• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
batboby - напреднал
Antonii написа:
adrian_r_petrov написа:
Казвам го защото пишещите тук ми казват че ми трябва 16 кв котел а фирмата 28 кв., което е голяма разлика. :axe:
Еми тази фирма за да печели трябва да продава газ, а не да я пести. Така, че сам си правете изводите.
Иначе назнам с кой точно шеф в Перник сте разговаряли. Но преди време ги питах за едни измислени коригиращи коефициенти във фактурите. Никой в тоя офис в Перник неможа да ми обясни от къде идват и кой ги определя.
Интересното е, че вече тези коефициенти ги няма.
И при мен ги има тези коригиращи коефициенти и все забравям да звънна в газовото дружество /Елин Пелин/ да ги питам от къде идват и кой ги определя.
Antonii - майстор
Незнам в Елин Пелин кой ви е газовия доставчик, но при нас нещата станаха с вдигане на шум (както вече стават повечето неща тук в БГ).
Даже комшии са се оплаквали в КЕВР, от където са пращали запитване до дружеството за тия коефициенти.
Но дали са ги глобили не се знае. Факт е, че коефициентите ги няма.
batboby - напреднал
http://www.gas-elinpelin.eu/docs/Metodi ... icient.pdf

Ето това намерих в сайта на газовото дружество за въпросните коефициенти.
Antonii - майстор
Сега остава да си ти присметнете по тази методика за да видите дали съответстват на нея.
При нас не отговаряха, че за целия зимен сезон коефициента си беше един и същ независимо от метеорологичните условия.
Иначе методиката е утвърдена от Агенцията по стандартизация и метеорология.
i486 - специалист
Попаднах на този документ от предните страници:

https://ashraephilly.org/images/downloa ... 0_cttc.pdf

Обаче не ми стана много ясно какви са тия температури на изходяща и входяща вода. По-точно настройката на котела за входящата ли са (предполагам) и какви стойности са за препоръчване? На други графики гледах температури като 30 градуса, което изглежда доста ниско - за водата, която се връща от радиаторите трябва да става дума. При мен в момента варира около 45-55 градуса (това, което показва котелът). Имам стаен термостат и термоглави. PS: Доколкото видях има допълнителна екстра термометър на външната температура, който може да се прикачи. Каква би била ползата от него?
i486 - специалист
Последните дни забелязвам по-ниско потребление на газ и сякаш по-топло в стаите. Обяснявам си го с по-калорично гориво. Някой забелязвал ли е такова нещо или си въобразявам? Доколкото знам от хранилищата газът не е толкова добър колкото "пресния".
brum - майстор
По-ниски спрямо кога? Навън е значително по-топло от преди месец. Нормално е да спаднат загубите и със тях да спадне консумацията на газ.
i486 - специалист
По-топло е, но последните дни отива към по-студено. Разходът ми за няколко дни беше по-нисък отколкото като беше +15-16 градуса денем. Вероятно са спрели да смесват с газ от хранилището и подават само свежа.
brum - майстор
Забелязваш и "сякаш по-топло" са субективни неща. Говори с факти и цифри. Примерно 5.1.2022, консумация на газ за 24 часа 5м2, температура в стаите Х, средна дневна температура У.

А дали са спрели да смесват газ - няма да се учудя като се има в предвид несигурността в доставките. Ако бях на тяхно място щях да пълня хранилището в момента. Отделно, че имаше доста топли дни и консумацията на газ се очаква да е намаляла. Та е трябвало да приберат някъде излишъка дето идва от Русия.

А за калоричността на горивото - и да има разлика ме съмнява да я усетиш.
feikot - специалист
чет мар 01, 2018 11:27 amadrian_r_petrov написа:
Обясних му как искам по малък котел на киловати и да е едноконтурен, но той се се изсмя и половин час ме убеждаваше как с по малко от 28 кв. Котле няма да мога да отоплявам 130квадрата, а за едноконтурен котел и дума да нестава, било много лош избор. От казаното тук във форума си правя изводите, че си пробутват котлите на имергаз 28 киловата, двуконтурни защото сигурно много харчат и ги взимат на безценица? Вие какво мислите? :?
Аз това го писах тук сто пъти и питах и се чудих и с работниците по фирмите дискутирах. Е никой не ме обори категорично защо двуконтурния е по-добър избор. За мен опира до разход на газ и да им върви дебита. 28 киловатов двуконтурен за 60 квадрата подово ме караха да купувам :irre: :irre:
Ето :

viewtopic.php?f=10&t=13408&start=1610#p1069900
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: