Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
emil.dalov написа:
Колеги нещо за Артел някакво,мнение за него или ,Алфа палма комо съшто така има и на Еко спар моля, помагаите. :drinkers:
Всички са добри в този ценови клас. Горят дървестни пелети клас А, демек хубави. Какво искаш да стоплиш. :partyman:
Искам да отоплявам етаж от къща ,размери Хол 17 квадрата .Спалня 15 кв Детска 15 и Всекидневна 16 кв ,кухня 7 кв Баня 5 кв и коридор 17 квадрата. Височина 2,50 .. Направиха ми оглед и ми препоръчаха ,камина. Еко спар 25 КW Oбаче размислих .имам приземен етаж. а пак и спестявам .качването до етажа .Препоръчаитеми някое котле .ще сам благодарен ако пишете. какво да избера Все пак това е инвестиция а тук във Форума има .колеги и майстори които разбират от това затова искам, вашето мнение .! =D>
zaksofon - специалист
Аз бих и ще си, инсталирам автоматизиран-комбиниран котел, защото не си зависим само от едно гориво. Освен това, като е автоматизиран и разправията му е по-малко, следователно и прахоляка. Много зависи от това с колко пари си решил да се разделиш. Има хубави и скъпи котли има и по-малко хубави и два пъти по-евтини котли. Има вариант и за преправяне на обикновен котел на твърдо гориво - в котел с автоматично подаване, като и там вариантите са доста. Поразрови се, попрочети и си направи сметката. Вземи предвид това, какво гориво ще използваш. Ако имаш роднина - шеф на консервна фабрика, може да използваш костилки например :) До колкото знам са доста калорични и една идея по-евтини, но нямам опит с тях. Аз например съм си избрал евтин , автоматичен, комбиниран котел, който има твърде смотан контролер и се надявам да избера подходящ, за да го по подобря малко. Варианти, както казах - много и това ти го казвам , а дори не съм специалист. Но последните две седмици много четене изчетох...
sian - специалист
Освен контролер може да се наложи и вентилатор да сменяш, поинтересувай се. Имам спомен че колега се чудеше как да спъне вентилатора.
speka_rs - майстор
Колега,

Трябва да си избереш какво гориво ти се гори.
Преди 1 година си мислех като теб, но си направих сметката , че 4 т въглища са по скъпи от 5 т слънчогледови пелети. Аз отоплявам 120 м2 къща и такива ми бяха сметки си правех, преди да си купя нещо. В крайна сметка моя избор отиде на грейко експерт 20кв комбиниран със горелката към него. Много съм доволен от избора си.
Ако ще е камина бих препоръчал Грейко Бижу 16 кв. Като мощност ще ти е абсолютно достаъчна, но там пелетите са само хубави по 330 + лв като цена.
Така че погледни какво гориво ще гориш и от там нататък наи доброто горене за него.
Въглища - котел със бункер и горелка към него;
Слънчогледови пелети Грейко Експрерт със Грейко РБ ;
Хубави пелети Грейко Бийжу.

Поздрави
Николай
Ами само пелети .не искам да е комбиниран какво, ще ми препоръчаш. . :?
шоп - майстор
emil.dalov написа:
Ами само пелети .не искам да е комбиниран какво, ще ми препоръчаш. . :?
Ами вече получихте препоръки. Само трябва да уточните какви пелети. Дървесни или слънчгледови.

Дървесните са по-скъпи и с по-малко пепел. Можете цяла седмица да не чистите пепел
Слънчаците-наобратно. Всеки ден папел.

Региона също е важен. Да кажем в София евтини сл. пелети няма. Ориентирайте се към локално гориво. Това е най-изгодното.
Tzinata - специалист
emil.dalov написа:
Ами само пелети .не искам да е комбиниран какво, ще ми препоръчаш. . :?
Котела на Грейко го има и като комбиниран. Ако държиш да гориш и въглища-Карпат с горелка Грейко.
burd - специалист
И аз съм пред същата дилема.
Бавят се малко нещата, но като гледам котли в нет-а и на хората около мен.
Лошото е, че на пелети имам малко хора, а и аз искам да съм на такова по ред причини.
Спрял съм се на Дефро- като го гледам само мусака и св..ки не прави- има си всичко. Управление на 2 четирипътни вентила, вентилатори, регулаций, командва 3 помпи, безплатна доставка и монтаж, ама е 9 бона близо...
Цената им е солена, но си имат калкулация и са прави.
Един френд си сложи на Бош котел. Тъп като жигула седан. Модулира по вода и хич не е доволен.
Има го и момента, че колко от тези есктри са ми нужни нямам идея. Комина ми е 25/25 и ще да ми е стига. Чудя се за управление по външна, при все че има термоглави или управление по група стайни термостати с шина.... Реално ще икономисвам само от лирите в банята, ама те са смешна стойност с оглед на факта, че са 2 по 1500вата...
От друга страна е добре да го има, но все пак всичко е пари. А и всички фирми препоръчват различно. За 100кв.м. един казва 18киловата , друг 35 ...
Скачаш в дълбокото. Честно казано- разходи се и питай- Грейко, Дефро, Бош- това оставам с впечатлението, че са читавите фирми.
Важното е да гледаш кой има и може да го сервизира в твоя край. Аз съм на 20км от София- имам избор.Отделно ми е за кеф поне още 15г. Но я си представи, че го закъсаш в събота вечер и могат да дойдат след 5дни, че са на 200км и заради ниското им качество са претрупани. Ко прайш ?
И Бърнит имат котел с управление по буфер и е 3-4 бона, но те една камина не могат да направят за нещо различно от романтика и, като ги питаш стандартните неща за камината- температура на връщата вода, какво е управлението , каква е помпата и ... няма отговор. Ебати обслужването.
Виж говори с някой инсталатор, да не се окаже, че ще си купиш хубав котел за 7-8 хил . лв. и ще обикаля като голям камък или е направил инсталацията като в час по трудово от 5то класник и се налага като мен да четеш целия форум и да задаваш 6 тона въпроси преди да си дал и лев още.
zaksofon - специалист
Привет колега! И аз се въртя на това чеверме вече два месеца. Къде и какво ли не изчетох и май вече си избрах. Не искам да правя реклама на търговеца и няма да казвам фирмата, но ето аз на какво се спрях.(Виж снимките). Котела е турски - Емташ - четириходов, като цената на това което виждаш с безплатна доставка и инверторна помпа Wilo Pico, която с изненада открих в тавичката за пепелта е 2738 лв с ДДС. Модела е EKY/S 30 - 35Kw, всеядна горелка, гори всичко с фракция не по-голямо от 30/30мм. Не знам защо няма нищо писано за него в България, започвам да си мисля, ще съм първия с такъв котел. Да не се объркаш с по-популярния и доста НЕикономичен от към гориво EK3G/S 30 - триходов. В момента се пазаря с търговеца да ми го доставят без контролер, защото оригиналния е пълен боклук, като естествено ще ми намали и цената. Замислил съм, да му бодна контролер Натурела, плюс стаен термостат. Има го във вариант и с автоматично запалване, което мисля е само за пелети, като цената с него скача на 3120 лв с ДДС. Но пак е нищо в сравнение с другите флагмани в бранша. Естествено, не си правя илюзиите, че докарват го, свързвам го и всичко е песен. До колкото разбрах от другия модел, за който има доста писано из форума, вентилатора е много силен и няма степени. Та ще се наложи да му правя тиристорно управление за плавно увеличаване, което да се командва от Натурелата. Правя си сметката, че този котел + помпа, която само тя струва 270 лв, а е в комплекта и контролер, който ще си закупя отделно, пак ще се намърдам до към 3000 лв с ДДС. Ако искаш, контакт с търговеца, пиши ми лично.

Прикачен файл

2018-02-28_123538.jpg
2018-02-28_123538.jpg (41 KиБ) Видяна 3419 пъти

Прикачен файл

2018-02-28_123513.jpg
2018-02-28_123513.jpg (90.19 KиБ) Видяна 3419 пъти

Тема "Какав котел да избера с вграден бункер,или с пелена ,горелка ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: