• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
addicted написа:
Малко ще разводня темата, но искам да се пообразовам малко, та затова следващ въпрос.
Има ли начин да контролирам скоростите на помпата по термостат? Има ли такава помпа която да го позволява?
Примерно котела вдига 60 градуса, помпата пали на първа степен, водата завъртя, котела вдига 80 градуса, помпата превключва на втора скорост.
Гледам че повечето помпи имат просто вход захранване и превключвател на корпуса, било той механичен или електронен, никаде не съм попаднал на помпа с тази възможност.
Няма такава помпа, защото е безсмислено това, което искаш. Не че не може да се направи такъв контролер, но каква е логиката да превключва на по-висока скорост при повишаване на температурата? Дори напротив, електронните помпи реално действат точно обратното, само че се управляват по диф налягане. Например - затворят някои термоглави, температурата в котела се повишава, повишава се и диференциалното налягане и помпата си намаля оборотите (ако е настроена на постоянно диф налягане). Логиката е, че при затворени част от радиаторите, няма смисъл да върти на същите обороти.
filmatoplo - майстор
:-D Жена ми е така -ако имам повече пари увеличава харченето ,как да направя аз обратното . :?
addicted - специалист
LazarGanev написа:
addicted написа:
Малко ще разводня темата, но искам да се пообразовам малко, та затова следващ въпрос.
Има ли начин да контролирам скоростите на помпата по термостат? Има ли такава помпа която да го позволява?
Примерно котела вдига 60 градуса, помпата пали на първа степен, водата завъртя, котела вдига 80 градуса, помпата превключва на втора скорост.
Гледам че повечето помпи имат просто вход захранване и превключвател на корпуса, било той механичен или електронен, никаде не съм попаднал на помпа с тази възможност.
Няма такава помпа, защото е безсмислено това, което искаш. Не че не може да се направи такъв контролер, но каква е логиката да превключва на по-висока скорост при повишаване на температурата? Дори напротив, електронните помпи реално действат точно обратното, само че се управляват по диф налягане. Например - затворят някои термоглави, температурата в котела се повишава, повишава се и диференциалното налягане и помпата си намаля оборотите (ако е настроена на постоянно диф налягане). Логиката е, че при затворени част от радиаторите, няма смисъл да върти на същите обороти.

Това не го знаех, благодаря за информацията.
Аз си го представях че така системата ще загрява по лесно, докато температурата в котела е ниска, ще върти малко вода, като се повиши ще почне да върти повече.
Аз смятам да сложа термовентили на всички радиатори без тези в коридора и стълбището, ако печката се е разоряла много здраво да има какво да поеме енергията до някаде. Ако котела е бърнит сигурност ще си му направя обезопасителната серпинтина, въпреки че клапана за температура ми изглежда доста скъп, намирам в Интернет цени от около 130лв.
gnt69 - майстор
addicted написа:
LazarGanev написа:
addicted написа:
Малко ще разводня темата, но искам да се пообразовам малко, та затова следващ въпрос.
Има ли начин да контролирам скоростите на помпата по термостат? Има ли такава помпа която да го позволява?
Примерно котела вдига 60 градуса, помпата пали на първа степен, водата завъртя, котела вдига 80 градуса, помпата превключва на втора скорост.
Гледам че повечето помпи имат просто вход захранване и превключвател на корпуса, било той механичен или електронен, никаде не съм попаднал на помпа с тази възможност.
Няма такава помпа, защото е безсмислено това, което искаш. Не че не може да се направи такъв контролер, но каква е логиката да превключва на по-висока скорост при повишаване на температурата?
Аз имам подобна помпа. Има функция автоматичен нощен режим, при задействане и когато температурата на водата е ниска помпата работи с намален дебит. При вдигане на температурата на водата се достига зададеното от теб.
wilo stratos piko.
Ето тука и картинка.
Прикачен файл:
wilo stratos piko.jpg
wilo stratos piko.jpg (60.31 KиБ) Видяна 1665 пъти
addicted - специалист
Разбрах идеята на помпите с електроника. Все пак досега досега ми е само с помпа която се включва от термостат, както смятах и да направя.
Идеята с променливите скорости на помпата би била по приложима за тази на бойлер със серпентина, и то в обратния ред, в началото да го форсира, и когато започне да го загрява до определено ниво да намали скоростта, и като е топъл да си спре.
Благодаря на всички за отговорите, ако имам още въпроси ще ги задавам, предполагам и че ще направя една схема на това което мисля да правя за да е по ясно.
filmatoplo - майстор
Няма защо да се търси скъпо нещо за 260 лв ,като към всяка помпа от 45-150 лв може да се прибави термостат за 15-20 лв и работи по твоето желание.
filmatoplo написа:
:-D Жена ми е така -ако имам повече пари увеличава харченето ,как да направя аз обратното . :?
Хахаааа, това ми хареса, но за съжаление, отговор нямам.
Лазар го обясни много добре, беше полезно за мен.
Контролера, на слънчевия ми панел, е с такава функция. При голяма Делта- високи обороти. Намалява Делтата, намаляват и оборотите.
addicted - специалист
Пак съм аз с въпрос.
Да речем че първия етаж е с хол и кухня в едно голямо помещение, с общи 4 големи радиатора, спалните на втория етаж са едната с три радиатора, другата с два. Мога ли вместо термостатични глави на всички тези радиатори да сложа стайни термостати за "кръговете" на тези три помещения?
Представям си че термостата ще оправлява някакъв вентил със задвижка и така ще спира притока на топла вода към тези помещения.
В останалата част, коридори, стълбище и бани радиаторите си остават без нищо, така ако останалите затворят, тези ще поемат топлината произвеждана от котела.
В единия случай ще ми трябват 9-10 термостатични вентилаторите за радиатори, в другия три стайни термостата с вентили и задвижки. Не съм го смятал ценово как се получава, но не знам и дали е възможно.
milenskior - специалист
addicted написа:
Пак съм аз с въпрос.
Да речем че първия етаж е с хол и кухня в едно голямо помещение, с общи 4 големи радиатора, спалните на втория етаж са едната с три радиатора, другата с два. Мога ли вместо термостатични глави на всички тези радиатори да сложа стайни термостати за "кръговете" на тези три помещения?
Представям си че термостата ще оправлява някакъв вентил със задвижка и така ще спира притока на топла вода към тези помещения.
В останалата част, коридори, стълбище и бани радиаторите си остават без нищо, така ако останалите затворят, тези ще поемат топлината произвеждана от котела.
В единия случай ще ми трябват 9-10 термостатични вентилаторите за радиатори, в другия три стайни термостата с вентили и задвижки. Не съм го смятал ценово как се получава, но не знам и дали е възможно.
Може.
Аз имам 4 термостата, които управляват задвижки за 4 зони(някъде е по една стая на други е по 2), обаче на другите радиатори съм сложил термоглави. Само на един в коридора нямам, но и на него ще сложа някой ден.
Когато изключат всички термостати спира и горелката.
Не е нужно радиаторите в коридорите и баните ти да поемат топлина от котела при положение че е топло ще става горещо, което си е преразход.
Горелката освен по стаен термостат спира и по Т на водата, така че няма страшно да прегрееш котела.
Слагай термостати и термо глави и се не бой.
addicted - специалист
Само че аз ще съм на твърдо гориво, не на горелка. Котела 99% ще е Burnit Wbs.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Burnit или Прити" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: