• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Освен обема на бойлера е важно да се уточни предполагаемият разход на БГВ през периода пролет/лято/есен

Може и меден селективен колектор с призматично стъкло с площ 2,4-2.7м2 да ти свърши работа, а може и 2брх2м2 да трябват.
Ъгъла на монтаж също е важен. Хубавото на ДБ е, че дори и колектора/колекторите да са преоразмерени извиране няма да има.

Най-важното за ДБ е колектора да е тип "арфа" меандрите не стават.

Успехи!
Andri01 - майстор
Че някой прави ли меандри още? :?
zarkoenko - специалист
Потреблението на топла вода е главно за къпане,един път дневно за двама възрастни и дете. С 120л. Бойлер загрят до 75-80гр.стига за всички и малко в кухнята.
Къпането е почти винаги вечер.
Покрива ми е с наклон 25градуса с южно изложение(идеята е колектора да е с този ъгъл 25гр.ако е възможно).
Есенно зимния сезон ще помага и парното.

Преди няколко дни разговарях с търговец,който каза,че нито един колектор не е подходящ за дрейн бек,защото не се изпразва до край и зимата замръзва и се пука,или при силно слънце и без вода се скапва! Не знам дали е така и затова питам за конкретна марка,модел и площ?
нед мар 24, 2019 6:38 pmAndri01 написа:
Че някой прави ли меандри още? :?
Само сега и само за...ради теб.
http://www.izotermstil.com/bg/%D0%BF%D1 ... 0-331.html
Първите дето ми попаднаха.
Не ми изглеждат много известни, ама са намират.
Леле, ма то пълно с меандъри бре, градско!!!
Andri01 - майстор
Мерси. Штъ черпя! Просто питам за инфо. Ама не ми требе-аз си имам и то специален - хоризонтален! :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
нед мар 24, 2019 6:38 pmAndri01 написа:
Че някой прави ли меандри още? :?
Ахам. Общо взето високият клас колектори на доста марки, които познавам са меандри - Бош, Висман, Вайлант, Волф... И не е вярно, че не стават за дрейн бек. Както някои знаят Дрейн бек системата е измислена и патентована от Sounier Duval, която сега е под шапката на Vaillant. Та тези оригинални системи се предлагат с колектори тип меандър :)
kalin72 - майстор
реди няколко дни разговарях с търговец,който каза,че нито един колектор не е подходящ за дрейн бек,защото не се изпразва до край и зимата замръзва и се пука,или при силно слънце и без вода се скапва! Не знам дали е така и затова питам за конкретна марка,модел и площ?
Прати му много здраве от мен на тоз търговец :-D
Ако изпълнението на системата е както трябва - най-вече спазване на наклоните, няма никакъв проблем с оставането на водата. Също така, какво точно ще му стане на празен колектор на силно слънце?
Моите колектори са алуминиеви Ezinc, 216 лв броя, и ми вършат отлична работа вече незнам колко години, 5-6 може би.
Evgeniy - майстор
нед мар 24, 2019 8:45 pmLazarGanev написа:
Както някои знаят Дрейн бек системата е измислена и патентована от Sounier Duval, която сега е под шапката на Vaillant. Та тези оригинални системи се предлагат с колектори тип меандър :)
Да де, ама ако сме точни, в някой от тези има инструкции, че ако оттичането не е пълно, да не се ползва вода, а пропилен гликол...
LazarGanev - "Велик майстор"
Те си работят задължително с пропиленгликол, той си е включен в комплекта :cool:
Hursa - майстор
Ако е с пропилен гликол, може би ще е желателно системата да е "затворена", а самодрениращите любителски май рядко са такива.
шоп написа:
... с призматично стъкло ...
Някой намирал ли е сравнителни тестове на еднакви колектори реализирани с "призматично" и с по обикновено ("флат") стъкла? Защото, мисля, че това с тези "призматични" стъкла е маркетингов трик. И ефективността на колектора с такова стъкло, като производство осреднено за деня, дори се влошава (според мен).
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Дрейн бек соларна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: