• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
addicted - специалист
Здравейте колеги. Предстои ми изграждане на локално парно през пролетта искам от рано да се ориентирам към печката.
Основно се двоумя към тези два български производителя, от една страна, а и главно заради цената, от друга страна за да подпомогнем и българското.
Ще ми трябва котле на твърдо гориво около 25-30 kW. Ще се ползва на дърва, инцидентно и на въглища, в отворена система, бъдещото добавяне на пелетна горелка също е възможно. Дилемата е между Прити GA и Burnit Wbs. Имам опит с Прити, две камини и едно котле 30kW, с Burnit обаче нямам никакъв досег.
Много бих се радвал ако ме ориентирате относно плюсове и минуси, качество на изработка, удобство при ползване, надеждност към повреди, и въобще да мога да реша кое е по добро. Разликата в цените не е много голяма, Burnit са по скъпи и има ли защо?
Знам че имам и по добри върнати, но бюджета е ограничен и смятам че българските са единствените който се вписват с него.
naskov - майстор
Бърнит ВБС. По-подходящ е и за пелетна горелка. А пък ако искаш цена ми пиши :)
addicted - специалист
Пелетната горелка е за в бъдеще, не трябва тази възможност да е водеща.
Интересува ме изработката при двата производителя, кой от колко дебела ламарина ги прави. Кое по лесно се чисти, кое е с по широки врати за зареждане. Гледам че при бърнит има някакви вторични вратички.
Бях се замисли и за модела Wbs Active, но колко ще е надежден във времето? Ще може ли жената сама да го зарежда през деня?
Бърнит е с около 50% по скъп, заслужава ли си?
ktch_1964 - специалист
Бърнит вбс актив, има вграден вентилатор за подаване на въздух в горивната камера, което за мен е +.
Ако монтажът на горелката е в близко бъдеще, то вземи си обикновенния Бърнит ВБС, че е по евтин и с горелка тази екстра
не ти трябва. Ако имаш смелоста при монтажа на горелката да отрежеш дъното на котела и да направиш кутия на която ще е
монтирана горелката, то котела става универсален като Дефро Дуо които са много скъпи. Правейки кутия получаваш два плюса:
1. Камерата остава свободна и можеш да гориш в нея дърва и въглища, а като изгорят автоматиката пали горелката.
2. Когато горелката е на кутия се повишава КПД на котела защото се нагрява водонапълнената скара на котела което увеличава
площа на котела и от там КПД скача.
И не на последно мястоБърнит имат вградена система за аварйно охлаждане на котела при евентоално прегряване което е много важно
за сигурноста.
Отвносно чистенето като го сравня с бившия ми котел ДАКОН ДОР 24 направо е песен.
Още един, дето го мързи да чете, ма е загрижен жената да и е лесно с котела....
Нищо не е написал за други възможности, подробности...... вторачил са е в сал тия две възможности.
addicted - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Още един, дето го мързи да чете, ма е загрижен жената да и е лесно с котела....
Нищо не е написал за други възможности, подробности...... вторачил са е в сал тия две възможности.

А вас какви други подробности ви интересуват? И нужно ли е да изредени всички възможности тук и да чакам мнения?
batkotony - специалист
Аз за Прити да кажа нещо... :)
Имам GA26 от 2011г.До 2015 го карах на дървени разпалки и пернишки или бобовдолски въглища. За 100 квадрата силно разгъната с много външни стени къща само с дограма средна хубост и без изолация минавах с 1300-1400 лв на сезон. Чистенето си беше хамалогия и прашно,но трудности със самия котел не съм имал-достъпен е и с подходящи инструменти ставаше работата. Не е хубаво уплътнен и с времето нещата още повече се задълбочават-поизмятат се вратичките и смуче въздух,което не е неотстранимо... ;)
2016 г. го обзаведох с горелка Грейко-20 и не можех да му се нарадвам. Обаче за сезона се разделих с 2400 лв. за пелети... :axe:
Това лято наблегнах на изолацията и до момента още не съм прехвърлил първия тон слънчогледови... :)
Та с две думи-котлето не е нещо особено,но за сефте и при ограничен бюджет си става. Важно е при пелетизирането му да се уплътни и да му се добавят ход-два. Хубаво е да се монтира в помещение,което няма да се дърпа от топлото,защото си има едни 2-3 кв. преки загуби... Мойто е в мазето под къщата и ги усвоявам малко от малко. ;)
gnt69 - майстор
addicted написа:
А вас какви други подробности ви интересуват? И нужно ли е да изредени всички възможности тук и да чакам мнения?
Ето ти други възможности. Аз съм за Грейко.
addicted - специалист
И моята ще бъде в мазето непосредствено под къщата. Знам за всички удобства на пелетите, ама не са на дневен ред засега.
Притито с което се занимавам в момента много ме дразни заради клапаза въздух, постоянно трябва да се регулира иначе не гори като хората. А тук няма и комин, 2 метра тръба над печката. Пушняри яко като го отворя за зареждане.
Бърнит ми харесва че са с повече ходове доколкото разбирам от снимките. По прочетеното в Интернет излиза и че ги правят от по дебела ламарина отколкото при прити. Изглежда и че вратите по добре се уплътняват. А регулатора на тягата сравнен с би металната пластина при прити пак си е плюс. Та съдейки по тези параметри иглежда че се оправдава разликата в цената. Хората с реални впечатления май ще го потвърдят. Модела Active също май е хубав, обаче не ни трябва. Мога да свърша почти същото с два термостата, а ако сложа горелка някога тя ще го свърши. Също така мога и да си на програмирам едно контролерче по мой вкус, само трябва да ми дойде музата относно логиката, а да му дойде и времето.
При родителите ми е камина прити с водна риза, най големия модел. Те са много доволни, топлият цяла къща и бойлер с приличен разход на дърва. Обаче тая печка си иска постоянен контрол. Няма никаква само Регулировка.
phantom_ - специалист
Ти щом комина ти не дърпа,въобще не си за многоходов котел!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Burnit или Прити" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: