Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sinbor - специалист
Здравейте и Честит Великден!

В края на миналото лято изградих соларна система за БГВ с два панела /единият е втора употреба с призматично стъкло, а другия е нов с обисновено стъкло с обща площ 3,5 кв.м/. Панелите са свързани паралелно с медни тръби 18 мм. Тръбен път около7-8 метра, денивелация 2 метра, диференциален термостат ДТ2, бойлер с една серпентина 150 л. елдом, циркулационна помпа 25/2 Wilo. Тръбите са изолирани добре. Систeмата работи добре според мен, днес в този слънчев ден затопли водата добре, изкъпаха се трима души и има топла вода поне за още трима. Стрелката на термометъра му почти стигна до средата.
Незнам дали е нормално, но помпата ми не изключи през целият ден. Температурата на горния датчик беше между 40 и 55 градуса и не падна надолу, имам чувството, че помпата не успява да завърти водата достатъчно бързо.
LazarGanev - "Велик майстор"
Най-добре е помпата да не спира изобщо, не знам за каъв проблем говориш? Помпата ще спре ако колекторите не смогват да топлят и температурата в тях спадне.
sinbor - специалист
Ами така е тя спира сутрин веднъж само и после работи през целия ден, докато има слънце. На комшията обаче е в режим 50 на 50. Затова си мисля, че или помпата ми не е в ред или системата ми все едно е запушена някъде.
Или пък на комшията системата не е добре...
Andri01 - майстор
Помпата се управлява от диференциалния термостат. Спирането и пускането и зависят от настройките. Щом водата е ползвана от 3-ма човека,значи бойлера се е охладил. за това и разликата в температурите на СК и бойлера не е стигнала настроената за изключване. При мене настройките са: 5гр / 2гр - включване/ изключване на помпата.
maistora1965 - специалист
sinbor написа:
Здравейте и Честит Великден!

В края на миналото лято изградих соларна система за БГВ с два панела /единият е втора употреба с призматично стъкло, а другия е нов с обисновено стъкло с обща площ 3,5 кв.м/. Панелите са свързани паралелно с медни тръби 18 мм. Тръбен път около7-8 метра, денивелация 2 метра, диференциален термостат ДТ2, бойлер с една серпентина 150 л. елдом, циркулационна помпа 25/2 Wilo. Тръбите са изолирани добре. Систeмата работи добре според мен, днес в този слънчев ден затопли водата добре, изкъпаха се трима души и има топла вода поне за още трима. Стрелката на термометъра му почти стигна до средата.
Незнам дали е нормално, но помпата ми не изключи през целият ден. Температурата на горния датчик беше между 40 и 55 градуса и не падна надолу, имам чувството, че помпата не успява да завърти водата достатъчно бързо.
Лазар е прав щом помпата не изключва значи всичко работи добре ама сте много икономични на това къпане.Трима човека със 150 литра и остава при мен студента като влезе и 120 литра на 65 градуса приключват за вчера като погледнах бойлера е изгорил 14 киловата.
sinbor - специалист
Благодаря Ви за мненията, аз все си мисля, че нещо не е наред.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако това ще те успокои - моята помпа също не спира. Управлението ми е модулиращо и дори при шарено слънце помпата си намалява оборотите за да не спре. Спирането води до загуби
sinbor - специалист
Ами моята помпа е обикновена с три степени, сложил съм я на втора степен. Знам, че има и по-модерни помпи, но тази ми беше налична и нея монтирах. Най-вероятно с модулиращата КПД ще е по-висок.
LazarGanev - "Велик майстор"
Моята също е обикновена, но управлението може да и свали оборотите до 30% от номинала според нуждите
шоп - майстор
sinbor написа:
Ами моята помпа е обикновена с три степени, сложил съм я на втора степен
sinbor написа:
циркулационна помпа 25/2 Wilo
Последно каква е помпата?

Има нещо гнило в Дания. Два различни по вид, модел, размер, тип, и т.н. свързани панели свързани паралелно могат да донесат проблеми при неправилен балнас!

Къде и на кой панел е монтиран температурният датчик?

Тема "Слънчева система за топла вода-проблем с помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: