Най - вълнуващия въпрос зимно време.
maistora1965 - специалист
Колегите ти писаха пиша ти го и аз и вероятно за последно котела може и да е добър и ефективен но ако гори газ всичко друго което при горенето заедно с димните газове отделя и пепел ще я трупа в хоризонталните тръби.Помисли пак и късмет ако го купиш и дано не сме били прави.
zaksofon - специалист
Не съм го купил още, но съм го капарирал, като покупката зависи от това, дали ще ми махнат оригиналния контролер. Но ще разбера другата седмица. Относно хоризонталните тръби... да, запознат съм фактите, но имайки предвид цената, мисля да рискувам. Така или иначе ще го чистя, ако е веднъж или два пъти в седмицата, няма да ме завали. Сегашния котел, го чистя всеки ден и ми очерни душата вече. С клапа е и като достигне зададената температура, започва едно душене и почват едни сажди вътре...
Четох някъде, че ако гори оптимално, няма да има дори пушек от комина, което означава, че няма и да се цапа толкова. Каквото и да е, няма да е като стария, надявам се. А и разчитам на Натурелата да го командва по-добре от фабричния контролер, с което да намаля неефективното горене до минимум. Обърнете внимание, че има топлообменник на димоотхода, като в склада на търговеца ми беше обяснено, че понижава температурата на изходящите газове с до 180 - 200 градуса. А аз си го бях превел от Руски, че понижава температурата, но на изхода излизат 180 градуса, което не било така. Но знам ли, колко му е да ме излъжат :)
Най-вероятно ще ми го доставят (ако се спазарим) до края на месеца и тук е мястото да питам - има ли някой от Вас майстори, на когото да разчитам да погледне сегашната ми система и да я преправи във възможно най-ефективна нова? Обръщам се по специално към г-н Ганев и ФилмаТопло, но просто за тях се сещам сега, знам, че сте повече. Намирам се в Троян. Нещо не мога да се доверя на тукашните специалисти. Ще си платя естествено! Ако някой минава покрай мен, в края на месеца, моля звънкайте на лично. А какво ми се иска да направим. Искам да отделя бойлера на отделен кръг, в момента е свързан, като радиатор, но с термовентил и ел. задвижка, който се командва от диф. термостат. Предполагам, че тези чаркалаци, ще ми станат излишни, след като сложим помпа и контролер Натурела. Нямам почти никакви познания по темата, а само от това, което чета от тук. За сега плана ми беше, да си викна един приятел водопроводчик, да снимам и да пиша тук и да викаме неволята, но.... каква ли ще я свършим, не се знае. Благодаря на всички отзовали се!
burd - специалист
Според мен ще се вкараш в голям филм.
Купуваш нещо непознато за нашия пазар и , при необходимост ще имаш сериозни затруднения с обслужването.
Нещо да дефектира и ще се проликнаш. Само факта, че му е кофти управлението трябва да ти говори много.
Самия котел си е една печка чудо и нищо повече.
Аз съм се спрял на това : http://www.defro.bg/productdetails.aspx ... RT-EKOPELL
Кофтито е, че още ме бави продавача, че узаконява къщата и чакаме данъчната оценка и с това темпо ще се разписва чак след седмица и почвам.
Иначе самия котел като котел е лесен. А как ще го управляваш ? Как си планирал инсталацията ?
Аз вече съм си начертал план, имам вече идея от къде да почна да влагам пари. До котела и да не стигна тази зима ще е следващата. Може на прима виста и една каминка да сложа. Едно бижу ще ми е тамън. После ще е с романтични цели.
Ама искам котел, та като ме няма зимата да зарежа на минимум стайте и да спя спокойно. С 200 кила пелети в бункера ега изкара седмица две, като съм му задал 10градуса в стайте. С камината, с нейните 45кг на 4тия ден може и да е угаснала. Надали, ама не ми се рискува и имам 40кв за котелно...
Иначе вместо това непознато нещо можеше да си вземеш едно Грейко - котел и горелка. На 3 бона са в момента според сайта им.
Отделно арматурата- искаш прост котел- ето го популярен. Какво му е нужно надали в магазина няма да могат да ти кажат и да ти го продадът. А и все пак като си купиш котел и горелка, помпи 1-2-3 броя, някой и друг контролер и т.н. няма да ти дадът отстъпка. А може и на някой приятел на фирмата фактура да вземеш и да ти даде ддс-то.
Иначе разкажи за самата инсталация- тя ти е важната. Само с един стаен термостат ми се струва леко некомфортно.
Давам ти пример- термостата ти е в хола. Става жега и гаси котела. Ама в друга стая може и да не е така. Ако си направил стабилна инсталация, изчислена, може и да стане. Ама като знам как всичко е винаги на " око " може и да ти дудня жената, че й е студ.
Сегашния ти котел е по- мощен от нужното и иска буфер. За това дими.
Стайни термостати със задвижки и шина ми се струва по- удачно. Жичните не са толкова скъпи. Бойлера с управление и котела се командва и по буфер. Нещо такова искам да направя аз. Един вид стайте изключват, бойлера и той и като сгрее буфера гасне. Докато някоя стая или бойлера не поиска няма разход.

С тази 35ца да не грееш някоя прогимназия тип 300 кв.м или си на 150квадрата и 3 тона буфер и 700л бойлер ?

п.п. Може и да не съм прав, но някакси не ми вдъхва доверие котел на цената на камина среден клас.
gnt69 - майстор
zaksofon написа:
За сега плана ми беше, да си викна един приятел водопроводчик, да снимам и да пиша тук и да викаме неволята, но.... каква ли ще я свършим, не се знае. Благодаря на всички отзовали се!
Няма да се отказваш, трябва да бъдеш индивидуалист. Досега 10 човека ти казаха тоя котел дето си харесал не е за тебе ама ти си са наумил и ще го купуваш. Днеска купуваш и почваш с подобренията, първо управлението утре вентилатора. Викай водопроводчика да ти слага една тетка или тройник му викат някъде, да отдели вода за бойлера и натурелата ще я командва.
Един познат имам дето и той като теб всичко му е ясно. Миналата есен ще купува котел, викам му вземай едно Грейко със горелка той не чул че Бисолид били хубави и по евтини, взе такъв с горелка. Оня ден го виждам вика ударих 10 тона пелети ама дървени по 350 лв/тон. Къде отиде евтиното, аз изгорих 3т слънчогледови за 600 лева и ми е топло и евтино, а той 3500 лв е пак му е топло ама не и евтино. Купи си котела още един път. Е то не е за последно догодина пак ще го купи по догодина пак ама не слуша индивидуалист. Мисли че го лъжа.
Пък дано всичко да ти се получи и всички които ти пишем тук сме се заблудили. :partyman:
zaksofon - специалист
Сегашният ми котел е чугунен, 5 секционен, 35 Kw, с клапа. И пуши като парен влак. НО, е супер икономичен! С около 10 - 15 кг въглища (от Топливо), гори около 10 часа, без да се налага да се дослагва. Икономичен, като за неговия си клас, нали...Но и къщата ми е много добре изолирана. Сякаш се вманиачих по изолация, полседните две години и направих какво ли не. Сух под на тавана, който е с XPS между гредите, 10 см вата над тях и кофражни дъски. Изолирах и пода на терасата XPS, и налепих плочки, тъй като пода на терасата, се явява част от тавана на хола (двуетажна къща). Смених си и всички стъклопакети с 4 сезона. Естествено и EPS външна изолация 6 см. Зидовете само, са ми дебели по 40 см, двойно редена единична тухла, а вътре имам и гипсокартон на всички стени и тавани, но реших да е без изолация, че няма нужда. На всичкото отгоре, половината от първия етаж е под земята, тъй като къщата е на скат. Така, похвалих се с това вече :) Това чистене и тоя прахоляк обаче ми взеха здравето и за това направих, котелно помещение в бившата лятна кухня, както и склад за въглища към нея. Системата е затворен тип - 1,5 бара с 9 радиатора и 120 лт бойлер с две серпентини и слънчев колектор. Къщата е 140 м2. Има два големи кръга отделени с 4 колектора, един кръг за първи етаж и един за втори. Лятната кухня е на 2 метра от сегашното котелно, като тръбите ще ги прекарам разбивайки едно от стъпалата до лятната кухня. От там влизат в старото котелно и ползвам същите колектори. Единственото, което ще променям, освен котела, е да извадя тръбите на бойлера от долния кръг и до вържа в отделен такъв с отделна помпа и управление. Искам да направя и малък кръг с антикондензен трипътен или четирипътен вентил (специалистите да кажат), защото до колкото разбирам, така е по-здравословно. Останових от тук с четене, че за автоматичен котел, като въпросния Емташ, няма нужда от буфер. Ако изходящите газове са много висока температура, ще си направя допълнителен топлообменник за кюнеца, който ще свържа с обратната вода на котела.
Въпросния Емташ EKY/S 30, ще го купя защото е евтин и не чак толкова лош, като изключим точките, които вече засегнах. Нямам си на идея, защо не го продават в БГ. Но, като гледам и при руснаците няма отзиви, нито добри, нито лоши... Може би е нов модел. Разликата между този котел и по-популярния EK3G/S 30 е само 200 лв с ДДС. Може би никой не иска да ги даде, знам ли :)Контролера е боклук, защото управлява само времето на работа на шнека, и вентилатора, като следи температурата на изходящата вода. Не съм много запознат с модерните контролери, като Тимел и Натурела, но до колкото прочетох, те си работят по друг алгоритъм, като сравняват температурите, на до 8 датчика и си правят съответната модулация, за да е най-ефективна. Но поправете ме ако греша. Не искам термоглави на радиаторите, стаен-безкабелен термостат, например - Computherm е около 100 лв, като има вариант за седмично програмиране. Жената не дудне, научил съм я да живурка на 18 градуса, тъй като паля парното през ден. :) В този ред на мисли, предполагам, че котела, ще си стане добър, с едно хубаво управление. А и за тези пари получавам и помпа, като ще си използвам сегашната за бойлера.
Не харесвам пелетните горелки, не виждам смисъл да се ограничавам само до един вид гориво, още повече пелети. Нито са калорични, нито са евтини. А що се отнася до Дефрото, то си има и серия UNI, но знаем за какви пари става въпрос. Поохарчих се последно време със строежите, макар и да си правя всичко сам. А и всеки момент ще ни се появи една малка терористка в къщи, така че разбирате защо се скръндзя за нещо по-истинско. И все пак, ако съм първия притежател на такъв котел в БГ, ще имате информация от първо лице как работи. Както вече стана ясно-обичам да пописвам.
И пак да напомня, ако има някой от майсторите във форума, който минава на към Троян , последната седмица на месеца, моля да ми каже. Ще си платя за работата, естествено, пък може и да почерпя дори :)
zaksofon написа:
... пък може и да почерпя дори :)
Ти пък.......толкос писане за една троянска?!!
140 изолирани квадрата са за 14, не за 30 киловата, ама ти си го решил, въпреки препоръките на бая народ.
Назад пишеш, че си чел за оптималното горене и тогава нямало сажди. Нищо не си разбрал, щом пак ще си купуваш танк, за да ходиш на пикник, щото имал добри офроуд способности.
Оптималното горене е близко до максималното. Да речем- 25 киловата. И като ти стане жега ''почва едно душене, едни сажди...''
Успех и с кеф да си пиеш троянската (или кот там пийваш)!
Мисли и за терористката, че с тия 18 градуса...!!!
burd - специалист
Честно да ти кажа вярно ти е много 35 киловата. Той милия сваля до 8, а ти имаш нужда от 3 и почва дискотеката. Излъгали са те за липсата от необходимост от буфер. 50л/киловат инсталирана минимум.
Ти и на сегашния ако му го дадеш ще си решиш проблема. Едно буферче 2 тона ще ти дойде най добре. Пък като ти писне от въглища-пелетна горелка. :supz:
vrangelov - специалист
zaksofon написа:
... В този ред на мисли, предполагам, че котела, ще си стане добър, с едно хубаво управление. А и за тези пари получавам и помпа, като ще си използвам сегашната за бойлера.
Не харесвам пелетните горелки, не виждам смисъл да се ограничавам само до един вид гориво, още повече пелети. Нито са калорични, нито са евтини...
Ако държиш на толкова голям котел, парите за ново управление ги дай за буфер.
Твоята изолирана къща би трябвало да има нужда от около 10 до 15 kW в най-студеното време. Най-добре си сметни сам.
Задай си тези въпроси:
1. Каква ще ти е необходимата мощност при външни температури като днешните...
2. Каква е минималната мощност с която може да работи котела...
3. Какъв е КПД при тази мощност...
4. Какво се случва когато минималната мощност на котела е по-висока от необходимата за къщата...
5. Колко е времето в годината през което ще имаш ядове по горните точки...
Да засягам ли комина...
Хайде няма, защото много ще ти дойде.

Поздрави
vrangelov написа:
zaksofon написа:
... ...
...
Да засягам ли комина...
Хайде няма, защото много ще ти дойде.

Поздрави
Рангелов, на мен, а и не само, може да ни е интересно за комина.
Иваче, сякаш е по добре да се отказва от котел за 2700 и кусур, плюс още малко за управление и туй-онуй, да си купува една всегоривна горелка, да я боде на кутия и да дига стария котел на нея. Така ши спести 7-800пари, дето с тях може да посрещне ''терористката''.
maistora1965 - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
vrangelov написа:
zaksofon написа:
... ...
...
Да засягам ли комина...
Хайде няма, защото много ще ти дойде.

Поздрави
Рангелов, на мен, а и не само, може да ни е интересно за комина.
Иваче, сякаш е по добре да се отказва от котел за 2700 и кусур, плюс още малко за управление и туй-онуй, да си купува една всегоривна горелка, да я боде на кутия и да дига стария котел на нея. Така ши спести 7-800пари, дето с тях може да посрещне ''терористката''.
:2thumbs: :klatsch:

Тема "Какав котел да избера с вграден бункер,или с пелена ,горелка ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: