• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Makro - напреднал
Колеги, коя марка са най-добрите и най-предпочитани термопомпи от предлаганите в България?
radius - майстор
Самоделките :wink: Ние сме такъв мижав пазар, че изобщо не може да се правят генерални заключения.
шоп - майстор
radius написа:
Самоделките


+ 1 към мнението

Прочетете малко информация, изчислете компресор и топлообменници, ТРВ. Дайте на някой хладилен техник да запои, вакумира и напълни системата с фреон и ще имате ТП най-добрата ТП за Вашият конкретен случай.

Дреболии, като датчик поток, ниско и високо налягане и филтър дехидрататор, моторна защита,контактори и т.н. не са скъпи и ги има навсякаде.
Управление за ТП също.

Обикновенно при готовите ТП производителя икономисва от площ на топлообменниците и температурният напор е висок. Съответно КОПа е задоволителен без да е отличен.

Успехи!
mutibg - напреднал
Казано накратко питаш някои от форума като "шоп" колко пари ще иска да ви го направи :)
Аз съм с купешка уж Българска и първата година ми идваше да я завържа за теглича на колата и да я откарам надалеч но след попрочитане на малко информация и доста телефонни разговори с производителя нещата се пооправиха и за сега съм доволен.
шоп - майстор
mutibg написа:
Казано накратко питаш някои от форума като "шоп" колко пари ще иска да ви го направи :)

Ми не.
Нито имам вакуум помпа, нито станция за събиране на фреон. Нито вреон и т.н. За сглобяването на фреоновата част на моята ТП платих на човек занимаващ се с ТП и климатици. Такива има навсякаде в Бг.
torbalan - Дървен философ
У дома термопомпата е правена от Коликовски. Доволен съм. Няма добър външен вид, но 7 зими изкара без грижи....

На един друг обект термопомпата е монтанска. Трябва да потърся как се казваше човека, дето я е правил. Също изкара 5 - 6 години без грижи. Монтанската си изглежда, като фабрична. :)

Говоря в минало време за термопомпите, защото и моята къща и другия обект от тази зима са на централно парно...

За отопление с термопомпа е важно да има добри сметки, че да не стане "Абе купих супер климатик, ама мръзна..."
ggogov - напреднал
И все пак някой има ли наблюдения за български ТП ? Аз се интересувам конкретно за ГЕОТОК 12 въздух вода. Интересно е , че няма почти никакви мнения, дискусии и т.н. Или са много добри и не създават проблеми, или никой не ги ползва...
torbalan - Дървен философ
ggogov написа:
И все пак някой има ли наблюдения за български ТП ? Аз се интересувам конкретно за ГЕОТОК 12 въздух вода. Интересно е , че няма почти никакви мнения, дискусии и т.н. Или са много добри и не създават проблеми, или никой не ги ползва...
Аз ти казах две помпи, произведени в България с компресори Коперланд.

Геотока май са минали покрай българските. Мисля, че са китайчета. Преди да си дадеш парите за термопомпа - виж какъв и е компресора.
radius - майстор
torbalan написа:
компресори Коперланд.
Хихи, това да не е менте на Copeland. :wink:
torbalan - Дървен философ
radius написа:
torbalan написа:
компресори Коперланд.
Хихи, това да не е менте на Copeland. :wink:

Ха, то вярно било без Р-то :)
До сега съм живеел в заблуда...
  • 1
  • 2

Тема "Термопомпи в България" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: