• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
i486 - специалист
Масово ги пласират тия 28кв на Имергаз, но принципно няма и много избор с по-слаб - има само един 20/24кВ мисля. Не знам отстъпка ли ползват или от незнание се презастраховат. Твърдението е, че трябвали 28кВ на топла вода, иначе няма да успява да топли за душ и мивка едновременно, което ми се струва не особено вярно.
brum - майстор
И аз съм с такъв, че даже искаха да ми дадат още един. Били ми 3 баните и като се къпели хора в двете бани нямало да има топла вода нито за кухнята, нито за третата баня. Алоу, ние да не сме обществена баня?!? С две бани работещи заедно никой не се е оплакал януари.

Иначе и на мен ми идва 28kW много. Минималната мощност от 3kW при подовото ми докара проблеми в началото и със съвети тук настроих инсталацията да отоплява минимум по 5 кръга. Така котела работи стабилно и не влиза в on/off режим.
i486 - специалист
Чувал съм, че софтуерно може да се настрои да е на по-ниска мощност (предполагам с подаване на по-малко газ). Ако е възможно, дали ще има ефективност като по-маломощен модел или ще работи с по-ниско КПД и няма да има голяма полза?
brum - майстор
Много ме съмнява. За да настроят тези минимални мощности сигурно си има причина. И тя не е да прецакат клиентите.

И не ме съмнява, че със софтуер можеш да го настроиш да гори като запалка, а че има полза от тази работа.
feikot - специалист
Ограничават ги. Ей на моя Бош 2500 след като се изчисли какво ще захранва му зададоха таван на мощността,който е различен от максималната му. Ако добавя нови консуматори ще вдигнат тавана.
brum - майстор
Ограничават, но в границите дадени от производителят. А не да излязат от тях. Ако правилно разбирам тук идеята е да намалиш минималната мощност на котел дето е примерно 3kW по спецификации на 1.5kW.
i486 - специалист
ср мар 02, 2022 9:42 ambrum написа:
И не ме съмнява, че със софтуер можеш да го настроиш да гори като запалка, а че има полза от тази работа.
Не става дума да гори като запалка, но примерно 24/28 киловатов котел да стане като по-ниския модел 20/24кВ. Покрай максималната мощност се намаля и минималната, но там разликата сигурно ще е от 4.5кВ да стане 3.9, което не е голямо чудо.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср мар 02, 2022 11:41 ami486 написа:
Покрай максималната мощност се намаля и минималната,
Не, минималната мощност не се намаля, ограничава се само максималната
i486 - специалист
Каква е ползата след като повечето време котелът не гори с максимална?
feikot - специалист
Минималната си е постоянна,както казах само тавана се променя. Логиката ми е чисто май психологическа,дали 20 киловатов ще затопли един обем топлоносител за определено време и срещу определено количество газ или 10 киловатов ще за топли същото количество топлоносител за (теоретично) 2 пъти повече време и процентно по-малко количество газ за мен е относително.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: