• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Delpi4a - специалист
Да изкажа мнение за вида гориво, които се използва в този модел котли. Дано да е полезно, за тези които имат и за тези, които тепърва ще купуват.
Миналата седмица опитах да горя дървесен чипс от салкъм. Не става! Вместо да се издига на горе и да пълни горелката, чипсът стои долу и се пресова, като се увива около шнека. След око 2 мин работа, шнекът блокира и след това чистенето му въобще не е лесна работа. Казаха ми, че колеги с горелка Екоенергия го горят. Аз нямам такава горелка, но по схемата виждам, че при нея шнекът минава по цялата дължина на горелката, а не както при моята да е само до началото. Ще смеля чипса на по-силна фракция, за да опитам отново, но това ще е по-нататък.
От опита ми с въглищата тип Пернишки, Бобовдолски, Пирински и прочие български - бягайте далече. Купих 6 тона от тях, естествено заради цената, правят ужасна шлака, по-голяма от юмрук, която не пада а се залепва, защото си е чисто желязо. Запушват горелката и най-важното - нямат никаква калоричност. Котелът прави по 30-35 цикъла с настройки 4 сек подава, 86 сек чака при максимален вентилатор (ако вентилатора не е на мах, нямат запалване) и водата не може да достигне 58 градуса. Ако подаването е повече, да речем 5 сек. въглищата нямат време да се разпалят, горелката се препълва и гасне. Ако изчакването е повече, примерно 100 сек на 20 тия цикъл пламакът става много нисък, около 5-6 см и се чуди дали да гори. При горенето отделят страшно много пушек и миришат страшно много на сяра. Дневният разход е око 80-90 кг.
fbr - майстор
чет дек 08, 2022 4:14 pmDelpi4a написа:
Аз нямам такава горелка, но по схемата виждам, че при нея шнекът минава по цялата дължина на горелката, а не както при моята да е само до началото.
Не е точно по цялата горелка, а до средата тубуса, а след това до края на оста има обратен винт. Полските ползватели на Екоенергия също се оплакват от сбиването на горивото в тази част на горелките. За чипс е по-добре нещо от сорта на APR според мен, която е канална горелка, горивото поне ще бъде избутано, ама как ще гори, не знам.
Delpi4a - специалист
чет дек 08, 2022 6:25 pmfbr написа:
чет дек 08, 2022 4:14 pmDelpi4a написа:
Аз нямам такава горелка, но по схемата виждам, че при нея шнекът минава по цялата дължина на горелката, а не както при моята да е само до началото.
Не е точно по цялата горелка, а до средата тубуса, а след това до края на оста има обратен винт. Полските ползватели на Екоенергия също се оплакват от сбиването на горивото в тази част на горелките. За чипс е по-добре нещо от сорта на APR според мен, която е канална горелка, горивото поне ще бъде избутано, ама как ще гори, не знам.
След като напълних горелката ръчно и го запалих, трябва да кажа, че не бях очарован от пламъка - не особено силен и не достатъчно топъл. Това с уговорката, че моят чипс, предполагам, е с голяма влажност, а без подаване отдолу няма как да се експериментира с настройките.
Може би, ако е сух с добра калоричност, би следвало да гори малко по-слабо, а защо не и със, силата на дървени пелети.
fbr - майстор
Влажно гориво и студени стени на котела е обречено на неуспех начинание. А ти пробва ли, българските въглища да ги смесиш с талаш примерно или пелети. Имам смътен спомен, че без дърво по средата, доброто старо кюмбе не гореше брикети.
Delpi4a - специалист
чет дек 08, 2022 7:54 pmfbr написа:
Влажно гориво и студени стени на котела е обречено на неуспех начинание. А ти пробва ли, българските въглища да ги смесиш с талаш примерно или пелети. Имам смътен спомен, че без дърво по средата, доброто старо кюмбе не гореше брикети.
В кюмбето, баба ми вечер слага 1-2 дървета, които да разпалят 4-5 големи буци въглища, които да и държат топлото и жаравата за през ноща. В котела те се запалват и без дърво (пелети в случая), проблема е, че са си желязо и нямат калоричност. Ако се смесят то ще е само, за да им се вдигне калоричността, но при 11 лв чувал слънчогледови пелети излиза нерантабилно да се занимава човек. По-добре или само пелети или да се мисли за друго гориво, или пък да се стискат палци, че на лято всичко ще поевтинее :o :o :o
harley davidson - специалист
Ето го тук със временно зацепена горелка на отработено масло.!!
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27

Тема "Пелетни котли Хидро терм - Hydro term мнения???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: