Най - вълнуващия въпрос зимно време.
unicata - специалист
Здравейте, предстои ми строеж на пасивна/нискоенергийна къща и сега обмислям отоплението.
Реших да ползвам блокчета от пенополистирен бетон и 20см ЕПС, сметките показват че за 150 квадрата към (2*75) с дограмата загубите ще са около 2,1 киловата при минус10 навън и 23 в помещенията.
Тъй като ще гоним малко енергия мисля да сложа термопомпа 5kW и вместо радиатори да напратя нещо като топъл перваз, само че без ламелите по него, та някой може ли да ми каже как да сметна колко топлина ще отдава един метър тръба, искам да видя с поцинкована алуминиева или медна ще стане най-удачно и щадящо джоба. Мисля тръбата да обикаля по дължина на цялата външна стена и на двата етажа, това ще е около 75метра в двете посоки на етаж. Мислех и за пекс ф20 или ф25, но се съмнявам че ще даде достатъчно топлина.
Мисля и вентилация със някакъв самоделен рекуператор и при него да сложа някакъв топлообменник през който да тече топлата вода, но не съм сигурен дали ще е достаъчен.
В този ред на мисли обмислям да направя един земен топлообменник преди рекуператора, знам че в момента такъв само на рехау препоръчвате тъй като само те предлагат антибактериални тръби, но гледам в интернет доста клипчета на руснаци и разни други който заравят оранжеви ПВЦ тръби, някой знае ли все пак дали си струва риска?
Така и така ще копая в двора, обмислям и да сложа серпентина от полиетиленова тръба ф25 или ф32 за термопомпата, гледам различни сметки които сопоказват между 20 и 40кв м за киловат топлинна енергия за термопомпата и понеже се стига до двойна площ някой може ли да каже как се пресмята земна серпентина, земята по-скоро глинеста като я гледам.
Приемам и всякакви предложения на този етап тъй като все още съм на етап проектиране.
шоп - майстор
Моят съвет е да си направиш подово.
Топъл перваз би те устроило ако е меден или поне ал. и с РЕБРА. и ако топлоизточника ти е различен от ТП
С термопомпа при тази отлична изолация ще се грееш и с 28 гр Т на топлоносителят.

Земен рекуператор е отлична идея и руснаците масово я ползват, защото при тях навън може да е -20 или -40 и ако успеят да вкарат в помещението 0 гр е отлично постижение.
Не съм привърженик въздуха, които дишам да минава през гадости и паразити, затова ще те посъветвам да монтираш въздушно/въздушен ТО след заровените въздуховоди. Изпадат периодично такива от охлаждане на сървърни помещения и помещения в които се поддържа изрядна чистота. Наскоро купих 4 такива.

ТП със земносвързана серпентина е удачно ако наистина така или иначе разкопаваш двора и нямаш сондаж с дебит. Малко са доволните хора от такава система, защото масово се пести от площ и дълбочина на полагане. Есентта тръгват добре, а към края на сезона са замразили грунта и кипенето е в много отрицателни стойнкостти.
Може да помислиш и за ТП с директно изпарение DX.
Мисля, че колегата Торбалан има такава. По ефективна е, заради липсата на цирк. помпа и топлообенник.
Някога, преди да започна проекта си, четох и за цокълно/айде первазно да е, отопление- радиатори демек.
Препоръчват се за нискоенергийни домове, НО са с ламели. Както и сравнително по скъпи, от нормалните, при съпоставими изисквания.
Според мен, само с тръби и евтинко няма да стане.
Ahmakov - специалист
При температура 23С в помещението и 45С на топлоносител, тръба медна 15mm ще отдава по 22W/m, 22mm ще отдава по 28W/m.
Така,че нещата не са невъзможни при 2100W топлозагуби.
Според мен излишно се заиграваш с разни системи.
Замисли се кое колко ще ти струва и колко ще се изплати.
Самоделна ТП въздух/вода 3,5 kW направена от висок клас климатик ще ти е напълно достатъчен.
И задължително рекуператор, ама не самоделен.
По интересно ще е лятото...
Той пита за "радиатора", не за "генератора".
Щом си го сметнал, браво!
Лятото винаги предлага нещо ново, нещо интересно, освен старата истина-
"От топло и от кир не се умира".
"В този ред на мисли" (баси тъпото клише), за мен най интересно е зимата.
unicata - специалист
Благодаря за отговорите, по принцип идеята е да не инвестирам излишни пари в отопление тък като все пак идеята на пасивна или нискоенергийна къща е спестеното от отоплителна инсталация да се вложи в изолация, и ако не става така няма смисъл. Първоначаялно и аз исках водно подово и все още искам, но при цена от 50-60лв на квадрат за материали, трябва да приготва едно 7-8 бона,а съм сигурен в цената тъй като миналата година съм монтирал вече няколко и съм запознат с цените, и това е цена без котел или ТП, ако слагам радиатори най-малкия панелен да сложа ще е по 100лв на брой, пак са 600лв, а ако колегата Ahmakov е прав( благодаря за сметките) то с тръба ф22 медна тънкостенна(нялагането е нищожно) то излиза че за ф22 ще дам само 436лв(6,06 актуална цена) за 72м, колкото е периметъра на къщата на двата етажа.
Шоп, дай малко повече инфо за тези въздушни топлообменици, че нещо не намирам особено в българското интернет пространство.
@Ahmakov прав си и за термопомпата, това е плана да взема една 12ка(1kW Компресор) и да я ползвам за парно и евентуално топла вода, идеята за подземната серпентина е да я закача чрез топлообменик след изарителя на климатика. така фреона минавайки през изпарителя, ще се затопля малко и дозатопля от серпентината, а когато на въм температурата е по-висока ще изключвам серпентината за да не сваля КПД-то или нещо такова, не съм сигурен как още да го извъртя така че да ползвам едно временно студено и топло, но и това ще стане. Макар че с тази изолация мисля че охлаждането за което говорите няма да е проблем, за мен зиматае по-страшна с по-големи разходи за отопление отколкото лятото с неговите за охлаждане.
шоп - майстор
вт фев 14, 2023 8:05 amunicata написа:
ако колегата Ahmakov е прав( благодаря за сметките) то с тръба ф22 медна тънкостенна(нялагането е нищожно) то излиза че за ф22 ще дам само 436лв(6,06 актуална цена) за 72м, колкото е периметъра на къщата на двата етажа.
Ахмаков е прав, за топлоотдаването. Обаче нямаш еднаква Т по цялата дължина на тръбата. Примера с 45 гр топлоносител е в началото...в края може да е 25-30 или 35 според дебита на помпата. Така че трябва по-прецеизна смекта със схема на захранване. Дебита не може да го увеличаваш след едно положение заради шум в тръбите и скъпа и мошна помпа. Може би ценоразписа ти е стар. Цените са х4
https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ts_id=2399
Та отново помисли за подовото. Кефа няма цена. И цената ще я избиеш от икономията ТП да работи на много ниска Т.
вт фев 14, 2023 8:05 amunicata написа:
Шоп, дай малко повече инфо за тези въздушни топлообменици, че нещо не намирам особено в българското интернет пространство.
Пиши на лични. Ако си от София ще ти ги покажа.

Накрая за комбинирана ТП, прочети руският форум. Има десетки теми с фоторепортажи за комбинирани самоделки земя-въздух/вода или пак въздух.
unicata - специалист
Да, за цената на тръбите явно съм се объркал, но идеята е да ги ползвам като помощно средство ако не стига основното.
Идеята ми е като ползвам рекуператор(вероятно самоделка) след него да сложа едно вътршно тяло от климатик или стар конвектор, през който да тече вече подгрята до 40-45 градуса вода с която да грея къщата, но понеже незнам каква е сметката и колко енергия ще отдавам, защото зависи от дебита на въздуха и дали ще духа постоянно, за това искам и още един постоянен източник на топлина. Аз лично си представям нещата така, пуска се вентилация когато решиш че имаш нужда от проветрение, работи няколко часа и спира. А в останалото време ще трябва да се грее, значи ми трябва източник на топлина. Не искам радиатори, малко ме дразнят и отнемат пространство.
Както казах подовото за момента ми се струва излишна инвестиция, тъй като съм в положение че трябва да разчитам максимално на собствени сили и възможности. Иначе обмислях да сложа и 40-50 вакуумни тръби на покрива за скънчевите дни през зимата.

Тема "Пресмятане на топлоотдаване на метална тръба и серпентина за ТП" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: