• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kozl - майстор
Може и аз да не разбирам, но ето една снимка на купежки колектор.
Изображение
Немаш ли два такива? Един за топла и един за студена вода/течност.
genzlat - специалист
kozli, не разбирам резона на въпроса ти, но да , имам два такива колектора-топъл и студен ,месинг с четири извода и кранчета италиански
на повече от десет години,маркучи, бели с ал.вл. италиански /тогава нямаше други модели/ ,раддиатори ,италиански на същите години.
Цялото жилище или почти цялото е с теракот и маркучите минават под него. Маркучи ,радиатори и колектори са от старата инсталация
и не могат да бъдат променяни току така. В мазето имам Атмус,чешки 22кв.,но преди 5/6 години ортаците разбутаха комина и останах без отопление до тази зима. Инсталацията беше дори със същите цинкови тръби,които сега са само по къси.Атмуса работеше на 90гр. и тука беше сахара,дори сега сменихме дограмата. Имам навярно бегла представа как се живее с локално отопление,имам представа кога в радиаторите или системата има въздух или радиаторите шуртят заради него!
Има ли значение,дали дървата са сурови или влажни,дали са на цепеници или на клечки за подпалка???, факт е ,че водата завира при 60гр.
към днешна дата/преди завираше на40гр./,пък ако ми отърва може и със спиртна лампа да я подгрявам или газова горелка-факт ,че завира,другото е друга бира :-D
Образно ,казано ми трябва температура около 85гр.изход и след загубите по трасето ,вход радиатори60/65гр. и спи града,няма да правим сауна!
понеже съм лаик с тази материя,затова се допитвам до компетентните тук,защото в този студ генерален ремонт не може да се направи/освен преместване на РС-случайно има такава възможност/, да изясним проблемите,да начертаем една работеща схема и напролет,живи и здрави-флекса и всички други инструменти и наново,както си требе!!!!
Без инсталатори,които да ми казват-тя ще поври па ,че се управи.Ръцете не са ми в джобовете :-D
kalin72 - майстор
kozli, не разбирам резона на въпроса ти, но да , имам два такива колектора-топъл и студен
И казваш, че и на ДВАТА колектора температурата е еднаква - 52 градуса?
Я си виж помпата, дали изобщо върти водата.
genzlat - специалист
kalin72 написа:
kozli, не разбирам резона на въпроса ти, но да , имам два такива колектора-топъл и студен
И казваш, че и на ДВАТА колектора температурата е еднаква - 52 градуса?
Я си виж помпата, дали изобщо върти водата.

Никъде не съм казал такова нещо
Ако помпата не върти водата,ще прави ли струя 40/50см.,виж за нея си мисля друго ,понеже и тя е на горните години,дали като се позагрее водата не и пада дебита,напора ли -не знам кое е по-точно...
kalin72 - майстор
Виж си помпата, щом всичко е работело добре преди дни, нали така?
kozl - майстор
Ако помпата не върти водата,ще прави ли струя 40/50см.
Зависи откъде върти водата и къде прави струята. И стига със тая струя, да не би струята да те стопли.
Щом радиаторите отгоре са топли, значи некаква вода се върти през тех, но колко е :?
Мъча се с въпроси, това колко е онова колко е, по некакъв начин да догадаем колко е дебита в системата, но..........
Схемата такава ли е?
Изображение
Или такава
Последна промяна от kozl на вт яну 23, 2018 5:41 pm, променено общо 1 път.
genzlat - специалист
kozl написа:
Ако помпата не върти водата,ще прави ли струя 40/50см.
Зависи откъде върти водата и къде прави струята. И стига със тая струя, да не би струята да те стопли.
Щом радиаторите отгоре са топли, значи некаква вода се върти през тех, но колко е :?
Мъча се с въпроси, това колко е онова колко е, по некакъв начин да догадаем колко е дебита в системата, но..........
Схемата такава ли е?
Изображение
Хора,поласкан съм,че обръщате внимание на моите неволи,признателен съм за което,но самите вие се вкарвате в неясноти,като не четете внимателно-да схемата на връзване е такава и посоката е такава,само не толкова близо до котела,по-близо е до колекторите- има го на
рисунката.
За струята,която вече затапих, като я извадя от съдинката е 40/50см,ако я затисна като градински маркуч е 3/5метра и едвам я затискам,тръбата е фи18
genzlat - специалист
Да дам още един ориентир.Понеже съм сам,заатворих всички кранове на колекторите,оставих само един радиатор.Изход 60гр.на печката
и започва да ври, включения радиатор тотално от всякъде не може да се пипне!!!
Е те това се иска,само че, на всички радиатори.....
kalin72 - майстор
Айде сега отвори втори радиатор, също толкова ли добре се загрява, както и първия? После трети радиатор, и те така, установяваме, че няма добро движение на водата :)
genzlat - специалист
kalin72 написа:
Айде сега отвори втори радиатор, също толкова ли добре се загрява, както и първия? После трети радиатор, и те така, установяваме, че няма добро движение на водата :)
Калине,разочароваш ме,след всичко ,което си изписал в този форум....
С това ,което си написал, установяваме ,ЧЕ имаме голями топлинни загуби /не по трсето/, и ,че тези 60гр. изход печка разделени на четири консуматора ,остават колко градуси....сметни сам
За да надвием загубите, трябва Т изход поне80гр., за да има за всички консуматори,и чак тогава да съдим за качеството на циркулацията....
Проблема е,че не могат да се вдигнат повече от 60гр. защото печката завира и в момента ври,защото пиша и трябва да ставам да я затая...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Радиаторите хладни-Притито завира,моля за насоки по проблема ......" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: