Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Имал съм предвид на час, не на минута. Ако някъде прочетеш, че супер спортен автомобил в серия 1500 бройки годишно, с разрешително за движение по пътната мрежа, изминава от място 400 метра за 1,08 секунди, ти 10,8 секунди ли ще си помислиш, или буквално 1,08 сек :)
Пиша на muhala. На теб ти трябва като финално покритие за ударен шум. Никакви вати, eps, xps няма да станат. Те са шумоизолиращи, особено ватата, но тук става дума за ударен шум. Спази указанията на писалия ти съфорумник. Нямам представа дали ще се получи с корк 0,5 см до 1 см и как ще излъчва подовото през него.
шоп - майстор
пон сеп 17, 2018 4:13 pmradius написа:
Явно мислиш да се топлиш със 100 вата :wink: .
Подовото, за разлика от радиаторите, иска яка циркулация.
+1
В противен случай ще имаме поредната нова тема: помощ подовото не грее, или помпа 25/4 не върши работа :idea:
Rhnbkr - специалист
пон сеп 17, 2018 4:28 pmшоп написа:
пон сеп 17, 2018 4:13 pmradius написа:
Явно мислиш да се топлиш със 100 вата :wink: .
Подовото, за разлика от радиаторите, иска яка циркулация.
+1
В противен случай ще имаме поредната нова тема: помощ подовото не грее, или помпа 25/4 не върши работа :idea:
Сто вата са много. Мисля да консумирам повече боб с люти чушки....
Мисля, че на запад смятат дебита по следният начин: дължината на кръг тръба (loop) разделено на 40 = дебит литри в минута
Пример 100м/40=2.5л/мин
Пример 60м/40= 1.5л/мин
Дали е така експертите в областа могат да кажат. Моля да кажат.



пон сеп 17, 2018 9:06 amandy_forresite написа:
Аз мисля че 100 м тръба ф16 при 260 л/мин поток с температура 35°С ще отдаде 1000W.
С дебит 4.3л/мин (260л/час ÷ 60мин = 4,3л/мин) и 35°С вода само 1кВ ли ще отдаде?



EPS T, благодарение на колегата mindless, прочетох, че го дават за ударен шум.

Офф..
Подовото отопление изглежда много готино отопление, нооо има много тънкости...
andy_forresite - майстор
Способните да ти отговорят на този въпрос хора в този форум при спрян достъп до интернет и без никакви помощни таблици се броят на пръстите на едната ти ръка. Ако не вярваш, раздай ни по един лист още сега :) . При положени тръби с ясна дебелина, стъпка, метри тръба на кв.м. от помещението, от значение е също дебелината на материала над тръбите, крайното покритие какво е, стайната температура и разбира се потокът литри/минута. Самият отговор може да не е точен, но хубавото е, че няма как до измериш колко топлинна енергия си получил, че да сравниш.
Rhnbkr - специалист
andy_forresite
Цитирах теб за тези 1000вата. А може би си един от тези дето се броят на пръстите на едната ми ръка. Мислех, че пишеш сериозно за тези 1000вата....
Може би е било само примерно.
andy_forresite - майстор
Не съм от тях. От водно подово почти нищо не разбирам.
Не знам каква мощност очакваш от 100 м. тръба ф16 за водно подово отопление. Срещал съм информация, че 100 метра тръба Ф16 за подово отопление при t=35°С на водата отдава топлинна енергия от 1000 вата в най-добрия случай. Разбирай при правилно изпълнено "подово" и даващ всичко от себе си под. Това е таванът за 35°. При увеличаване до 40-45 градуса ватовете се вдигат, но не знам точно до колко. Знаеш, че се слагат достатъчно мощни помпи към подовото с цел осигуряване на необходимия воден поток през тръбите.
andy_forresite - майстор
1000 литра/час вода могат да отдадат най-много 1,163 kwh. С тези 2,5 литра в минута ще имаш 150 литра вода на час. Означава максимално 174,45 вата.
Това с тръбата 100 метра, а при по-късата от 60 метра пък имаш количество воден поток 90 литра на час. Неслучайно radius ти написа "мислиш да се топлиш със 100 вата".
mindless - специалист
andy_forresite, това което си написал не е вярно. Тази енергия ще се отдаде от 1000 литра вода за всеки градус, с който нейната температура е намаляла. А с каква скорост и с колко намалява температурата на водата зависи от още фактори.

Колко енергия може да се пренесе от дадено количество вода зависи от: обем на водата, скорост на движение, топлоотдаване, разлика в темепературата с околната среда и т.н.

При нормални обстоятелства е прието, че за да не бъде подовото отопление вредно за здравете т.е. температурата на повърхноста на пода да не надвишава 29°С се приема, че то има отоплителна мощност между 70 и 100W/m²

Eстествено, ако се нарушат нормалните изисквания може от подово да изкараш и 200W/m² и много повече, но тогава няма да може да стъпваш на пода. Например ако решиш да пуснеш пара в медни тръби в подово отопление сам се досещаш, че ще отдават в пъти повече.
Реално мощноста на подовото отпление е директно ограничена от температурата на повърхноста на пода. Тя пък от своя страна е ограничена от здравословни причини на 29°С, може да бъде ограничена от подовата настилка, например за повечето ламинати не се препоръчват температури над 27°С и т.н.

Другото, от което зависи мощноста е температурата в помещението. Подово с температура на повърхноста на пода от 29°С и стайна температура 22°С ще е еднакво мощно при еднакви други обстоятелства с подово с температура на пода от 27°С и стайна температура 20°С

Или обобщено, при стайна темепература 20°С и температура на пода 29°С имаш гранична мощност от около 100W/m², но това е възможно само при настилка плочки. От тук натам мощноста намалява, за това в началото написах, че се смята между 70 и 100W/m²
като е добре да се подходи по-консерватирно и да се смята на 70W/m², за да не се влиза в гранични стойности.

Надявам се така да е станало по-ясно.
Анди, хубаво е че се образоваш, но това число участва в друга формула и поради друга причина.
Тези неща са важни за ОВК спецовете и .....дъра-бъра, но даже и те вероятно не смятат, а си имат програмки.
Наистина са много малко, тия тука, дето хем са специалисти, хем практици.
andy_forresite - майстор
ср сеп 19, 2018 12:34 pmТрифон П.Трифонов написа:
Анди, хубаво е че се образоваш, но това число участва в друга формула и поради друга причина.
Ами да я чуем.

mindless, къде го прочете това за 29-те градуса и имаш ли представа какво усещане при допир дава тази температура?
Значи е прието 70W/m2. :? Да видим сега. Полагаме тръбата през 10 см в стая 10 м2, може и със стъпка 15 в 15 м2 ама таванът трябва да е по-близичко ... отиване и връщане до колектора и хайде 100-те метра приключили. Сложили сме 10 квадрата подово по 70 вата = 700 вата. Ако беше прието 100 w/m2, щяха да са 1000. Аз въобще не писах 100 метра ф16 = 1000 вата. При стаята 15 м2 ще разполагаме значи с 1050W. А ако го положим през 30 см ще имаме стая 30 квадрата - 2100 вата :shock:
Предлагам да приемем че са 3 kw, за да е доволен Rhnbkr. При 29°С, щото при 35 вече е вредно.

п.п. Сега видях 29 повърхностна. Помислих 29 на водата. Да, 35° вода и 29 на повърхността на пода :)

Тема "Фибран или каменна вата под водно подово?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: