• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
addicted - специалист
Разбрах.
Както и да е.
Според това което прочетох във форума, клапата се ползва за подаване на въздух който трябва да до запали газовете отделяни при горене. А си мислех че това го има само при пиролизните котли...
addicted - специалист
Здравейте майсторчета. Монтирах и останалите радиатори, на първия етаж. Остават ми само в коридора да сложа, ама не съм го шпакловал.
Системата сега има следните панелни радиатори: 1х40,3х100см, 2х120см, 2х140см, 1х160 и една лира.
Всички на 60см височина.
Остават ми да монтирам два по метър и един на 80 см в коридора и стълбището, и още една лира.
Бойлер още нямам...
Както писах по нагоре имаше сериозна разлика между термометъра на котела и този(дигиталния) на контролера на помпите. Та сложих още един дигитален, приставка към мултицет, и установих че този на помпите е верния. Следователно разглобих този на котела и му преместих скалата за даа отговаря на цифровия. Незнам дали е правилно ама...
Така настройл регулатора на тягата на 65 градуса, и котела работи в диапазон 67-60градуса.Когато затвори клапата истива до 60, когато пак се разпалва и стига до 67, и пак се затваря, и така...
Дървата са ми три годишни буковици, нарязани на дребно и са зверски сухи, и не държат дълго време, едно зареждане на котела(от ледено студено) изкарва три часа, но всеки старт ни е от вода 10 градуса, и къща 6-8 градуса. Може би като се поотопли ще издържа повече време.
За тези 3 часа достига 26 градуса в стайте. Имам подготвени термоглавите за двете спални, ама сега са свалени.
Наложи се да притворя секретните на радиаторите на първия етаж, защото иначе системата се държеше странно. Започва да загрява радиаторите на втория етаж, стават горещи, тези на първия не, след това започват да загряват и на първия, и тези на втория стават ледено студени. Тъпо. След като притворих долу крановете и започна всичко да загрява равномерно, също така и истива еднакво. Та за сега съм много доволен. Само ме притеснява че при постоянен цикъл на отопление котела ще идва голям, което е честа грешка, няма да се деля от колектива я.
Искам да попитам има ли смисъл от малък буферен съд? Нещо като 200-300 литра? Понеже системата е отворена, с отворен разширителен съд 24 литра, чието ниво се променя в рамките на 1/3-1/2(студено-топло), и ако сложа голям буфер вече този разширителен съд ще е малък, пък го направих вграден в една колекторна кутия, облечена с картон...
Та за сега е така...
addicted - специалист
Майсторчета здравейте. Имам въпрос, който сигурно е тъп, но немога сам да открия верния път. Има ли някой знаещ, с добра душа, светъл човек, който да ми обясни практическата разлика в режимите на циркулационна помпа Grundfos Alpha 2L? Има пропорционално налягане, постоянно налягане и три фиксирани скорости. Помпата е 32-60. Сега съм я пуснал на "трета" само защото "страх лозе пази", данеби да е малко циркулацията, и всичко навсякъде грее перфектно, след лек баланс на секретите. Имам термоглави за част от радиаторите но още не са сложени, щото грея епизодично, само събота и неделя.
Та ако има някой да ми обясни как реално движи помпата в различните режими ще съм много благодарен.
addicted - специалист
Майсторчета здравейте. Пак съм аз, и пак с въпроси. Ама така е в направи сам форум.
Първо отчет. Всичко работи без грешка, сложих и UPS за помпата.
Сега към въпросите.
Купих си бойлер, български, неръждаем, елдом, 150 литра, две серпентини, подов.
Сега трябва да реша два проблема.
Първият е с какви фитинги физически да го присъединя към системите. Мисля да навия месингови нипели, и върху тях PPR холендрови преходи, като PPR тръбите за серпентините да са със стъклофазерна вложка. Водопроводните са си обикновенни. Другият вариант е да вържа серпентините с алуминиева вложка.
Докато купя слънчев колектор ще свържа двете серпентини последователно. За тях имам помпа Grundfos alpha 2L 25-40 която да им кара вода директно от котела, с диференциален термостат.
Вашите идей?
Другият проблем дето ми е насреща е помпата за рециркулация. Малката Grundfos comfort up15-14b и Grundfos Alpha 2L 25-40 са на една цена, ще може ли малката да превърта водата до баня на втория етаж? Бойлера е в мазето, има 7-8 метра хоризонтални тръби, после вертикално към баня на първия етаж, и над нея баня на втория етаж. Подаващата топла е 3/4 а връщащата за рециркулация е 1/2. Помпата ще я палят осветления та на двете бани, и незнам дали малката ще завърти достатъчно бързо, докато светна и да има вода на крана...
А голямата в достатъчно мощна, и достатъчно слаба... Има настройки с други думи.
Някакви други елементи трябва ли да предвидя покрай помпата за рециркулация?
Предпазен клапан си имаше в комплекта на бойлера. Имаше и тапи и термометър. А на изводите за датчици вече са бяха навити гилзи.
Та ще се радвам на вашето внимание и помощ, че да си пусна топла вода на "обекта".
Прикачен файл:
DSC_0779_compress90.jpg
Прикачен файл:
DSC_0780_compress9.jpg
Избягвай поцинковано, черно и .....стъклофазерно!
Сичко останало е подходящо.
Кой си купува 150л двусерпентинен бойлер, освен за бунгало?!!!

....оффффф, то тръбите обикновени!!! Язък за бойлера!
addicted - специалист
Абе добре е бойлера, къпем се всяка трета неделя, няма страшно.

Обикновените тръби са за друго, за пълнене на печката, и за авариината серпентина на печката. Водопровода е PPR. Размерите ги пиша в цолове та да се не излагам че незнам точния размер на PPR-то.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон яну 25, 2021 7:59 pmaddicted написа:
Абе добре е бойлера, къпем се всяка трета неделя, няма страшно.
Е, това е достатъчно, остави го Трифон! :wink:
addicted - специалист
Големи буквалисти сте значи...
addicted - специалист
Здравейте майстори. Бойлера е монтиран от около две седмици. Снимки ще има като си оправя едни грешки по монтажа, получени от не съобразителност и не професионализъм.
Монтирах и помпата за рециркулация, управлявана от осветления та на баните. Въпреки опасенията ми е достатъчно мощна да превърта топлата вода за времето от светване на лампата до врътване на крана. Светвам в банята, влизам, връткам, и след една секунда има топла вода. Смесител е наоколо метър от щранга.
Свързах(засега) двете серпентини последователно, и бойлера изравнява целия си обем с температурата на котела за около 40 минути. Което е идеално.
Имам обаче един проблем.
Комбинирания(предполагам) клапан, на входа за студена вода на спира да тече. Беше си в комплекта на бойлера. Когато бойлера е пълен капе леко, когато тръгне да загрява направо тече. И понеже е под нивото на канализацията няма как да го отвежда нагоре с маркуче, започва да тече през синия палец за тест.
Опасявам се че налягането във водопровода е доста високо, никога не съм го мерил, но ще трябва да купя един манометър и да го проверя.
Редуцир вентил на входа на бойлера дали би решил проблема? Или трябва да е на входа за всички консуматори?
addicted - специалист
Малко фото отчет. Още не съм изолирал тръбите, наблюдавам за течове. Имам също и "проблем" със самоциркулация на топлата вода във вертикалния щранг. При спряна помпа за рециркулация, топлата вода продължава да подгрява щранга, при което бойлера истива дори без консумация.
За да го спра, направих U в изхода на бойлера, изхода тръгва първо надолу до пода, и след това нагоре към консуматорите. Да ама не спря, продължава да самоциркулира. На изхода на помпичката за рециркулация има невъзвратна клапа тип суйнг, и мисля че си се отваря от самоциркулацията. Дали ако сложа пружинна невъзвратна клапа на изхода за топла вода малката помпичка ще може да я отваря и да имам циркулация само когато искам?
Прикачен файл:
DSC_0809_resize_64.jpg
Прикачен файл:
DSC_0811_resize_55.jpg
Прикачен файл:
DSC_0813_resize_98.jpg
Прикачен файл:
DSC_0814_resize_86.jpg
Прикачен файл:
DSC_0815_resize_66.jpg
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Burnit или Прити" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: