• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
i486 - специалист
Палене и гаснене забелязах в друг случай. При пусната чешма с не много силна струя и настройка примерно на 40-45 градуса. Котелът бързо достига температурата и я надхвърля, смъква на минимална мощност, но тя пак е прекалено силна за малък дебит и изгасва като надхвърли 50+ градуса. След малко горещата вода се изтича и пак пали. При термостат поне изходната струя ще се компенсира автоматично докато на обикновен смесител първо започва да пари, а после става студена. Когато е на душ се предполага, че струята е силна. По-притеснително ми се вижда това многократно палене и гасене.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет юли 22, 2022 12:20 pmi486 написа:
При термостат поне изходната струя ще се компенсира автоматично докато на обикновен смесител първо започва да пари, а после става студена.
Не, с термостат е по-зле, когато е настроена висока температура, понеже термостатът ограничава дебита на горещата вода, а при малък дебит котелът почва он/оф. Лошото е, че като има една такава батерия в къщата, дори и да е затворена, тя вътре пак прави байпас на котела и той пак почва он/оф. И вече като ме извикат за подобен проблем, първо питам дали имат термостатична батерия и обикновено ми отговарят с гордост, че имат. Следва препоръка за смяна на тази/тези батерии с обикновени и понякога ушите ми чуват странни звуци - вой, псувни, клетви, рев и т.н. Не знам защо :cool:
i486 - специалист
Това за байпаса при затворена батерия не го разбрах. Термостатната батерия автоматично настройва "положението на ръчката" т.е. колко % топла и колко студена да отива към извода на чешмата или душа. Когато е изцяло затворен кранът, топлото трасе е затворено и не тегли топла вода.
LazarGanev - "Велик майстор"
Мисля, че прави връзка вътре в батерията между топла и студена вода
brum - майстор
Е па прави. Ти като отвориш двата крана за да тече топла и студена реално пак правиш връзка. Другаде е проблема - рязко смъква дебита на топлата вода като котела я прегрее. И като го смъкне котела още повече прегрява. И така се стига до on/off циклене.

Абе тъпотия е леко с тия двуконтурни газови котли. Икономични са защото няма загуби от обемният бойлер, ама комфорта яко страда заради тази икономия.
i486 - специалист
пет юли 22, 2022 4:58 pmLazarGanev написа:
Мисля, че прави връзка вътре в батерията между топла и студена вода
Напразно караш хората да си махат скъпите термостатни смесители :)

Има едни термостати с байпас, но те са някаква притурка, която се монтира на топлата и студената вода на бойлер (електрически) с идеята от него направо да идва нагласена топла вода. Но другите смесители (за душ) са без байпас доколкото съм се интересувал от у-вото им (а и не виждам идеята как могат да са със - да отива топла вода към водомера ли).
пет юли 22, 2022 5:03 pmbrum написа:
Абе тъпотия е леко с тия двуконтурни газови котли. Икономични са защото няма загуби от обемният бойлер, ама комфорта яко страда заради тази икономия.
Прав си - и аз съм стигнал до този извод. Затова душа върви на ел. бойлер, а от газовия котел топлата вода е само за кухнята (котелът е близо до кухненската мивка). Но там установих, че при слаба струя започва да цикли вкл-изкл. Има загуби от изстиване на бойлера, но пък комфортът е с приоритет.
Загубите от бойлера, са приходи в къщата, освен ако първият не е на тавана.
В мазето пак си е приход, понеже топлото мазе топли етажа. Или поне не изстива толкова, колкото при студено мазе. Все едно е.
Затова големият бойлер е готината работа, понеже по бавно изстива, съответно циклите за затоплянето му са по редки.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: