• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
iliya_i - майстор
На СОМ това дето идва от Салуса. 220 на Л и Н.
ESPACE - майстор
Ти гледай първо да ти светне зеления светодиод, че ако не светне никаква помпа няма да управляваш. После с връзването е лесно.

iliya_i написа:
В зависимост от темперстурата, релето свързва COM към NO или NC контактите на релето.
Свързва ама ако сработи, а при него май не ще.
fbr - майстор
Работи-неработи нормално затворения контакт трябва да е налице.
ESPACE - майстор
Той си е налице, ама това как му помага?
filmatoplo - майстор
Управлението на подовото- захранването (фазата) започва първо от термостата който умувате ,след това фазата отива да се прекъсва през стайния термостат и чак тогава отива при помпата,нула има директно към помпата тя не се прекъсва .Отделно двата термостата се захранват на местата L N с фаза и нула .Захранва се с фаза контакт COM на малкия термостат ,сед това фазата излиза от контакта на който вади фаза когато цъкне термостата при достигане на зададената температура (в случая виж на коя от клемите ще се появи от NO или NC .Като излезе фазата от този контакт отива на клема COM на стайния термостат ,излиза от клема NO и отива на L на помпата ,нула за помпата си взимаш от там от където си захранваш термостата .И логиката на управлението е тази ,да речем че котела е студен - помпата няма да се включва защото малкия термостат не подава сигнал ,през това стайния термостат може да е затворил своя контакт но докато не загрее котела и малкия не даде фаза помпата не тръгва .И после ако котела е топъл - малкия термостат даде фаза към стайния ,и трябва топло кък стаята по сигнал на стайния то помпата ще заработи ,ако стаята се затопли стайния може да изключи помпата .Отделно помпата ще се изключи и от малкия термостат ако котела изтине.Тази логика и контрол търсиш .
XpacTa - специалист
Много благодаря на всички - сякаш стана. Сложих 220-те волта от салус-а на COM и на NC вече имам ток. От цялото търмешкане ми се откъснаха две от жичките на потенциометъра та сега ще трябва да ги запоя преди да продължа :) Тук се вижда и разликата със салус-а - при него също трябва да се махне горния капак за да се достигне клемата, но няма кекави висящи жички, които да се скъсат. За съжаление не мога да последвам точно препоръката на филма топло, защото вече съм вързал първоначалната фаза в салус-чето, но ми се струва, че не е добра идея на него да му се прекъсва тока - няма ли да си забравя настройките?

Иначе зелената ламба не ще да светва засега - възможно ли е само тя да е изгоряла :?
filmatoplo - майстор
Не съм политик че да има дилема дали ще ми .вярваш ,както ти казах точнонтака се свързва .кой ти каза че трябва да прекъсваш тока на Салуса.Написах ясно че двата термостата се захранват с нула и фаза .ти правиш ли разлика кое е захранване на термостата и кое му да контактите за оперативна верига .До утре не се сърдя може да се поправиш . :wink:
ESPACE - майстор
XpacTa написа:
Иначе зелената ламба не ще да светва засега - възможно ли е само тя да е изгоряла :?
Всичко е възможно но едва ли? Това реле чуваш ли го да включва? Ако да, спира ли помпата при твоето сегашно свързване? Ако не спира то двете жици дето си свързал на com и nc със същия успех можеше и да ги свържеш на късо. Изобщо не четеш, аз се предавам. Тая работа с твоите познания така няма да стане, търси майстор. За мен този терморегулатор има проблем и ти написах какъв е най-вероятния такъв. Ама ти си четеш избирателно и само ще се мъчиш.
Иначе най-евтино проблема си ще решиш като си купиш един контактен термостат
XpacTa - специалист
Така и мисля да направя. Вчера релето цъкаше при въртене на терморегулатора. След моят ремонт с поялника вече не ще да цъка :-D

@филма - за съжаление кабелите на салуса са замазани и няма възможност да ги преправя.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на мистериозен термостат на Stil-el" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: