• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
leo^^ - специалист
Здравейте, може ли някой да помогне със точна схема за дрейн бек система. След смяна на покрива сега трябва да се изгради нова система и според изчетеното съм се спрял на дрейн бек с-ма. Та молбата ми е ако някой може да даде точна изпитана схема, наличните елементи от старата система са: 2 селективни колектора Сънсистем, бойлер Сънсистем 150л с 2 серпентини(обединени в една, защото се ползват лятото от колекторите, зимата от парното), помпа GRUNDFOS UPBasic 25/4 180 (45W/60W), обикновен дференциален термостат, без ограничение на максималната температура.
kalin72 - майстор
Трябва ти и подобен разширителен съд - за дрейнбек съд:
Изображение
А схемата съм я постнал в една тема отпреди години, но ако потърсиш в нет-а, ще изкочат много, няма голяма философия в направата на дрейнбек системата, основното е да дадеш правилните и достатъчни наклони на тръбите от колекторите към дрейнбек съд-а.
Ето ти схема:

Изображение
Andri01 - майстор
Допълнителният съд - по възможност неръждаем или емайлиран! Заради периодичното му изпразване/ при работа/ прави много ръжда и запушва филтъра пред помпата. Същия може да го ползваш и като разширителен /евентуално/ зимата ,към котела.
leo^^ - специалист
Благодаря, а понеже бойлерът е на 1вия етаж, а колекторите на покрива(къщата е 2 етажа), помпата и съдът къде трябва да са, под покрива или при бойлера? Тази помпа ще свърши ли работа, а също и диверенциалния термостат?
Andri01 - майстор
Помпата трябва да е горе - слаба ще дойде за монтаж долу. Съда естествено и той-трябва де е по ниво НАД помпата/ да не засмуква въздух. Но управлението можеш да го сложиш където ти е удобно. Моето е на 1-я етаж,при бойлерите.
kalin72 - майстор
Андрей, моята помпа е 25/6 и е долу, при бойлера. Имам 1 етаж денивелация.
Andri01 - майстор
Ами щом има хал да "го вдигне"-става. Но неговата е 25/4. Моите и двете ,честно казано не помня колко са-25/4 или 6 ,а и сега не ми се ходи да ги гледам :(.
шоп - майстор
Важното е дрениращият съд да е максимално високо и на топло.
Помпата може да почти навсякаде, най-добре на удобно за експлоатация място и даже е препоръчително да е макс. ниско заради премахване на кавитацията.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Дрейн бек соларна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: