• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Иначе да споделя ако някой се интересува от настройките които съм заложил и от разхода при външна темперетура 0 до -5 градуса.
Отоплявана площ 80-100кв.м. къща с ПВЦ дограма на 15 години и без изолация на тавани 2.80м. + бойлер 80л.
min-1s./max.-5s. - така горелката работи в 5 цикъла на модулиране (20-40-60-80-100%)
min. vent-30%/max. 45%
пускане на пелети 14s.
Процес палене не съм го пипал.
Процес stop - last burn - 60s. / vent. 60s. - така се отървах от въпросния проблем с неизключването на вентилатора при стоп.
Зададена темперетура 52-55 градуса отопление по темперетура на водата с диапазон 15 градуса изчакване за изстиване.
Поддържана темперетура в къпата 20-21 градуса хол, 21-22 спални и кухня.
Процес на горене около 5-6 часа и повече като се крепи около 50 градуса на 20% повечето време
(преди бях с настройки 1s. на 4s. и гореше 4 часа но като вдигнах максимума на 5 увеличи времето предполагам понеже стана 5 степенна модулацията а не 4 степенна като преди това).
При така направени настройки и в това топло време навън разхода е 25 кг. пелети за 24 часа.
Днес свалям горелката и минавам на дърва, че пелетизирането е планирано за догодина (много са скъпи зимата).
След някоя седмица като паднат студовете ще закача пак горелката за да видим как ще е разхода и дано не е в пъти нагоре :partyman:
Приемам всякакву съвети за промяна на настройките ако някой е с подобно чудо и има по добри резултати. Разбира се в студеното темперетурата ще отиде на 60 и нагоре градуси най вероятно. При мен особеното е че помпата е по мощна и връщашата вода идва с 2 градуса по студена от качващата което не зная добре ли е или зле но това са резултатите :)
zaid1127 - специалист
Колега, нормално е да ти гори 25 кг. на 24 часа със тези настройки, които си показал.
1- 4 сек. не е степен на модулация, а работа на шнека при минимална и максимална мощност. Съответно 1 сек. е подаване на шнека в режим минимална мощност, а 4 сек. съответно при максимална мощност. 14-14 сек. е времето на почивка на шнека. За да го разбереш, при минимална мощност шнека работи една секунда а почива 14 сек.
Увеличавайки стойността от 4 на 5, реално вдигаш мощността на горелката с повече от 20%. С тези намалени вентилатори, от 30 до 45 % веднага ти става ясно, че имаш неправилен горивен процес. Вентилатора може да има някаква запасна мощност ( кубици въздух на час ) , но едва ли е разчетен да е с 20 % повече от необходимото. Трябва да имаш свръх тяга, че да си позволиш тези настройки.
В момента горелката ти по скоро свети отколкото гори и със сигурност горивната глава е черна.

По добре е, според мен, да извикаш оторизиран сервизен да ти я настрой.
С почти всичко от гореизложеното съм съгласен колега (с времената на почивка и подаване на шнека), малко имам възражения по състоянието на горивната камера и вентилатора. Вентилатора фабрично ако не се лъжа беше мин. 45% макс. 60% по книжка. Доколкото съм чел намалянето на вентилатора намаля и мощността затова и съм го намалил. Относно горивната камера след 10 дни на пелети камерата имам чуството, че стана като нова понеже преди да инсталирам горелката съм горил предимно дърва и в най студените 10-20 дни в годината въглища. Но след свалянето на горелката ме учуди дори, че нямаше никакви налепи по стените а беше идеално чисто. А по въпроса, че не гори а само свети, може и така да е, но все пак ми достига заложените градуси понеже съм пробвал и с по високи градуси примерно към 70 и ги вдига без проблеми. Това скопяване съм го направил с цел икономия, а и мисля че тази мощност на горелката ми е премного за моите нужди. Ако някой има идея как да се оптимизира разхода отворен съм към предложения. Ще пробвам и ще пиша резултати. А по въпроса със техника, все пак форума е "Направи си сам", а не обади се на техника който я свършил я не работа, че техниците и автомонтьорите са един дол дренки - абе правят го ама баш не им дреме какво ще стане, важно е парите да вземат. :axe:
morfei1 - специалист
ср яну 03, 2018 12:06 pmMakro написа:
когато горелката изключи по температура или по стаен термостат , вентилатора продължава да работи още 25 минути. Това е заложено фабрично и не може да се променя. Така е при всички горелки от тази серия.
Не е баш така. Моята горелка е Bisolid GP25 rev. 3.1. След команда stop вентилатора работи общо 15мин преди да изключи. Експереминтирал съм доста, наблюдавал съм, и съм засичал многократно. Благодарение на тази тема с настройки от 60сек за Last Burn и Time Vent, вентилатора взе да гаси иначе 3 сезона си работише 24/7.

След достигане на темп. на водата примерно 65C се подава команда Stop. Изчаква се зададеното време примерно last burn 60 и time vent 60, което е общо 120сек. , но зададено в контролера е мин 240сек. (4мин), тоест ветилатора изчаква 240сек (4мин) на минимални обороти. Не може да е по-малко от 240сек. и не може да бъде променяно по никакъв начин под това време. Може да го направите повече от 240сек като зададете по-високи стойности на last burn и time vent, но не съм убеден, че вентилатора ще спира да върти. Със стойности 60сек и за двато параметъра си гаси винаги. След като преминат тези 240сек (4мин) за догаряне на последната доза и вентилация, горелката преминава в режим почистване при, който включва вентилатора на доста по-бърза скорост, а може би и максимум. за още 660сек. (11мин), след което вентилатора спира напълно и горелката стои в изчакване докато темп. падне до градуса на палене, който се регулира от Zone Reg (модулацията), спрямо максималната зададена темп. Общо се изчкаква 900сек. (15мин.) при условие, че затова време темп. на водата не е паднала под максималната зададена примерно 65C при достигането на която горелката минава в режим Stop.
  • 1
  • 2

Тема "Горелка Bisolid GP 32_B Rev3" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: