• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
marcata20 - напреднал
Трифон П.Трифонов написа:
marcata20 написа:
колеги да попитам и аз навсякъде смятам да сложа термоглави.трябвали да правя някъде байпас че да не кача налягането в котела в случай че всички глави затворят.системата ми е отворена котела виадрус помпата е грундфус 25 на 6.благодаря предварително
Ма чакай малко сега! Тука става на въпрос за свързване на пелетен котел, не за твоя.
аз не питам за жигули,нали все пак това е форум за пелетен котел :sad: :sad: :sad:
gnt69 - майстор
marcata20 написа:
на пелети е.днес пробвах като затворих всички кранове на колектора и налягането на манометъра на котела показа почти 1 бар ако може да му се вярва.само дето помпата стана леко по шумна.според вас това проблем ли е може ли да стане беля.благодаря предварително
Няма проблем все някоя ще е полузатворила пък и не може всичките да затворят в един и същи момент.
marcata20 - напреднал
filmatoplo написа:
Ако Виадруса е на дърва и въглища - ще гръмне с термоглави .
виждам че доста си в час и ако имаш желание и време да ми обясниш как да постъпя,в смисъл какво да направя за да не стане беля ако всички глави са затворили :partyman: :partyman: :partyman:
marcata20 - напреднал
gnt69 написа:
marcata20 написа:
на пелети е.днес пробвах като затворих всички кранове на колектора и налягането на манометъра на котела показа почти 1 бар ако може да му се вярва.само дето помпата стана леко по шумна.според вас това проблем ли е може ли да стане беля.благодаря предварително
Няма проблем все някоя ще е полузатворила пък и не може всичките да затворят в един и същи момент.
по принцип си прав но не бих искал да рискувам,знам ли :? :? :?
gnt69 - майстор
Лира в банята имаш ли.
andy_forresite - майстор
Моите механични хъниел не затварят докрай. Поддържат температурата във всяка стая. Единствено в кухнята трапезария когато включа фурната е изстивал радиатора все едно е спрян.
Не знам как работят другите модели, но при моите без нещо да произвежда топлина никога не може да затворят 100%. Случва се горните 5 см на радиатора да е топъл, а надолу да е студен. Да стопли стаята и да се смръзне радиатора без слънце или друг топлоизточник - никога.
Когато изкъпем бебока и сме 5 човека с него понякога изстива радиатора като няма как да проветря, при все че трябва. Та затваря 100%, може да се случи, стига нещо да дотопли някоя стая.
При мен малкия кръг е отворен в някаква степен, както и бойлера. Помпата е на режим пропорцинално налягане/непостоянен дебит - променя си сама оборотите, так@ че циркулация всв някъде има по всяко време.
marcata20 - напреднал
gnt69 написа:
Лира в банята имаш ли.
да имам и за сега на нея не съм монтирал глава и там става доста топло .според мен така не е много икономично и затова искам и там да сложа глава.казаха ми че се правело байпас който на определено налягане тоест ако всички глави са затворени ,от там мине водата.по този начин хем водата си се върти и е топла,хем няма опастност да се спука нещо.и затова питам:ако всички глави в даден момент са затворили напълно ,можели помпата да направи голямо налягане в системата ми и има ли нужда от този байпас.ако ДА как се прави.благодаря предварително ще почерпя :partyman: :partyman: :partyman:
marcata20 - напреднал
andy_forresite написа:
Моите механични хъниел не затварят докрай. Поддържат температурата във всяка стая. Единствено в кухнята трапезария когато включа фурната е изстивал радиатора все едно е спрян.
Не знам как работят другите модели, но при моите без нещо да произвежда топлина никога не може да затворят 100%. Случва се горните 5 см на радиатора да е топъл, а надолу да е студен. Да стопли стаята и да се смръзне радиатора без слънце или друг топлоизточник - никога.
Когато изкъпем бебока и сме 5 човека с него понякога изстива радиатора като няма как да проветря, при все че трябва. Та затваря 100%, може да се случи, стига нещо да дотопли някоя стая.
При мен малкия кръг е отворен в някаква степен, както и бойлера. Помпата е на режим пропорцинално налягане/непостоянен дебит - променя си сама оборотите, так@ че циркулация всв някъде има по всяко време.
моите затварят напълно и помпата ми не е толкова умна,по стар модел е .а това че ти върти някакъв кръг и бойлера постоянно,според мен са загуби.но както се казва:всеки знае себе си
gnt69 - майстор
marcata20 написа:
gnt69 написа:
Лира в банята имаш ли.
да имам и за сега на нея не съм монтирал глава и там става доста топло .според мен така не е много икономично и затова искам и там да сложа глава.казаха ми че се правело байпас който на определено налягане тоест ако всички глави са затворени ,от там мине водата.по този начин хем водата си се върти и е топла,хем няма опастност да се спука нещо.и затова питам:ако всички глави в даден момент са затворили напълно ,можели помпата да направи голямо налягане в системата ми и има ли нужда от този байпас.ако ДА как се прави.благодаря предварително ще почерпя :partyman: :partyman: :partyman:
Това за което пишеш се прави с трипътен антиконзен вентил. Казва се малък кръг.
Ето ти една примерна схема.
Прикачен файл:
tripaten.jpg
tripaten.jpg (22.95 KиБ) Видяна 1489 пъти
andy_forresite - майстор
Поддържат топлозагубите на стаята. Стаите ми постоянно губят топлина, така че радиаторите постоянно са топли, къде повече, къде по-малко. Имам разпределителен, смесителен, антикондензационен, трипътен и т.н. вентил с малък кръг. Там има постоянна циркулация - котелът върти една и съща вода от себе си. Тъй като този вентил никога не може сам да се затвори към радиаторите, към тях винаги има циркулация. Дори да се изпролети рязко и главите да се затворят, циркулация ще си има най-малкото в малкия кръг, докато горелката отиде в изчакване. Тръбите до бойлера са в къщата, така че не са загуби.
Затварянето 100% на термоглава, на което толкова се радвате, води до изстиване на радиатора. Едни 10 литра вода на 23-24 градуса след не много време ще трябва да се затоплят наново. Това не става с магия, а с пелети. Част от спестеното гориво за времето на затварянето на радиатора ще замине за повторното му загряване и догонване на температурата. Стайната температура едва ли е постоянна до десета, иначе не мога да си обясня как ще изстине напълно. Само предполагам при какви условия би станало това:
1. бавно действие, в резултат на което подминава зададената температура
2. принципно топло жилище с много хубава изолация
3. преоразмерен радиатор и по-голяма мощност на горелката от необходимата към момента
При мен няма цикли ту горещи, ту студени радиатори. Главите винаги поддържат радиаторите от леко топли в горната част до максимално загряване. Температурата в стаите е 23.0° 24 часа на ден, 168 в седмицата и т.н. Променя се само дебита през радиатора. Ако включа електрическа печка, радиаторът в тази стая ще изстине напълно.
Ще дам реален изпробван неколкократно пример. Котел грейко 85 литра, вода 64 градуса. Завъртам термоглавата на радиатор от 20 ал. глидера Н500 и след 10 минути водата в котела е 60, а на 60 съм направил да включва на втора мощност. Ако е на първа ще падне може би до 58-57, не зная. Това е ефектът от изстинала до 20-ина градуса около 13 литра вода (щото има и тръби до този радиатор).
А ако пък всичките ви радиатори изстиват напълно и това продължава часове, значи грешно регулирате стайната. Има термостати за тази работа.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Моля за съвети свързани с пелетен котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: