• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
pi6ligara - специалист
grants написа:
Ако направиш някаква електроника, която управлява бойлера и сложиш термоглави на големите радиатори Грейкото ще смогне. Проблема ще е в шоковото затопляне - когато парното не е работело няколко поредни студени дни и всичко е изстинало. Да оставиш всички помещения да се топлят единствено като регулираш 60гр на водата няма да е никак рентабилно и с малка и с голяма камина :wink:

Поздрави !
При мен няма шоково затопляне,защото винаги има хора в къщи така че се пали всеки ден.Явно не разбирате въпроса или по точно аз не мога да го задам правилно не знам.Дали грейкото ще може да загрее и да потдържа 22 киловатовата ми инсталация като е 16 киловата или ще е по добре една аурига 25 или алфа плам компакт 23?
pi6ligara написа:
Инсталацията ми е от затворен тип,със колектори за топлата и студената вода и отделни тръби от колекторите към всеки радиатор,включително и към бойлера,на изхода за топла вода съм сложил термометър свързан към помпата,който я пуска при 50 градуса на водата,а отделно имам клапа на котлето,която затваря притока на въздух и съм я нагласил на 70 градуса,така че котлето отваря към радиаторите при 50 а щом достигне 70 се затваря въздуха и температурата започва да слиза на доло.Горе доло всичко ми е ясно.
Извинявай! Понеже попита, та си помислих, че не ти е ясно.
Значи, каквото и да избереш, ще го нагодиш някак.
После, ако имаш още питания-тука сме, ни бой са.
............
Офффф, написах, Анди обяснява, кой да чете...???
Нали сичко ти е ясно!
Добре, щи кажа направо- На твое място щях да си купя 12 киловатовата Минима, която Анди препоръча на другия питащ, която и аз съм препоръчвал само на база мощност. Бих си я купил щото няма 10 киловатова с водна риза.
pi6ligara - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
pi6ligara написа:
Инсталацията ми е от затворен тип,със колектори за топлата и студената вода и отделни тръби от колекторите към всеки радиатор,включително и към бойлера,на изхода за топла вода съм сложил термометър свързан към помпата,който я пуска при 50 градуса на водата,а отделно имам клапа на котлето,която затваря притока на въздух и съм я нагласил на 70 градуса,така че котлето отваря към радиаторите при 50 а щом достигне 70 се затваря въздуха и температурата започва да слиза на доло.Горе доло всичко ми е ясно.
Извинявай! Понеже попита, та си помислих, че не ти е ясно.
Значи, каквото и да избереш, ще го нагодиш някак.
После, ако имаш още питания-тука сме, ни бой са.
............
Офффф, написах, Анди обяснява, кой да чете...???
Нали сичко ти е ясно!
Добре, щи кажа направо- На твое място щях да си купя 12 киловатовата Минима, която Анди препоръча на другия питащ, която и аз съм препоръчвал само на база мощност. Бих си я купил щото няма 10 киловатова с водна риза.
Всичко ми е ясно относно моята инсталация и това каква температура искам да потдържам в стаите и какви градуси на водата,не ми е ясно само с каква камина на пелети да ги потдържам и за това попитах,също не разбирам защо е този сарказъм ?Старая се всичко да обяснявам подробно и кой каквото ме е попитал съм отговорил!
andy_forresite - майстор
Спокойно :) Ще обясня, а ти няма да се сърдиш.
Радиатор на 65 градуса отдава около половината от максималната си обявена от производителя мощност в стаята. Например радиатори 22000 вата при 65° в себе си ще отдават 11000 ватчаса. Това е приблизително и може да го приемеш за близо до голата истина. Значи ти имаш нужда от 11 kwh топлинна енергия за да ти е 25°С вътре. Тогава за какво ти е Дзвер 23-25 киловата :?
На радиаторите ще сложиш термоглави. Снабденият с термоглава радиатор в процеса на затопляне на помещението ще започне да си затваря притока на топла вода доближавайки зададената температура. В един момент отдолу ще е студен, в средата хладен и горните 10-15 см топли. Това е работа по топлозагуби на стаята - радиаторът поддържа температурата, която си задал на термоглавата. От тук нататък радиаторът пак си взима вода 65° (в камината са 68-70), само че съвсем малко.

Няма такова нещо мощна камина да подгрее водата до 70° и след това да къкри с 1 кило на час само щото е мощна при положение, че къщата се нуждае от 7 kwh, което са близо 2 кг/час разход на пелети, а по-слаба камина, понеже е слаба, без друга причина, да работи с 3 килограма на час. Не, тя пак ще работи с 2 кг/час както и мощната.
fbr - майстор
Я кажи в момента колко килограма дърва на ден приблизително гориш. И колко часа на ден гори котела. Онова дето пуска помпата, когато температурата е по-висока от 50 градуса, не е това (трипътен вентил), което ти препоръчват по-горе, и не върши същата работа.
pi6ligara - специалист
fbr написа:
Я кажи в момента колко килограма дърва на ден приблизително гориш. И колко часа на ден гори котела. Онова дето пуска помпата, когато температурата е по-висока от 50 градуса, не е това (трипътен вентил), което ти препоръчват по-горе, и не върши същата работа.
Знам че не е трипътен вентил,много благодаря на колегата Анди за обяснението.На сезон горя по 15 кубика,за кг на ден не мога да кажа,котела се пали вечер в 20:00 и се гаси сутрин в 8:00 ,колкото е по студено повече време гори,съответно ако е -15 се пали в 16:00 и се гаси на другия ден в 12 на обяд.Никога за 5 години не съм надвишавал 15 кубика дърва,дори и момалата зима,която беше доста студена.Не съм слагал термоглави защото не съм искал да регулирам температурата по стаите,и сега не искам,колкото е по-топло толкова по-добре за мен,ние обичаме да седим на топло и за нас 25° зимата е нормално,на 22° стартирам парното.
pi6ligara написа:
...
За да си направиш перфектна системка, трябва много да четеш. Има учени хора, инженери, които могат, но ще трябва да си платиш, а и едвали ще попаднеш на такъв, който да вникне в заданието на 100%.
Очаквам всеки да го прави, като мен и в това ми е проблемът.
Затова давам направо отговорът, а последващите въпроси ме ядосват. Лекциите са на друго място и други хора ги изнасят.
Ще успееш.

Анди, ти си уникален.
pi6ligara - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
pi6ligara написа:
...
Разбери колега,за мен системата си е перфектна,при положение че паля парното на есен и го гася на пролет,потдържам 25° в стаите дори когато на вън е -20 и правя това със 15 кубика дърва,в къща на 2 етажа,без външна изолация няма какво повече да искам.Познавам много хора на дърва,които горят по над 20 кубика и никога не преминават 21° .Просто искам да премина на пелети и не знаех каква камина да купя,тъй като и аз съм се насочил към екоспар и алфаплам реших да ползвам темата на колегата,не знаех че и с грейко ще стане,за разхода на пелети е ясно,че ще е по голям от този на дървата,сега дали ще горя по 3 тона или по 5 никой не може да каже,най просто искам да регулирам камината по температура на водата,а не на въздуха защото там където ще се намира е приземен етаж и ако е много студено на вън,когато там е 25° на 2-рия етаж ще е 23 .
fbr - майстор
Количеството дърва на ден щеше да ни даде приблизителна информация за среднодневното потребление на енергия, а от там ще разберем с каква мощност камина ти трябва.
pi6ligara - специалист
fbr написа:
Количеството дърва на ден щеше да ни даде приблизителна информация за среднодневното потребление на енергия, а от там ще разберем с каква мощност камина ти трябва.
За съжаление сега няма как да ги премеря,защото съм на почивка,но на 10-ти се прибирам и ще измеря дневното потребление и ще го напиша в тази тема.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Запитване за избор на пелетна камина ????" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: