Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Живея в етаж от къща с площ 100 кв. Разполагам с помещение за котел на приземния етаж.Нямам изолация но мисля да слагам,дограмата ми е сменена със 6 камерна ПВЦ,етажа е междинен.Опцията с отопление на камина не ме устройва..Искам мнение понеже съм в дилема дали котела да е с вграден бункер или с външен,също и ако можете да ме посъветвате за някоя марка и модел.Която е по добра относно топлинна ефективност,лесна подръжка и безпроблемна експлоатация .Ако някой има наблюдение към италианската марка Artel или сръбските на Алфаплам нека сподели ,но и за други мнения ще съм ви много благодарен.Благодаря предварително!!!
zaksofon - специалист
Привет! Аз съм пред същата дилема в момента, като подменям вече инсталиран котел на твърдо гориво 35 Kw, който използвам вече десет години в приземния етаж на къщата, с нов котел - автоматизиран, пак на твърдо гориво. Избирам си пак такова гориво, защото според мен е най-евтино, всичко останало с него е зле. НО... може и по-добре да се направи все пак. Ето на какво се спрях, като се надявам да се справя за следващия сезон - виж прикачените снимки, че ако е линк, ще е малко като реклама, но ако желаеш ще ти изпратя и него. При такава система, получаваш евтиното отопление на твърдото гориво, като значително си ограничаваш времето за чистене и зареждане. Може да се окомплектова със стаен термостат и да го управляваш от там (аз намерих из интернет безжичен за стотина лева). Цената на този котел е със хилядарки по-малко от всички, които разгледах на по-известните марки. И може да гориш всичко което мине през решетката, не по-голямо от 2 см, не само пелети или пък само въглища. До колкото четох из форума, хората са доволни от него, като най-добре работи на въглища. Единствен недостатък, е че няма защита от обратен огън и рискуваш да запалиш горивото в бункера. Предпазна мярка е да държиш капака на бункера плътно затворен, за да няма въздух. Бункера може да се поръча с ляв или десен монтаж. Това е.

Прикачен файл

2018-02-25_125946.jpg
2018-02-25_125946.jpg (75.56 KиБ) Видяна 2174 пъти

Прикачен файл

2018-02-25_125919.jpg
2018-02-25_125919.jpg (60.89 KиБ) Видяна 2174 пъти

Прикачен файл

2018-02-25_125838.jpg
2018-02-25_125838.jpg (43 KиБ) Видяна 2174 пъти
Комшията е на камина доволен ама ас не искам , на етажа , като имам помещение , моля някой ако е с котел с Вграден бункер да сподели , как варви доволен лие и каква марка е .! :?
sian - специалист
zaksofon виждал ли си на живо котела как работи и ползвателя дали е доволен.
Ниската цена не значи добро качество.
zaksofon - специалист
Привет, не, не съм го виждал на живо, но четох много из Интернет. Има информация и тук във форума за тези котли. Пишат само хубави неща, но знам ли. Всъщност, аз от толкова ровене, накрая реших да си взема друг котел, пак е на същата марка и изглежда по същия начин почти, но е малко по- добър и малко по- скъп - с 200лв. Модела е EKY/S 30. Но каква е разликата - този е четириходов, вместо триходов и има топлообменник на димоотхода, което аз планувах да си правя, отделно. Интересно е, че не се предлага в БГ и го поръчах специално през един голям магазин с предплатена поръчка от Турция. Цената на този в момента е 2737 лв с ДДС и безплатна доставка. Няма да казвам на всеослушание от къде е, заради рекламата. Какво ще кажете, а?
zaksofon - специалист
После ще кача снимка, че от алото нещо не се получава...
sian - специалист
Всегоривни горелки и котли , има тема в офроуд форума. Там колегите може да ти дадат насока.
На тази горелка шнека ако не е чугунен е предимно за пелети. Все се мисля че в горния форум имаше недоволни от този котел, ако искаш поразрови се.
gnt69 - майстор
zaksofon написа:
Какво ще кажете, а?
Колко му е минималната мощност.
zaksofon - специалист
Ще прикача снимка на спецификацията, след малко. Този, за който съм писал EKY/S 30 е с мощност 35kw и е най-малкият от този модел.
Колеги нещо за Артел някакво,мнение за него или ,Алфа палма комо съшто така има и на Еко спар моля, помагаите. :drinkers:

Тема "Какав котел да избера с вграден бункер,или с пелена ,горелка ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: