• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
addicted - специалист
Значи така ще направя, всичко с поцинкована тръба 1/2, тетки, колена, нипели, холендри... после ще ги боядиса жълти. Или не жълти?
Изхода за топла вода на котела е отгоре, 1 1/4". Смятам директно за него да завия една тетка, с единия изход на страни и другия нагоре. На този дето е нагоре слагам вътрешна редукция на 1/2 и прав автоматичен обезвъздушител. На това отклонение което остава настрани слагам още една тетка, пак нагоре и настрани, отгоре редукция към 3/4 и вентил по налягане, настрани към инсталацията(дето още я няма). Добре е така нали?
addicted - специалист
Днес отлях фундамент на който трябва да кача котела, висок е около 8 см. Наложи се понеже пода на мазето има наклон към един сифон и не ми се подлагаха летвички за да го новелирам. Утре или вдругиден като стегне качвам котела и започвам тръбите.
Имам и нов въпрос.
За към отоплителната инсталация ще сложа една помпа, и термостатичен винтил да пази в котела да не се връщат по малко от 60 градуса. Малък кръг-котел, голям кръг-отоплителна инсталация. Бойлера се явява в същото помещение при котела и смятам да му пусна отделна помпа за серпентината. По начина по който съм го намислил Бойлера се явява още един малък кръг, помпата му е преди термостатичния вентил, топлата му вода е преди байпаса. Това проблем ли е? Как се прави при такива ситуации?
addicted - специалист
Отново имам въпрос, който знам че е разисква във форума, но не мога да намеря точната тема. Трябва да си закупя бойлер с две серпентини, за към котела и за към слънчеви колектори в бъдеще. Какви са предимствата и недостатъците на паралелните и отделните серпентини? Линк към темата в която се разискват нещата също ще ми е полезен, щото не я намирам.
Утре мисля че ще съм готов с тръбите на обезопасителните клапани на котела и ще кача снимки.
gnt69 - майстор
пет юли 27, 2018 9:48 pmaddicted написа:
Отново имам въпрос, който знам че е разисква във форума, но не мога да намеря точната тема. Трябва да си закупя бойлер с две серпентини, за към котела и за към слънчеви колектори в бъдеще. Какви са предимствата и недостатъците на паралелните и отделните серпентини? Линк към темата в която се разискват нещата също ще ми е полезен, щото не я намирам.
Утре мисля че ще съм готов с тръбите на обезопасителните клапани на котела и ще кача снимки.
Клапаните е хубаво да са вързани към канализацията но трябва да можеш да им хвърляш по едно око. Аз преди няколко дни констатирах че изхвърлям вода в канализацията случайно. Влизам в мазата при бойлера и чувам едно тихо шушнене като бръм от трансформатор. Почнах да изключвам едно по едно всичко първо ЮПС на колекторите и парното, после един хладилник имам пълен с дини пъпеши и бира в мазата и не спира пак се чува. После осветлението спрях че е с луминисценти тела и не спира пак го чувам. После спрях водата ама пак го чувам. Бре в чудо се видях. Накрая взех да превъртам клапаните, на слънчевите панели на парното и накрая на бойлера и пак се чува. Накрая извадих тръбата от дренажа и гледам че тече малко. Оказа се че клапана на бойлера е започнал да изпуска, ама защото в системата водопроводната има налягане дори и при спряна вода вход в къщата продължава да изпуска. Смених клапана Ама и монтирах един силиконов прозрачен маркуч да виждам какво става.
Поразпитах и ми казаха че вече при монтаж на големи бойлери се слагал разширителен съд за бойлера ама ми се вида сложно да се вкарвам в циркове. Със тоя бойлер ще е така бойлера е 300 литра и на 12 години експлоатация. Като роди и купя нов ще му сложа разширителен съд. Пък колко вода съм източил в канализацията незнам. :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
пет юли 27, 2018 9:48 pmaddicted написа:
Отново имам въпрос, който знам че е разисква във форума, но не мога да намеря точната тема. Трябва да си закупя бойлер с две серпентини, за към котела и за към слънчеви колектори в бъдеще. Какви са предимствата и недостатъците на паралелните и отделните серпентини? Линк към темата в която се разискват нещата също ще ми е полезен, щото не я намирам.
Утре мисля че ще съм готов с тръбите на обезопасителните клапани на котела и ще кача снимки.
Бойлер с паралелни (интегрирани) серпентини не е подходящ за соларна система. Трябва да са отделни серпентини, отдолу соларната, отгоре котелната. Минимум 200л.
addicted - специалист
Здравейте майсторчета. Днес направих предпазните клапани на котела, и крановете за пълнене и точене на системата. Тръбата за чиста вода е поцинкована 1/2, а за дренажа 3/4. Монтирах и гилзи за датчици. Остана да довърша дренажа и да ги боядиса. Остават и още доста тръби към системата и към бойлер който още нямам, но тях като си набавя необходимите елементи.
Прикачен файл:
IMG_20180729_0832.jpg
IMG_20180729_0832.jpg (59.45 KиБ) Видяна 2340 пъти
Прикачен файл:
IMG_20180729_51191.jpg
IMG_20180729_51191.jpg (67.36 KиБ) Видяна 2340 пъти
Прикачен файл:
IMG_20180729_8578.jpg
IMG_20180729_8578.jpg (66.98 KиБ) Видяна 2340 пъти
На снимките се вижда и комина.
Котела е така странично ориентиран, защото иначе идва на средата на помещението, зад него ще е бойлера.
Относно бойлера, не разбирам защо паралелните серпентини не са подходящи? Защо да не мога да загрявам целия бойлер или от солар или от котел? Горната серпентини ако е на котела, ще може ли да подгрев целия бойлер?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами тя идеята е котелът да НЕ може да подгрява целия бойлер :wink:. Както и ел. нагревателят също.
ktch_1964 - специалист
Целта на това серпентините да са една над друга е да може зимата слънчевият колектор да подпомага котела в затоплянето на бойлера.
addicted - специалист
Ето това не мога да го разбера, защо котела да НЕ може да подгрява всичката вода? За да не се измества темата бих по прочел и някоя стара дискусия по въпроса, но ми се струва никак не логично да се подгрее "до някаде" от котела, и после да се до подгрява на ток. Така или иначе имаме пройзведена една енергия, която в този временен консуматор почти няма да се усети, защо да не се подгрее целия? Предполагам че има найстина логично обяснение което аз не намирам. Факт е че фабрични бойлери с паралелни серпентини почти няма, има български, но внос май никой не прави, и сигурно има защо. Но защо?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Burnit или Прити" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: