Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Grezinski - специалист
Здравейте!

Въпросът ми е, мога ли с ваша помощ да си сметна отоплителната система на къщата сам.
Конструкцията е сглобяема, метална, като я правя сам, така че знам абсолютно всеки детайл; колко линейни метра са профилите и с какво сечение, колко и каква е ватата и т.н.?!
Покривът и стените са готови или всичко вече е доставено, т.е. там няма да има промени. Не е готов пода и по-точно не е поставена топлоизолацията, така че мога да я съобразя с необходимостта.
Виждам, че има безплатен, триал версия софтуер на рехау; предполагам, че и с него ще се справя, след като знам какво точно трябва да направя.

Застроената площ е 137 кв.; едноетажна; концепцията ми е да използвам термопомпа въздух вода, с която да отоплявам всекидневна с кухня - общо 50 кв.м, едно помещение; чрез подово; баня, спалня и детска.

Покривът е съставен от:

Гладка ламарина
Дъсчена скара
50 мм. вентилация
Дъсчена обшивка 2,5 см.
Дървени греди 100/60 мм; 100 мм. вата Кнауф Класик 035
Лента за прекъсване на термомост
Профили през 60 см. 2.5мм/200 мм. високи; 200 мм. вата Кнауф Класик 035
пароконстролна мембрана
60 мм. конструкция за картон; 50 мм. вата Рокул; ламбда 0,37
1 пласт картон

Стените са:

Дървена ламперия; 20 мм.
50 мм. вентилация
профили 1,5/100мм. през 1 метър; вата 100 мм. каменна, с коефициент 0.035; дифузна мембрана
гипсофазер Vidiwall.
профили с височина 150 мм./1,5мм.; 100 мм. каменна вата с коефициент 0,035; и 50 мм. вата Акустик борд; мисля 0,037
60 мм. конструкция за картон; 50 мм. вата, различна; може да се приеме 0,037; пароконтролна мембрана
два пласта картон

под - в момента на бетон.
Дограма - предстои да се монтира; някакво PVC ще е, с подходящи стъклопакети, за които приемам и съвети.

Предполагам, че трябва да се тръгне от загубите през стените и покрива. Има ли някакъв калкулатор, който мога да ползвам?!
Както казах, каквото мога изпълнявам сам и много ми се иска, ако е възможно ТП да се комбинира с радиатори, да използвам такива в спалните а на пода да монтирам дюшеме.
Иска ми се да използвам и слънчева енергия с колектори на покрива.

Поздрави,
radius - майстор
Много стабилна изолация си предвидил, ако нямаш и термомостове големи и сложиш тройни стъкла, залагам на 5-6кВ отоплителна мощност. Има едни екселски файлове от АнтонБМ ( виден съфорумник ОВК проектант), може с тях да смяташ. Ако искаш, ще ти ги пратя.
Ако сложиш навсякъде подово, няма да ти е нужно друго отопление. При такава хубава изолация, нищо чудно да може да се топлиш и с дюшеме. Отдолу минимум 10см XPS, където е дюшемето, на другите места може и 6см. Натискам те за подово, за да може наистина с ниска температура да се топлиш и да се възползваш от по-високия КОП на ТП в този режим.
За дограмите - може би трябва да се огледаш за някакви по-пасивни профили, да ти приличат на останалата част. За стъклопакетите, задължително тройни, с топъл дистанционер, поне 44мм, за юг, север и изток - бяло,бяло,К, за запад 4С, бяло , К.
Има и едни по-модерни стъкла, които не затъмняват толкова, а стават за запад, нека колегите се изкажат.
Grezinski - специалист
Да, влагам повече изолация с надеждата да консумирам по-малко.
Ще съм ти благодарен да ми изпратиш таблиците. svilen.mladenov@gmail.com

Не съм наясно как да сметна загубите от профилите; може ли повече информация за това!?
radius - майстор
Много мъдро е това, защото няма изгледи да поевтинява отоплението в никоя си форма. Пратих ти файла.
Профила на дограмата участва с площта си във формулите, така че загубите през него са незначителни. Както и да го смяташ, няма да обърка нещата.
Grezinski - специалист
Здравей!

Аз имах предвид профилите на конструкцията, които не са отделен плътен слой а са през 60 см. Сигурно ги сумирам, приемам като плътна част от фасадата и вадя средната стойност на тях и ватата?!
Свалих архива; ще го разгледам довечера, много ти благодаря.

Поздрави,

Тема "Мога ли да си сметна системата с ТП Въздух/Вода/Подово сам!?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: