Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zaksofon - специалист
Привет на всички! Захванах се да преместя котела от мазето в лятната кухня и ето изникват въпрос след въпрос. Сега изолирам помещението и ще зидам комин - 5 метра, който не е до стена, а на 3 метра от къщата. Трябва да го направя достатъчно здрав, разбира се и ето какво съм измислил. Ще го направя от бетонени коминни тела 37/37(вътрешен отвор). Ще му отлея стабилна основа, достатъчно широка за да направя пояс в основата до поне метър височина. Пояса ще зидам от тухли на 10/15 см отстояние от комина, а после ще налея бетон в дупката. Ще наслагам винкели по четирите ъгъла на комина, които ще заваря с шини, през да кажем едно коминно тяло. Ще спъна комина с железен профил в къщата. Дано успях да обясня разбираемо. Ето и въпросите: Как да залепя винкела за ъглите на комина, преди заваряване на шините? Ще стане ли с лепило за газобетон и изолация например? Освен това, трябва ли да изолирам и въпросния тухлен пояс с вата или няма нужда? Височина от 5 метра, достатъчна ли е за тяга на котел 35 киловата? Котела ще преработя в пелетен, сега е на въглища. Кюнците са с диаметър 150 мм. Само да поясня, терена е такъв (скатен, а и на границата със съседа) , че не става за стабилизиране с въжета, а и не искам да ми пречат, защото плочата над вече бившата лятна кухня, ще използвам за тереса. Благодаря предварително на всички.
preslav - майстор
150 мм. не са кой знае какъв диаметър, 5 м. не са кой знае каква височина - защо не се замислиш коминът ти да е стоманена тръба, а основата му да е като на уличен стълб за осветление. Трябва обаче да помислиш и за обслужване на комина, а също така ми се струва, че без изолация няма да минеш.
Ето и някакъв ориентир за цени на тръби - http://www.metal-m.bg/productdetails.aspx?id=3
zaksofon - специалист
Благодаря за съвета, но отдавна се отказах от варианта с тръбата. Две неща не ми харесват, първо - грозна е и второ, как ще изолирам метална тръба? Все едно, решил съм да зидам, но никой не предложи или поне коментира, това което съм намислил относно стабилизиране на зидан комин с дължина мин. 5 метра?!

Тема "Зидане на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: