• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
adrian_r_petrov - специалист
Здравейте на всички! След дълги и мъчителни начини за отопление на въглища и пелети се реших да минавам на газ. Днес ходих и разпитвах в фирма арес газ за условията и котлите, като от там ми казаха, че по някаква европейска програма с котел на имергаз ще ми излезне около 2500лв. Въпроса ми е какво ще ме посъветвате като избор на котел и добре ли е този имергаз 28 киловата двукунтурен. Отоплявам 130 кв. къща без изолация само с дограма. Има ли някакви тънкости при това отопление и мнение като цяло за газта?
Antonii - майстор
За котела мога да кажа, че ми се вижда малко мощен за това жилище и може да имаш завишен разход на газ, а в Перник цената на газта е една от най-високите в БГ.
И като си правите газовата инсталация гледайте само Тончо да не ви я прави, че отзивите от него не са никак положителни.
LazarGanev - "Велик майстор"
1. На газ - добре, но с газовото дружество си говорете за доставки на газ, ценообразуване, авансови месечни плащания, тримесечно изравняване на сметки и т.н., а не за котли :cool:
2. За да останеш доволен от това отопление се обърни към фирма, която разбира от котли - ако в Перник няма, София не е далеч. За твоето жилище аз бих предложил едноконтурен котел 14-16кВт, защото най-добре ще пасне на твоята съществуваща инсталация. Ти бойлер предполагам, че си имаш (дано е подходящ). Този 28кВт котел ще ти съдере кожата.
ESPACE - майстор
И как точно ще му съдере кожата котел с 4,3kW долна граница на 130кв. къща?
LazarGanev - "Велик майстор"
Добре де, силно се изразих, но във всички случаи КПД на такъв котел на 4.3кВт е много по-ниско от работа на такава мощност на малък котел. Или с други думи - работа на 15% от номинала е по-неикономична от работа на 30% от номинала.
ESPACE - майстор
Напротив, кондензните работят при най високо КПД точно на минимална мощност с минимална температура на водата. Важи за всички без изключения.

Прикачен файл

ECB.png
ECB.png (70.88 KиБ) Видяна 11376 пъти
Antonii - майстор
Тази последната графика е много хубаво нещо, но котела като котел има най-високо КПД при работа на мощност 70-90% от номиналната.
А това няма значение котела дали е на газ, въглища, дърва, отработено масло, смет и т.н.
А този графика е т. нар. относително КПД и относително е вярна.
Така че в случая предложения котел от 14-16kW може би е по-удачен.
adrian_r_petrov - специалист
Значи според вас ще е много мощен 28 кв. така ли? защото от газоразпределителната фирма ме убеждават, че по малък котел нямало да ми върши работа и ще имам по голям разход на газ. Също така ме убеждават, че двуконтурния котел бил 40% по икономичен от към топла вода спрямо еднокунтурния с бойлер. Има ли нещо верно и какъв котел бихте ми препоръчали като марка, модел и киловати?
andy_forresite - майстор
Не разбирам от газови отоплителни инсталации. Най-малкият котел на Бош конденз на минималната си мощност от 3 киловата за 24 часа изгаря газ за около 7 лева.
Защо сменяш отоплението с пелети? Ще спестиш от труд по пренасяне и складиране на горивото, както и от чистене на пепел по котел, кюнци и комина. Не мисля че ще е по-евтино на газ. Какви са консуматорите - радиатори, конвектори, подово? В случай че са радиатори, достатъчно големи ли са за отопление с температура на водата до 48 градуса?
В друга тема дискутираха разликите м/у едно- и двуконтурен газов котел. Доколкото разбрах едноконтурен е по-добре. Бойлерът е хубаво да е поне 120-150 литра заради по-ниската температура на водата. Също да има възможност за електрическо загряване с нагревател и периодично да се загрява до 70° за изтребване на бактериите (легионела).
LazarGanev - "Велик майстор"
ESPACE, ако може информация за произхода на тази графика? За газов котел ли е, за термопомпа ли и какво показват отделните линии?
Аз съм чувал, че кондензният газов котел е най-икономичен при работа на максимална мощност при минимална температура и най-неикономичен при работа на минимална мощност при максимална температура.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: