• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
eshk0 - специалист
Здравейте,

имам пелетен котел Bisolid 25 kw, монтираха го ей така както се прави в България :rolleyes:
Не са направили никакви настройки на горелката, работи си по заводски настройки.
Котелът се намира на таванска стая, т.е над моя етаж. Топли 1 етаж от 100 кв. манометърът който е на самия котел показваше 0 бара при студен котел, а при 70 градуса на водата показваше 0.5 бара.
Но след няколко съвета на хора които ползват котли на пелети, и налягането трябвало да било 1.2 до 2 бара. Вчера го напълних до 1.5 и го обезвъздуших до 1 бар и после отново го напълних до 1.2. Усеща се как радиаторите се топлят много по-добре от преди.
Но незмам това дали е правилно, защото сега пък друг вика, че налягането при котела е било 1.2 при студен 1.4-1.5 при 70 градуса, а долу на етажа е било много по-високо и това е било ГРЕШНО. Също така имам проблеми и с комита и затова реших да зидам нов, с какъв диаметър трябва да е коминът при димоотвод ф180??

Моля дайте ми съвети или някакъв свестен майстор да ми помогне.
gnt69 - майстор
На колко метра под котела е етажа.
eshk0 - специалист
gnt69 написа:
На колко метра под котела е етажа.
2.50-270м
gnt69 - майстор
eshk0 написа:
gnt69 написа:
На колко метра под котела е етажа.
2.50-270м
Значи долу при радиаторите ти е с 0,250-0,270 бара повече. 10 метра воден стълб са 1 бар налягане. Нищо притеснително няма в това. Слагай пелети и се топли майстор не ти трябва.
eshk0 написа:
Също така имам проблеми и с комита и затова реших да зидам нов, с какъв диаметър трябва да е коминът при димоотвод ф180??
Какво значи проблеми с комина.
filmatoplo - майстор
Зидай го от 6 броя единички ,получава се светъл отвор 25/25 см .Ако го зидаш с тухли ,при зидането го мажи от вътре за да е гладък и уплътнен - да изчезне думата проблем . :wink:
eshk0 - специалист
gnt69 написа:
eshk0 написа:
gnt69 написа:
На колко метра под котела е етажа.
2.50-270м
Значи долу при радиаторите ти е с 0,250-0,270 бара повече. 10 метра воден стълб са 1 бар налягане. Нищо притеснително няма в това. Слагай пелети и се топли майстор не ти трябва.
eshk0 написа:
Също така имам проблеми и с комита и затова реших да зидам нов, с какъв диаметър трябва да е коминът при димоотвод ф180??
Какво значи проблеми с комина.
Благодаря за отговора.
Проблемът с комина е, че няма тяга. Димоотводът ми е ф180, а самия комин е направен преди няколко години със стандартни коминни тела ф130. Ето на снимката се вижда как потъмня връзката между шнека и горелката

Изображение

Димът се връща назад, мисля, че няма тяга и това изпълнение с димоотвода на "майстора" е ужасяващо :shock:

Изображение Изображение

Затова реших да зидам нов комин вътре в стаята хем няма да е на студено хем с по голям диаметър, но искам да знам колко трябва да е за димоотвод ф180, че после пак да нямам ядове.
gnt69 - майстор
eshk0 написа:
Затова реших да зидам нов комин вътре в стаята хем няма да е на студено хем с по голям диаметър, но искам да знам колко трябва да е за димоотвод ф180, че после пак да нямам ядове.
Според мен може и с по малко Ф от 180. Комина ти е достатъчен, проблема е в хоризонталните участъци. Единия вариант е да изместиш котела до комина. Другия нов комин. Ама пък то няма височина на комина ако се включваш на тавана, най добре с ф 180 комин. :partyman:
filmatoplo - майстор
Котела е Даконера ,по спомен димоотвода е ф-150 .както и да е ,колко метра ще се получи нагоре комина ,да не се засенчва от билото на покрива ,трябва да има над него 1 метър .
andy_forresite - майстор
Язък за дупката в хубавите тухли. Тръгни с кюнци колкото е фукса - коляно, прав участък под наклон надясно в посока комина, коляно и го намааваш в комина с розетката. Не прави хоризонтални участъци, това не е ел кабел да спазваш прави ъгли. Леле, кой беше акълията за това изпълнение?
Иван П. Иванов - напреднал
Старото ти коминче може да осигори ТЕЦ верно некои те е качил на черешата . :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Моля за съвети свързани с пелетен котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: