Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Да буквата -э не энам эащо е такава ,иэтеглих си програма да пиша на бг и буквата е такава ,предполагам това е така эада се раэбие анонимното писане .Колкото и хора да си теглят програмата те винаги ще са раэпоэнаваеми эа който трябва да ни води под отчет . :-D Относно подовото имам въэможността да го правя по план и то от добри проектанти и там си пише всичко -къде какви мощности иска съответно метраж тръба стъпка .на много места и не по план полэвам си натрупания опит. :wink:
syncho - майстор
filmatoplo не го написах това за да "си ги мерим", а за да не се заблуждават хората, които не знаят. Както каза тези параметри са при определени условия и не могат просто така да се ползват на готово без да са взети в предид и останалите неща.
filmatoplo - майстор
ОК :) трудно пиша от мобилната машинка ,эатова дадох обща насока която е почти вярна ,човека да се ориентира колко мощност да очаква от 1 метър навита тръба ,допускайки че човека ще се ограмоти эа условията при които това ще стане .Намирайки точната информация той ще научи че подовото се прилага и е успешно предимно при по иэолирани сгради полэващи нискотемпературен источник .Да речем че няма план от проектант эа подово но има сметки на нужната потребна мощност эа определена стая да речем 10 квадрата ,энаейки това че при от 1 м тръба ще се иэвличат 20 вата мощност човека ще энае колко тръба минимум да навие эа да постигне търсената мощност покриваща топлоэагубите эа таэи стая които може да са 500 или 1000 вата примерно .Съвета ми е който не може да се справи сам по цялостната логистика и иэработка на водно подово да се довери на колегата който също предлага това.
Здравейте отново колеги. Скоро не съм имал време да влизам по форумите и днес виждам, че доста полезни неща сте ми писали. Определено се отказах от варианта вата. Фибран ще ползвам. Сега технологично как е правилно да го положа. Лепене на гребен + дюбелиране или свободно стоящ? По стените преди замазката да ползвам ивици вата 2см дебелина или нещо друго? Ако е вата стъклена или каменна?
На къщата имам вече изолация 8см EPS. На тавана под плочата има 3см. XPS. На пода на плочата е 13~15 см и сега отгоре както писах ще положа фибран 3см + мрежа над него тръбите и замазка 5см. Дали няма да ми дойде малко замазката в тия 5см влиза и тръбата 16мм.
Rhnbkr - специалист
Да питам и аз във темата на колегата.
XPS от 3см ще шумоизолира ли колкото 3см каменна вата (каква плътност? )? Въпросът е важен за мен, понеже досега не съм имал съсед който да не се оплаче от шум от ходене, скачане, игри,.. и т.н.
Има плоча 15см, 5,6см замазска, ще има подово отопление. Каква да е изолацията под подовото за да е по-добра шумоизолацията?
Моля помагайте.
mindless - специалист
Ако наистина искаш да изолираш от ударен шум според немците две неща са важни.
Първото е замазката да не опира в стените, което е нужно и поради топлинното ѝ разширение, но е важно изолацията, която е между замазката и стената да не се изреже на нивото на замазката и после подовата настилка да се набие в стената, а да остане до нивото на подовата настилка т.е. подовата настилка също да не опира в стената.

Второто, което те правят е да не използват XPS(фибран), а EPS с висока плътност и устойчив на деформация. Препоръчителни са поне 120-150кРа. Ако си направиш един тест ще разбереш защо. XPS-a е твръд и предава ударен шум чудесно, докато EPS поради специфичната си структура може да играе ролята на шумоизолатор.

Това е само примерен продукт, но е и доста скъп, ако не бъркам беше повече от XPS-a или поне аналогичен.

Може да минеш и с по-евтин вариант от сортна на това. Бюджета и преценката са си ваши :)
fox_vt - майстор
muhala за компенсаторни фуги стиропор 1см е достатъчно. Вата няма смисъл .
andy_forresite - майстор
В нас нямам и един метър подово, но да си кажа, за да видим дали правилно съм разбрал. Дължината на тръбата не трябва да е повече от 100 метра като измерваме от изхода на "топлия колектор" до входа на охладения колектор. Дали ще му стигне един кръг за спалня 16 кв.м.? Аз мисля че 100 м тръба ф16 при 260 л/мин поток с температура 35°С ще отдаде 1000W. Не е ли по-добре да навие по два кръга по 75 метра във всяка от двете спални?
Другият вариант, пак според мен, е да сложи 100 метра ф20 вместо ф16 и да е един кръг подово на спалня със стъпка 15 см. Теоретично се получават 1250W при споменатите условия, пък като не стигат, ще вдигне до 40° и ще станат над 1500W.
Какво ще е крайното подово покритие? Дебели килими ще има ли?
Rhnbkr - специалист
пон сеп 17, 2018 9:06 amandy_forresite написа:
Аз мисля че 100 м тръба ф16 при 260 л/мин поток с температура 35°С ще отдаде 1000W.
Тези 260л/мин са 100 пъти повече от това което аз имам като цел...
radius - майстор
Явно мислиш да се топлиш със 100 вата :wink: .
Подовото, за разлика от радиаторите, иска яка циркулация.

Тема "Фибран или каменна вата под водно подово?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: