5м. В случая на снимката е нагласена за 1.5 м. А клапата не помня но 10 тина лева ми се върти. Има обикновени с пластмасови чаркалаци и соларни изцяло от месинг.
Прикачен файл:
pompa.jpg
Клапата ми е изцяло месингава с гумичка закрепена към тапата. Т. Е. като твоята.
Помпата ми е проста тристепенна на wilo. Твоята с каква максимална мощност е? Това което наричаш пружиниране изчезва ли при различна мощност и при каква. Ако е кавитация може да ти прецака помпата. Пръщенето е пукане на мехурчета с функция на мини взривове които накопават метал и повреждат витлото на помпата.

Може би ще се наложи пак да я сложа да пробвам под налягане може да заработи щом казваш че на 100% спирала естествената циркулация, като го комбинирам с гравитачен затвор под котрола и разяснението на filmatoplo. :axe:
St_Ivanov - напреднал
idealist написа:
St_Ivanov написа:
Естествено като се прибера в Събота ще пробвам да барансирам системата както каза шоп и другите....
Има кранове на радиаторите на топлата вода....
Ако топлата вода е на входа на радиатора, имаш ли кран на изхода (по диагонал) ?
Нямам кранове на студената вода на радиаторите.
idealist - специалист
Лошо. Как възнамеряваш балансираш с-мата ?
St_Ivanov - напреднал
idealist написа:
Лошо. Как възнамеряваш балансираш с-мата ?
Мислех да пробвам с топлите кранове.
Иванов, филмирал си се с тая кавитация. С нея са познавам от 6ти клас.
Не, че е невъзможно да я постигнеш, в твоята отоплителна инсталация, но ще е преко сили.
С русенския ти дадохме насока от де, как и защо се получава шум.
Вдигни дебита- респективно напора, на помпата, повиши и налягането в инсталацията.
Шумът ще изчезне, освен ако няма проблем, който не осъзнаваш и не споменаваш.
Беше ми омръзнало да свалям мотор за ремонт, заради прегряване, породено от изгнили маркучи, ниско налягане, високи обороти, прегряване на най далечния цилиндър и провлачване.
Кавитация налице, при дефектация на мотора, всичко друго но не и поражения от нея.
Трябва доста време за да се случат.
Шум и мехурчета може да имаш и поради голяма мощност на котела и ниска скорост на водата.
То това го сподели и gnt, за шумът от пружинковата и ниската скорост на течността. Баш там някъде се уравновесяват нещата, пружинката работи постоянно и те ти шум. Чува се по цялата инсталация.
St_Ivanov - напреднал
Искам да благодаря на всички съфорумници, които се включиха в темата. Мисля, че взаимствах идеи от повечето.
1. Трите не циркулиращи естествено радиатораи - Единият от тях по-далечен по линията обикновено тръгваше да топли 15 мин след другите когато включи помпата. Чрез две дупки в плочата го захраних от колектора при котела. Ефекта е мн добър. Сега тръгва едновременно с другите и стаята е много топла. Сложих му кран и на студената и сега дори съм го притворил на 25% за да може температурата да се покачва еднакво с другите стаи.
2. Естествената циркулация. Купих друга клапа за солар. Разлика с моята на външен и вътрешен вид няма, единствено пружината и е по натегната и отваря при по голям напор, монтирах я. Поддържам налягане в системата между 1.5-2 бара. Пружинката си дрънчи. Ефект има 90%, т. е. радиаторите които циркулират без помпа в горната си част изстиват много по-бавно от другите, но е по-бързо отколкото с предната клапа. Има и един обратен ефект обаче, помпата която е монтирана на студената има и трипътно есбе не успява да разхвърля бързо и качествено водата по радиаторите, вероятно от по-натегнатата пружинка на клапата. Може да пробвам варианта нормално затворен електромагнитен вентил, който да монтирам на студената вода на радиаторите преди есбето. Тогава ще имам 100% спиране на циркулацията при изключила помпа и съответно добро заливане на радиаторите при включила помпа и естествено махната пружинкова клапа. Ще захраня вентила с ток от захранването на помпата. Какво мислите?

Тема "Проблем с гравитачното циркулиране в системата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: