• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
krys - помощник
Здравейте,
Предстои ми закупуване на 120л. хоризонтален бойлер с една серпентина, която ще се свърже с пелетна камина.
Моля, да ми препоръчате коя марка да избера. Като условието е изводите за водата и серпентина да са отдясно (не отдолу).
За сега съм се спрял на Елдом.
fbr - майстор
Хоризонтален със серпентина служи само на производителя да оправдае наличието на асортимент. Не че с нагревател е нещо по-стойностно.
vectra72 - специалист
Пълен боклук са.Не се занимавай.
vladtod - специалист
От дясно от ляво все ще съжаляваш ,че си взел хоризонтал, адски бързо се смесва и отнасяш студения душ след жената и децата.
Глупости на търкалета.
Мислех като вас, без да съм ползвал такъв, както вас.
От 3 години, в някаква квартира, ползвана поради....обстоятелства, 80 литров, хоризонтален, Елдом, се справя блестящо с поне две къпания в рамките на половин час.
Нямаше да го повярвам, предубеден като вас, ако не беше пред очите ми.
Кой ползва подобен? С доказателства. Готов съм да купя, инсталирам и ангажирам юридическо лице. Някой насреща???

Опит, с друга марка, нямам.
У дома съм ползвал 2 в рамките на 21 години.
Последният е на 11, работи и не отварян.
Горе пише къде живея. Трифон съм си. Заповядайте!
Stefan2000 - специалист
Ами и аз, поради липса на друга възможност съм с хоризонтални бойлери. Даже нераъждаеми.
Че устройството им не осигурява високо КПД е ясно.
Единият ми е 120 л. и се топли от слънчев колектор. Мястото ми позволява, и съм го турил под наклон 25-30 градуса. Водата стига за 2 -ма.
Другият ми е 80л. без серпентина, но за него няма наблюдение, защото е за наемателите ми. Не са ревали.
Струва ми се, но не съм сигурен, на 80-литровият изходната по-дълга тръба, май беше удължена с пластамасова за икономия на материал. Тя ако се разхлаби с времето и се изхлузи, става проблем.
Hoвoceлckи - майстор
Много се съмнявам, че отричащите хоризонталните бойлери са ползвали такъв. Както обикновено - ЕЖК: ...
Имам такъв бойлер от много отдавна. С две серпентини и нагревател. Нямам оплакванията описани по-горе!
За съжаление не мога да бъда полезен на питащия, тъкато бойлера е "правен".
idealist - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
......
Горе пише къде живея. Трифон съм си. Заповядайте!
Поканата е за 14-и февруари, нали ?
шоп - майстор
Взимай според мястото. Всичко върши работа. Ето го и моя 120 неръждаем, хоризонтален с една серпентина.

Вкаран в ниша от над 14 години. Сега заради снимката свалих част от облицовката за да си го припомня:-)

Сега ако говорим за бойлер загряван от слънцето е ефективно да имаме висок и тесен бойлер с максимален обем с цел разслояване на температурите по вертикал и долна соларна серпентина
Успехи!

Прикачен файл

SAM_9393.JPG
Hoвoceлckи - майстор
Мм да, ето и от мен снимка. От времето на ремонта е. После е облицован с ГК и под него - окачен таван :wink:

Прикачен файл

IMG_20170313_164928.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Хоризонтален бойлер 120л. с една серпентина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: