Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sa6koto9308 - специалист
Искам да попитам за правилния начин на свързване на бойлер със серпентина към парно на пелети. Дали трябва да имам клапан който да регулира затоплянето на бойлера?
filmatoplo - майстор
Начините и подначините са много поне 5-6 и зависят от много неща те пък са към 10.Обясни как ти е свързан сега ,или още не е .
andy_forresite - майстор
Според мен за бойлер над 150 л най-добре е отделен кръг с отделна помпа. Приоритет на къщата и след каро тя се стопли да се загрява бойлера.
За По-малки бойлери диференциален термостат - да пуска циркулацията през серпентината на бойлера когато температурата на котелната вода превишава тази в бойлера.
Горещата вода се свързва отгоре на серпентината, а охладената отдолу.
Моят е свързан постоянно заедно с радиаторите. Помпата е обща и само една. Не изстива под 50 градуса през нощта при спряно отопление и сутрин се дозатопля до 60 и нещо. Помпата ми спира на 53°.
От предишния котел имам трипътен смесителен вентил с изнесен осезател на горещата тръба. При температура на тръбата отвън 50 гр отваряше и пускаше циркулацията през серпентината, респ под тази я прекъсваше. В момента съм го отворил докрай защото не мисля да гася освен за профилактика.
idealist - специалист
andy_forresite написа:
...
Горещата вода се свързва отгоре на серпентината, а охладената отдолу....
А ако ги свържеш обратно ? Противоток ?
Очаквам да кажеш : "Зависи от височината на серпентината !" Абе, кой както реши.
batkotony - специалист
idealist написа:
andy_forresite написа:
...
Горещата вода се свързва отгоре на серпентината, а охладената отдолу....
А ако ги свържеш обратно ? Противоток ?
Очаквам да кажеш : "Зависи от височината на серпентината !" Абе, кой както реши.
Колега,това е бойлер,не топлообменник-какъв противоток,какви пет лева? :-D
idealist - специалист
Все си мисля, че м/у серпентината и водата имаме обмен на температура. То пък няк'ва си физика.
Затуй писах кой как реши.
filmatoplo - майстор
Бойлер и буфер се зареждат отгоре на долу .
vrangelov - специалист
idealist написа:
andy_forresite написа:
...
Горещата вода се свързва отгоре на серпентината, а охладената отдолу....
А ако ги свържеш обратно ? Противоток ?
Очаквам да кажеш : "Зависи от височината на серпентината !" Абе, кой както реши.
Та то това си е противоток.
filmatoplo - майстор
Мина времето когато спорехме за тези неща- всеки знае как се свързва бойлер,термоглава ,радиатор и така ,ново откриване не е нужно . :)#

Тема "Правилно свързване на бойлер със серпентина към парно на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: