• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Ти виж да не са ти сложили някой Коперланд :) , ма кво ти пука, нали си на Топлофикация...
Добре де, излиза ли ти сметката?
torbalan - Дървен философ
radius написа:
Ти виж да не са ти сложили някой Коперланд :) , ма кво ти пука, нали си на Топлофикация...
Добре де, излиза ли ти сметката?
Какво значи да ми излиза сметката?
За първите два месеца са ми удържали около 250 лева за отопление. Ако бях с термопомпата сметката щеше да бъде аналогична. Сравнително топло е на вън до сега. Преди да взема решение за отопление от АЕЦ-а се постарах да сметна - дали ще ми излезе сметката. На теория би трябвало да плащам горе-долу същото, но имам възможност да държа по-топло. Не го направих като хората отоплението и в дните, когато е под -15 градуса на вън, в къщи трудно дигам над 20 градуса. Ав дрешника си имахме дежурна духалка.

Къщата е на два етажа - голям хол - кухня, пет спални, три бани, дрешник и паразитни помещения... Изолацията от вън 5 см. каменна вата, а от вътре почти навсякъде 10 см. от тази на юрганче. Над таваните на втория етаж е между 24 и 30 см. (каквато имало на магазина в момента)
Държим твърде топло според мен (около 24 градуса), но жената... ;)
Аз и децата сме екстра и при 20...

Дори купих радиатор за гаража, но още не съм го монтирал. Имам някакви колебания. Не е плътна вратата. Ще трябва да се работи. Но пък ще е кеф - топъл гараж ;)
mutibg - напреднал
ggogov: Казват че са български и имали цех около София но забравих къде беше. Според мен са китайски нещата. Аз съм с такава ТП и за сега крета криво ляво. Ако с 12-ка мислиш да топлиш 120 квадрата къща забрави, ако мислиш еднофазна пак не е препоръчително. При мен помпата се управлява уж от стаен термостат на 23 градуса. Помпата загрява водата до 48 градуса и спира докато температурата на водата спадне до 32 маи беше и пак пали, този цикъл се повтаря докато не се достигне желаната температура на помещението където е термостата.
Ако имаш конкретни питания ще отговоря ако мога. Ако си от София може да минеш и да ти покажа как работи това Нещо.
ggogov - напреднал
mutibg благодаря! Всъщност ме интересува с какъв компресор са и какъв фреон. Моята къща е около 70 кв. м. отопляема площ на 2,5 м височина. Изолация има, но когато я правих масово се слагаше 5 см. Ще съм благодарен за информация за твоята система: колко кв. м. отопляваш, с конвектори, радиатори, подово... какъв е разхода на ток ? Ако предпочиташ може и на ЛС ,но мисля че ще е интересно и за други във форума.
a_stoev - майстор
за тия площи и 12 ще ти стигне, но виж изискай малко повече данни за агрегата, че най-информативното за тяхната машина е снимката. Ни тип на компресора, ни тип на дроселирането, ни как постига +70*С
На какво ще я връзваш, конвектори, подово, радиатори?
ggogov - напреднал
a_stoev благодаря за коментара. Мен също ме притеснява точно това, че на сайта им няма никаква техническа информация. Все едно че продават обувки. А инсталацията ми е с конвектори, мисля и да охлаждам с термопомпата.
ivchomir - помощник
В къщи сложихме Самсунг 15кв . За сега е добре, подържаме 21 градуса. Системата е с буферен съд 200 лр. Топли водата и помпата пръска до колекторната кутия където има втора помпа пръскаща към всеки кръг в къщата(общо 5) . Сега когато стана по студено топли водата до 50 градуса най-много, иначе досега беше на 35-40градуса. 150 кв м е къщата на един етаж, 10 см каменна вата, 5 фибран на тавана , 5 фибран на пода. 120 лв сметка за ноември за отопление и топла вода, 200 лв сметка за декември . Всяка стая е с термостат за отделния кръг и може да се прави различна температура ( подово отопление).
Ако има въпроси мога да отговоря за което съм компетентен.
torbalan - Дървен философ
Имайте предвид, че за ниско температурно отопление трябват или подово, или конвектори или гореми, ама много големи радиатори...
Освен това и буферн съд си трябва.

Изобщо, трябва си малко проектиране.
6osi6 - майстор
На човека му е отговорено веднага във втория пост.
Ако иска може да види какво се предлага тук
http://www.multiclima.bg/termopompi-top ... cal-2.html
и тук
https://www.nibe.bg/
но като му кажат цените ще го заболи главата.
  • 1
  • 2

Тема "Термопомпи в България" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: