Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте колеги. Правя ремонт на къщата и както често става нещата ще са на парче. В момента правя половината етаж... състоящ се от една спалня 16 кв. , баня и още една стая 16 кв + малко предверия 2 кв. Идеята ми е сега преди замазката да положа тръби за водно подово. Спрял съм се на тези тръби https://goo.gl/WSLVtt не намерих отзиви обаче е на добра цена. Вероятно ще пускам и радиатори в стаите за банята остава само подовото. Не съм решил още котел или термопомпа... не му е дошло времето финансово да го мисля. Ще въртя тръбата вероятно през 15 20 см ще ползвам мрежа 10х10см.... и стигаме до изолацията под тръбите. Вероятно ще е 3 см... гледах фибран XPS и каменна вата на кауф за под. Ватата е по-плътна и по-евтина и доста клоня към нея. От горе ще правя замазка вероятно около 5 см. Ще се прави машинна... в смисъл ще дойде фирма/бригада да ми я направи.
Въпроса е става ли ватата за целта Knauf Insulation NaturBoard Pod > https://goo.gl/hJHSk6
или фибрана е по-добрия вариант. Разликата в цената не е водеща търся по-добрия вариант от към топлоизолация и устойчивост... макар да мисля и двете няма да имат проблем с носенето на теглото от плочата.
syncho - майстор
Така като гледам си се запътил да направиш няколко основни грешки. Първо задължително си сложи лира в банята и там тръбата на подовото я нареди на 5см по възможност. Повярвай ми в баните много рядко подовото успява да стопли помещенията поради тяхната малка площ. Също така е добре да се сметнат стъпките в другите помещения, а не да ги редиш както ти скимне, защото рискуваш да не можеш да ги стоплиш. Ако се сметне както трябва радиатори няма да ти трябват в помещенията. До момента винаги като сме правили подово и клиента е искал тръби за радиатори "за всеки случай" никога не са се ползвали.

Относно вата или фибран - задай си следните въпроси: при какъв натиск каква деформация има съответната изолация; как ще захващаш тръбите за изолацията; дали циментовата замазка е подходяща за дадения тип изолация? Мисля, че отговорите на тези въпроси биха те насочили към това кое от двете да ползваш.
Вземам си бележка веднага за нагъването в банята. Лирата към кръга на подовото ли да я предвидя.
Тя банята с коридорчето ще е на един кръг вероятно.

За фибрана знам че основно той се ползва.
Попаднах случайно на тази каменна вата на кауф и пише че се ползва при сухи подове но може да се ползва и при мокри замазки ако не цитирам грешно. Не съм имал досег до каменна вата и нямма наблюдения.
За това и писах тук. Ако имате други критики и съвети заповядайте.
syncho - майстор
Лирата трябва да е на отделен кръг
radius - майстор
Те Кнауф и за калпак може да я дават, но я помисли - точно в банята на пода :? . Пък и за другите стаи си е екзотика.
И аз съм от групата дето има оставени тръби в пода за конвектори, радиатори, пък си карам на подово.
За банята наистина е трудна ситуацията, при мен топля с една алуминиева лира NBR с повече площ. Но това е и минус, защото към подовото отива по-хладка вода. Абе постигнал съм баланс, банята е топла, пода съхне, но нещата са крехки.
П.С. Сънчо май е дал правилно решение ;) макар че масово се прави като мен.
filmatoplo - майстор
1 метър тръба ф-16 в подовото иэлъчва 20 вата ,смятайте си от тук .
syncho - майстор
filmatoplo сега остава да кажеш да смятаме и по 50вата на кубик и къщата е готова.
filmatoplo - майстор
Просто чета таблиците на братята от Овентроп ,Рехау, в таблиците има данни при какъв раэмер тръба и каква температура на топлоносителя и определен дебит каква мощност ще иэлъчи ,естествено че тръбата ще я иэлъчи таэи мощност но има эначение дали ще и се даде таэи въэможност да се иэлъчи там където искаме .Това пък эависи от правилния раэчет и иэпълнение на цялата инсталация включващо иэолациите и надподовата настилка.Кое не е така ,нямам намерение да си ги мерим эа ради трето лице. :) информация има всеки да я потърси эа себеси.
vrangelov - специалист
Аз знам кое не е така. Не е така буквата, която използваш вместо буквата "з".

Поздрави

Тема "Фибран или каменна вата под водно подово?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: