• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zaksofon - специалист
Привет на всички! Моля за съвет... Тази година реших да преместя котела от мазето в лятната кухня, като вече преустроих лятната кухничка в нещо като парно/работилничка/апартамент за кучето... Тъй като мисля да я изолирам от вътре с xps/eps, то трябва да измисля, как да предпазя xps-a от топлината на кюнеца. Мисля, че е добър вариант да сложа т.нар. изолиращ тапет с алуминиево фолио, който се слага зад радиатори, но достатъчно ли ще е само това? Предварително благодаря за съветите!
bmahob - майстор
Около кюнеца с каменна вата ще по безопасно
zaksofon - специалист
Благодаря за бързия отговор! И на мен ми хрумна това, но има ли вата, която мога да залепя за бетон? Т.е., без да я тъпча зад гипсокартон. Има ли такава, която може да се измаже след това с мрежа и лепило, за да изравня стената горе с вата и долу с xps? Дано се изразих разбираемо... :-D
gnt69 - майстор
zaksofon написа:
Благодаря за бързия отговор! И на мен ми хрумна това, но има ли вата, която мога да залепя за бетон? Т.е., без да я тъпча зад гипсокартон. Има ли такава, която може да се измаже след това с мрежа и лепило, за да изравня стената горе с вата и долу с xps? Дано се изразих разбираемо... :-D
Има например ТОВА :partyman:
zaksofon - специалист
Благодаря! Тази с фолиото едва ли ще мога да я измажа след това, защото лепилото няма да хване върху алуминия предполагам. Но и така да е, ще измажа стената до ватата само, все пак това е помещение за котела и работилничка. Ще кача и снимки да видите каква съм я свършил. Приемам всякакви предложения!
Сега умувам също и как да направя кучешка вратичка в алуминиева врата с мдф или термопанел. Вратата още не съм я поръчал, утре ще се видя с дограмаджията да обсъдим вариантите. Кучето е средно на ръст - около 25 килограма, вратичката за него трябва да е с размер поне 40/45 см. Реших да я направя от поликарбонат с изолиращи четки по краищата. Вместо панти, ще сложа кожа по горната част на поликарбоната , а за да съм сигурен, че ще е винаги затворена, ще монтирам магнити в долната част и железни парченца в поликарбоната.
Знам, че се продават такива врати, но цената като за моето куче е 113 лв :shock: :? Благодаря предварително, за съвети и по този въпрос. Дано съм успял да опиша ясно, какво съм измислил...
jabata - специалист
zaksofon написа:
Благодаря за бързия отговор! И на мен ми хрумна това, но има ли вата, която мога да залепя за бетон? Т.е., без да я тъпча зад гипсокартон. Има ли такава, която може да се измаже след това с мрежа и лепило, за да изравня стената горе с вата и долу с xps? Дано се изразих разбираемо... :-D
Разбира се че има. Всяка каменна вата с по-висока плътност, може да я хванеш с лепило и дюбели за бетона. И отгоре да я изолираш. Ти как мислиш правят изолацията с каменна вата.
Само че трябва да внимаваш, да вземеш достатъчно твърда. Някой я водят даже фасадна вата, други си я водят каменна, но с висока плътност.

На тебе ти трябва нещо такова:
http://www.strom.bg/tyrgoviya/frontrock-max-e/
http://www.knaufinsulation.bg/content/fkd-n-thermal-0
Мисля че и Geolan имаха такава, но тя е с плътност поне 100-120 kg/m3. Ако е с по-малка плътност, тя тогава ще е по-мека, и няма да можеш да я шпакловаш. Също така трябва да я закрепваш с дюбел-пирон но с метален щифт, поради тежеста,

Как се работи с това нещо, виж тука...
http://www.misiamoiatdom.com/84-%D1%82% ... 1%82%D0%B0

Желателно е първо да се направи грундиращ слой от лепило, и тогава да се нанесе сместа. Но много майстори не го правят, и директно лепят.
При въпроси питай.
4799inpl64 - специалист
jabata написа:
zaksofon написа:
Благодаря за бързия отговор! И на мен ми хрумна това, но има ли вата, която мога да залепя за бетон? Т.е., без да я тъпча зад гипсокартон. Има ли такава, която може да се измаже след това с мрежа и лепило, за да изравня стената горе с вата и долу с xps? Дано се изразих разбираемо... :-D
Разбира се че има. Всяка каменна вата с по-висока плътност, може да я хванеш с лепило и дюбели за бетона. И отгоре да я изолираш. Ти как мислиш правят изолацията с каменна вата.
Само че трябва да внимаваш, да вземеш достатъчно твърда. Някой я водят даже фасадна вата, други си я водят каменна, но с висока плътност.

На тебе ти трябва нещо такова:
http://www.strom.bg/tyrgoviya/frontrock-max-e/
http://www.knaufinsulation.bg/content/fkd-n-thermal-0
Мисля че и Geolan имаха такава, но тя е с плътност поне 100-120 kg/m3. Ако е с по-малка плътност, тя тогава ще е по-мека, и няма да можеш да я шпакловаш. Също така трябва да я закрепваш с дюбел-пирон но с метален щифт, поради тежеста,

Как се работи с това нещо, виж тука...
http://www.misiamoiatdom.com/84-%D1%82% ... 1%82%D0%B0

Желателно е първо да се направи грундиращ слой от лепило, и тогава да се нанесе сместа. Но много майстори не го правят, и директно лепят.
При въпроси питай.
Може да я лепнеш и с пяна.А тоя метален щифт?това има натоварване само на срязване!едно време когато се ковяха накладки за коли се слагаха алуминиеви нитове,които им даваха 500 кила на срязване,тоя железен нит няма да носи блока.дюбели за изолация с голяма глава и си ти-5 на квадрат
kozl - майстор
А шапката на дюбелите нема ли опасност да се разтопи от нагряването на кюнеца :?
Обаче има "пожарникарски" дюбели за каменна вата.
jabata - специалист
kozl написа:
А шапката на дюбелите нема ли опасност да се разтопи от нагряването на кюнеца :?
Обаче има "пожарникарски" дюбели за каменна вата.
Няма защото отгоре се шпаклова 2 ръце. А както е известно шпакловката не гори. А за разтапяне, при каква температура става разтапянето ? То ако се вдигне такава температура, отдавна вече всичко да се е запалило в помещението. Иначе на неголяма площ, може и само с лепило.
zaksofon - специалист
Благодаря ви за съветите! Днес направих дупка за комина и утре отивам за материали. След като направя изолацията, ако времето позволява, ще зидам комин. Който между другото, не се намира до стена, а така ще стърчи зад лятната кухня. Ще го правя поне пет метра висок,от коминни тела, но все още мисля как да го направя достатъчно устойчив на падане. За сега съм решил да го спъна с метален профил в къщата, която се намира на около три метра от него, както и да го заздравя с винкели на всеки от четирите ъгъла, които да заваря с шини между тях. Основата ще е от бетон, достатъчно широка за да му отлея пояс, поне метър висок в основата, след като иззидам поне метър от комина естествено. След това ще го изолирам с вата, както стана въпрос в предишните постове.Приемам всякакви предложения предвид моето начинание.
  • 1
  • 2

Тема "Как да предпазя XPS-a зад кюнеца (от разтопяване)?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: