• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
krasi92 написа:
Само вие ли използвате този комин
Да, в момента само ние. Блокът е на три етажа, плюс тавани. Преди нас е ползван от комшиите на втория етаж с печка на дърва и въглища. Но проблемът е само на третия етаж и тавана над тях.
По сигнал от съседите ни идваха от строителния отдел към Общината. Видяха и казаха, че е от течове от покрива, тръгнало е надолу.
markoscbr - специалист
използвайте си без да се притеснявате отоплението, до съд не трябва да се стига там е губене на време и много пари за нищо, от казаното от ваз петната са ясни от къде са,теч от покрива или изгнила ламарина около комина където водата се стича по самия комин просмуква през плочата влагата и петното е на тавана, да ако не се оправи теча ще стане още по голямо и ще мерише много гадно, дори и фина замаска да направите около комина на тавана не се ли спре теча ще си продалжи, това е обща собственост и всички живущи са длъжни да го отремонтират,ако не касера ще плати на фирма да го направят, не сте длъжни вие да го правите за ваша сметка, ако решите да правите замаска с флексово лепило и водно стъкло и се пресича но така или иначе трябва да се намокри около комина за добра спойка а стане ли така водата ще просмучи надоло и пак петна ,друг варянт с подценкована ламарина да се обшие комина на плочата и да се прехвани с дюбели в по голям периметар успех ви желая
Svezar - специалист
elina80 написа:
Твърдят, че това е от високата температура на печката, но температурата при нас на изходните газове не е висока....!
Ясно е че комшията не е наясно с някой елементарни правила,а едно от тях е ,че проблем с комина може да се получи от ниска,а не от висока температура на димните газове ! Ама не му го казвай,че ще вземе да обърне плочата и да иска да ги докарваш поне до 200 градуса,за да е чист комина :mrgreen:
markoscbr - специалист
всичко идва от теча, изпитал сам го и затова му казвам на човека ,при мен е разликата че живея с семейството и няма други каквото реша такова си правя по къщата
Svezar - специалист
Ясно че без теч няма как да избият петна,просто казвам че колкото е по-студен комина толкова са по-големи проблемите,докато "разбирача" от последния етаж е на друго мнение,та чак и в общината се жалвал, че някой ползва комина по преназначение !
torbalan - Дървен философ
markoscbr написа:
използвайте си без да се притеснявате отоплението, до съд не трябва да се стига там е губене на време и много пари за нищо...
Ако могат да се разберат без съд - това е идеалния вариант. Ако не могат обаче - най-добре през съда.
Ако е някой заядлек, дето си мисли "Сега са ми паднали, ще ми направят ремонт без пари." никога няма да ги остави на мира. Като получи призовка, може и да не се яви...
markoscbr - специалист
Така е Торбалане,те прекрасно знаят че проблема не е от автора на поста а си е от преди,търсят нещо но това ще им остане, да си подържат хората топличко в тях и хич да не им пука :partyman:
silent - майстор
проблема може и от автора да е ...аз имам зидан външен комин и преди с камина на твърдо гориво беше ок...но тази година с пелетна камина избиха мокри петна на някои места едното от които е и черно при това без да има видими язви по мазилаката...предполагам че се образува конденз от по ниската температура на димните газове за разлика от тези на печката на дърва...така че ..че ...и така нататък...
markoscbr - специалист
колега ти си лесен, слагаш изолирана нераждаема траба след като сабориш стария на петна , щом ти си стопанен на имението къв ти е проблема ,не си прочел нагоре от постовете имало е теч от покрива водата отива на доло а не на горе
bobi65 - специалист
silent написа:
проблема може и от автора да е ...аз имам зидан външен комин и преди с камина на твърдо гориво беше ок...но тази година с пелетна камина избиха мокри петна на някои места едното от които е и черно при това без да има видими язви по мазилаката...предполагам че се образува конденз от по ниската температура на димните газове за разлика от тези на печката на дърва...така че ..че ...и така нататък...
Подкрепям това мнение , и ще ви поясня точно проблема.
Значи при температура на димните газове под 120 гр. се получава тъй нареченият креозит по стените на комина ( Мазен лъскав гланциран слой по стените, който практически не може да
бъде отстранен, освен ако изгори ). Когато има неправилно изгаряне в камината и има излитащи газове с високо съдържание на недоизгорели СО в съдържанието на димните газове. Тогава се получава конденз на тези СО газове при температура около 120 гр.
В същите тези газове има и водна пара от влажността в горивото. Знаете всички че водата при 100 гр .се изпарява и сменява агрегатното си състояние.. Така че когато комина е студен независимо дали при първоначално разпалване, или при много ниски външни температури стърчащата част над покрива става доста студена и от вътре, или пък има пукнатини в външната част на комина през който навлиза студен въздух то водните пари кондезират по стените . И разтваряйки полепналият креозит потичайки надолу,просмукват през стената и правят петня.

Имал съм подобен проблем и съм го решил с 4.см. изолация от фибран около комина външно (шпаклован и измазан и боядисан с фасдна боя ) за да е топъл винаги комина и да не прави конденз въпреки че ако питате пожарникар ще ви забрани тъй като ако се запали комина фибрана е горим материал. Става и с вата или други материали.
Другият начин е да се преработи комина като се внедри вътре в отвора му тръба неръждавейка с изходи за всеки етаж.. Но е доста по скъпо решение.

Има още една възможна причина за този конденз и тя се нарича обратна тяга.
вариант 1 . е когато до вашата сграда има друга по висока от вашият комин .. тогава при вятър се получава турболенция на вятъра и в по ниският комин се получава Обратна тяга и навлизане на студен въздух на пориви които охлаждат стените.
Вариант 2. Съседите от горният етаж не са добре уплътнени или често се проветряват тогава сградата става комин и ефекта е обратна тяга в комина с същите като по горе последици.
решението в 1-ви случаи е по висок комин, а в 2-ри случай е захранване на камината с въздухопровод с външен въздух необходим за горивният процес.

Прикачен файл

obratna tiaga.png
obratna tiaga.png (16.6 KиБ) Видяна 1492 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с комина при ползване на пелетна камина!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: