Най - вълнуващия въпрос зимно време.
maistora1965 - специалист
[quote="zaksofon"]Не съм го купил още, но съм го капарирал, като покупката зависи от това, дали ще ми махнат оригиналния контролер. Но ще разбера другата седмица. Относно хоризонталните тръби... да, запознат съм фактите, но имайки предвид цената, мисля да рискувам. Така или иначе ще го чистя, ако е веднъж или два пъти в седмицата, няма да ме завали. Сегашния котел, го чистя всеки ден и ми очерни душата вече. С клапа е и като достигне зададената температура, започва едно душене и почват едни сажди вътре...
Четох някъде, че ако гори оптимално, няма да има дори пушек от комина, което означава, че няма и да се цапа толкова. Каквото и да е, няма да е като стария, надявам се. А и разчитам на Натурелата
Ретортна горелка и натурела не се съчетават добре контролерите за ретортни горелки имат други защити и тънкости попрочети.Натурела казват че може да командва ретортна горелка но по принцип контролера е за пелетни горелки.
Здравейте! Може ли да ми кажете за този котел. Първоначално ще бъда на въглища. Искам мнения и съвети. КОТЕЛ С ГОРЕЛКА ЕНЕРДЖИ 40 КОМБИНИРАН. https://thermvia.bg/produkt/enerdzhi-40-kombiniran/
LazarGanev - "Велик майстор"
Като за тебе е супер. 100м2 ли топлиш?
пон юни 14, 2021 12:00 amLazarGanev написа:
Като за тебе е супер. 100м2 ли топлиш?
Два етажа по 48м2 и тавански стаи 36м2- общо- 132м2. Има и един бойлер към системата. Стария котел беше правен, но вече протече, ще го сменя, но съвсем се обърках от толкова гледане на котли в нета. Добре ли е 40 кв. за тези квадратни метра.
speka_rs - майстор
пон юни 14, 2021 8:11 amribite1 написа:
Два етажа по 48м2 и тавански стаи 36м2- общо- 132м2. Има и един бойлер към системата. Стария котел беше правен, но вече протече, ще го сменя, но съвсем се обърках от толкова гледане на котли в нета. Добре ли е 40 кв. за тези квадратни метра.
Колега на теб ти трябва котел 15-20 кВт максимум. Предлагания от теб котел е с много ниско кпд и си заслужава само ако крадеш от някъде въглищата. Една идея от мен е да погледнеш дали покрай теб къде има слънчогледови пелети и да си купиш Грейко да си ги гориш.
пон юни 14, 2021 8:17 amspeka_rs написа:
пон юни 14, 2021 8:11 amribite1 написа:
Два етажа по 48м2 и тавански стаи 36м2- общо- 132м2. Има и един бойлер към системата. Стария котел беше правен, но вече протече, ще го сменя, но съвсем се обърках от толкова гледане на котли в нета. Добре ли е 40 кв. за тези квадратни метра.
Колега на теб ти трябва котел 15-20 кВт максимум. Предлагания от теб котел е с много ниско кпд и си заслужава само ако крадеш от някъде въглищата. Една идея от мен е да погледнеш дали покрай теб къде има слънчогледови пелети и да си купиш Грейко да си ги гориш.
През м. април заредих мазето с въглища, какво да ги правя 7 тона въглища а пък колко дърва имам и съм се спрял на комбиниран котел и в последствие да премина на пелети, събирам мнения, съвети. Ако взема само комб. котел Грейко30 а горелка коя да бъде.... Или пък някаква друга комбинация котел-горелка #-o
Валтер Желязков - специалист
Автоматичен котел на въглища 12 kw е достатъчен.
speka_rs - майстор
пон юни 14, 2021 8:45 amribite1 написа:
През м. април заредих мазето с въглища, какво да ги правя 7 тона въглища а пък колко дърва имам и съм се спрял на комбиниран котел и в последствие да премина на пелети, събирам мнения, съвети. Ако взема само комб. котел Грейко30 а горелка коя да бъде.... Или пък някаква друга комбинация котел-горелка #-o
Ако си свършил тази работа със 7т въглища купи си комбинирания котел на Грейко сега. Но не 30, а 20 кВт и догодина или когато свършиш въглищата и 20 кВт горелка.
За твоите кв.м. дори и грейко препоръчва 20 кВт. 30 кВт са от 200м2 нагоре до към 300 м2.

п.с. имаш Л.С.
Christo - майстор
Има военни коли(танкове), които горят каквото им сипеш. Нафта, бензин и т.н. Обаче горят от 100л на 100км и нагоре. За военните няма значение, защото крайната сметка ще я плащат победените. Икономичните коли за граждански цели обаче са капризни. Едни искат специална нафта, други- специален вид бензин...Според мен, котел не е редно да се купува всяка година, или всеки две. Купи си нормален пелетен котел и продай въглищата! Те евтинджосите пелетни котли даже се мръщят на някои пелети, ама това е друга тема. Както казват англичаните, евтините и хубавите неща ги продаваме на различни щандове. И друго казват: Не сме толкоз богати, че да си купуваме евтини неща...Тука във форума има колеги, които са го разбрали това по трудния начин. Умният се учи от грешките си, а още по-умният се учи и от грешките на другите.
Четене и мислене му е майката.
Последното направо ме хвърля в тъча!
Много добре помня коя армейска техника колко гори. Има такава, но вече не е в парка на победителите. В парка е, ама вече ни е техника, ни има способни да я експлоатират. Експлоатацията включва ремонт и поддръжка, а такива кадри вече не произвеждат училищата ни.

Въпрос на преценка е дали да се възприеме предложението на Валтер или на Шпека.
Като мощност и в зависимост от желанието за ползване на съответното гориво, то малък автоматичен котел на въглища, както предлага Валтер, би бил перфектното съоръжение.
Предвид, че пелетите са по "чистото" гориво, то компромисът с по високата мощност е предложението на Шпека. Това при условие, че се намери такова котле.

Тема "Какав котел да избера с вграден бункер,или с пелена ,горелка ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: